adozona.hu
A nap kérdése: hogyan lehet jól beosztani a munkaidőt vendéglátóipari vállalkozásnál?
//adozona.hu/munkajog/A_nap_kerdese_hogyan_lehet_jol_beosztani_a__4NXXWU
A nap kérdése: hogyan lehet jól beosztani a munkaidőt vendéglátóipari vállalkozásnál?
Egy melegkonyhás étteremben foglalkoztatottak munkaidő-beosztási gyakorlatát vázolta fel kérdésében olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.
OLVASÓNK KÉRDÉSE:
Több mint egy éve működik egy melegkonyhás étterem (5610 Éttermi és mozgó vendéglátás) hétfőtől szombatig tartó nyitvatartással. A munkarendet hetente hét napra előre közléssel írásban közli a munkáltató, melyben a szombatra beosztott munkavállalóknak hét közben egy-egy pihenőnapot biztosít, a vasárnapi napon nincs nyitva. Ezeket az Mt. 46. § (1) bekezdésének megfelelő tájékoztató tartalmazza, valamint az egyenlőtlen beosztást is. A munkarend szerint a havi törvényes munkaidőn túli időfelhasználás nincs, és a havi pihenőnapok is a tárgyhóban ki lettek adva, a heti munkaidő 40 órát nem haladta meg. A munkáltató ezt a gyakorlatot az Mt. 52. § (1) bekezdésére, a 96. § (1) bekezdésére, a 97. § (1) bekezdésére, a 101. § (1) bekezdésének a), g), i) pontjaira, valamint a 105. § (1) bekezdésére és a 107. § a) pontjára alapozza. Jogszerű és szabályos ez a munkáltatói gyakorlat, vagy szükséges-e ezen változtatni, figyelemmel az Mt. 93. § (1) bekezdésére, amely szerint a munkáltató a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt munkaidőkeretben is meghatározhatja, azaz ez lehetőség és nem kötelező?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Nézzük mire biztosít lehetőséget a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény!
Mt. 97. § (1) A munkáltató a munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményére, valamint a munka jellegére figyelemmel osztja be.
(2) Általános munkarend: a munkáltató a munkaidőt heti öt napra, hétfőtől péntekig osztja be.
(3) A munkaidő munkaidőkeret vagy elszámolási időszak alkalmazása esetén egyenlőtlenül osztható be. Egyenlőtlen a munkaidő-beosztás, ha a munkáltató
a) a munkaidőt a napi munkaidőtől,
b) a heti pihenőnapot a 105. § (1) bekezdéstől,
c) a heti pihenőidőt a 106. § (1) bekezdéstől
eltérően osztja be.
(4) A munkáltató a munkaidő-beosztást legalább egy hétre, a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetét megelőzően legalább százhatvannyolc órával korábban írásban közli. Közlés hiányában az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó.
(5) A munkáltató a közölt munkaidő-beosztást, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetét megelőzően legalább kilencvenhat órával korábban módosíthatja. A munkáltató a közölt munkaidő-beosztást a munkavállaló írásbeli kérésére is módosíthatja.
Mivel a kérdésben említett munkáltató nem hétfőtől péntekig tart nyitva, így nem általános munkarendben történik a foglalkoztatás. Erre tekintettel mindenképpen munkaidőkeretet kell létesíteni, ez nem csupán egy lehetőség! Mindenképpen vezessen be havi munkaidőkeretet, az alábbiak szerint:
93. § (1) A munkáltató a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt munkaidő-keretben is meghatározhatja.
(2) A munkaidő-keretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani. Ennek során az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni.
(3) A munkaidő (2) bekezdés szerinti meghatározásakor a távollét tartamát figyelmen kívül kell hagyni vagy az adott munkanapra irányadó beosztás szerinti napi munkaidő mértékével kell számításba venni. Munkaidő-beosztás hiányában a távollét tartamát a napi munkaidő mértékével kell figyelmen kívül hagyni vagy számításba venni.
(4) A munkaidőkeret teljesítésének kezdő és befejező időpontját, valamint a teljesítendő munkaidő tartamát írásban meg kell határozni és közzé kell tenni.
Legegyszerűbb, ha a hónap első napjától az utolsó napjáig tart a keret. Az Mt. 101. § (g) nem releváns rendelkezés az említett munkáltatónak.
Hozzászólások (0)