adozona.hu
Alkalmi munkavállaló 24 órás beosztásban
//adozona.hu/munkajog/Alkalmi_munkavallalo_24_oras_beosztasban_YTOTHX
Alkalmi munkavállaló 24 órás beosztásban
Cég portás munkakörbe alkalmi munkavállalókat szeretne foglalkoztatni átmeneti időszakra. Három portás váltaná egymást, a munkaidő napi 24 óra lenne, és 2 nap pihenőidő. Hogyan alakulnának a pótlékok ebben az esetben, és mivel a járulékot napra fizeti a cég, és érthetően a váltás reggel történik, nem éjfélkor, így minden napra alapból kétszer 1000 forint lenne a közteher? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
A munka törvénykönyvének (Mt.) 203. paragrafusa nem zárja ki a 92. és 99. paragrafusok alkalmazását, így van lehetőség a napi 24 órában történő munkavégzésre, az alábbiak figyelembe vétele mellett. Főszabály szerint a teljes napi munkaidő napi 8 óra, míg a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje legfeljebb 12 óra. Jelen esetben ezt a keretet meghaladja a munkáltató. Ugyanakkor ennek sincs akadálya, ugyanis a teljes napi munkaidő legfeljebb napi 12 órára emelhető, a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje legfeljebb 24 óra, heti munkaideje legfeljebb 72 óra lehet. Azonban két feltétele van:
1.) a munkavállaló készenléti jellegű munkakört lásson el, vagy a munkáltató, illetve a tulajdonos hozzátartozója legyen, és
2.) a felek ezekben kifejezetten megállapodjanak.
Ebből az következik, hogy mindenképpen meg kell állapodni írásban a munkavállalóval a hosszabb teljes napi munkaidőben (maximum 12 óra), és beosztás szerinti napi, illetve, ha szükséges, akkor a heti munkaidő mértékének felemelésében (tehát a napi munkaideje legfeljebb 24 óra, heti munkaideje legfeljebb 72 óra lehet). Azaz a munkaszerződést ezzel ki kell egészíteni. Erre figyelemmel az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény (Efo. tv.) melléklete szerinti minta-munkaszerződést nem tudják alkalmazni, ezért külön munkaidő-nyilvántartást kell vezetni.
A kedvező, egyszerűbb szabályokat leszámítva egyebekben a szabályozás egyező a hagyományos munkaviszonyéval, így a bérpótlékok ebben a foglalkoztatási formában is megilletik a munkavállalót, amennyiben teljesülnek az Mt.-ben rögzített feltételek. Arra figyelemmel, hogy a vasárnapi munkavégzés nem korlátozott, az egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszony keretében foglalkoztatott munkavállalók nem jogosultak vasárnapi pótlékra. Azonban, ha a vasárnap munkaszüneti napra esne, és a dolgozók e napon végeznének munkát, abban az esetben mindenképpen jogosultak az alapbéren felül 100 százalék mértékű bérpótlékra. Munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén ugyanis ennek megfizetésétől a munkáltató nem tekinthet el. Felmerülhet még a beosztás függvényében a műszakpótlékra vagy az éjszakai pótlékra jogosultság. Mivel a beosztás szerinti napi munkaidő 24 óra, rendkívüli munkaidő nem keletkezhet.
Az egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló munkaviszony tartamát a törvény naptári napban határozza meg. Ez azzal jár, hogy ha a foglalkoztatás például egyik nap 18 órakor kezdődik és másnap reggel 6 óráig tart, abban az esetben két napra kell a munkavállalót bejelenteni, és két napi közterhet kell megfizetni, továbbá két nap kerül felhasználásra a keretből.
Hozzászólások (0)