adozona.hu
A turisztikai idénymunka feltételei és előnyei
//adozona.hu/munkajog/A_turisztikai_idenymunka_feltetelei_es_elon_UY6TFQ
A turisztikai idénymunka feltételei és előnyei
Utazásszervezés, idegenvezetés, szálloda. A munkaerőhiány ezen szektorokban is változatlanul kihívások elé állítja a munkáltatókat, melyet az özönlő turistatömeg csak nehezít. A turisztikai idénymunkára egyszerűsített módon létesíthető munkaviszony számos kedvezményt, egyszerűsítési lehetőséget biztosít a munkáltató számára a hagyományos munkaviszonyhoz képest.
A turisztikai idénymunka fogalma
Az átmeneti létszámnövelés egyik remek eszköze az idénymunka. Az idényjelleg az a tevékenység, amely munkaszervezéstől függetlenül az év valamely időszakához vagy időpontjához kötődik. Az idényjelleget nem a munkáltató vagy a felek megállapodása határozza meg, hanem kizárólag a munka jellege: hiába szeretne a munkáltató januárban horgászversenyt szervezni a befagyott Tiszában vagy júliusban kori pályát üzemeltetni a Városligetben, ezeket nem tudja mesterségesen előidézni. Ezen specialitásra figyelemmel a munkavállalók munkarendjének igazodnia kell a munkateher szezonális ingadozásához. Ugyanakkor az idényjelleg változásának megítélése nem mindig egyszerű: a turizmus, idegenforgalom tekintetében megfigyelhető, hogy csúcsidő sem feltétlenül nyáron van, különösen, hogy egyre erőteljesebben terjed a konferenciaturizmus. Érdekes kérdés az is, hogy például a téli csizmát gyártó cég tevékenysége mennyire minősül idényjellegűnek, ha ezen tevékenysége elenyésző – nyilvánvalóan nem télen (mivel téli ruhát alapvetően nem a szezonban fogunk legyártani). Az adott munkakörbe tartozó munkavégzési feladat idényjellege mindig az összes körülmény vizsgálata alapján dönthető el.
A NAV tájékoztatója szerint a hatályos törvény két kritériumot határoz meg: egyfelől, hogy azzal a munkáltatóval létesítsék a jogviszonyt, amely kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytat, másfelől, hogy a munka idényjellegű, vagyis olyan munka legyen, amely a nyújtott szolgáltatás természete miatt – a munkaszervezés körülményeitől függetlenül, vagyis munkaszervezéssel nem kiküszöbölhető módon – évszakhoz, az év adott valamely időszakához vagy időpontjához kötődik. Ha a két feltétel megvalósul, akkor lehet az Efo törvény szabályait alkalmazni. Azt tehát minden esetben egyedileg szükséges megvizsgálni, hogy érvényesül-e szezonális fluktuáció jelleg.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, milyen feltételeknek kell teljesülnie a turisztikai idénymunkához, továbbá melyek az egyszerűsített foglalkoztatás előnyei!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)