adozona.hu
18 év alattiak munkában
//adozona.hu/munkajog/18_ev_alattiak_munkaban_RN74XB
18 év alattiak munkában
A munkaügyi felügyelet ellenőrzése kiterjed a fiatalkorúak foglalkoztatásával kapcsolatos jogszabályok betartására, azok megsértését szigorúan szankcionálja. Az életkori feltétel megsértése esetén a bírság kiszabása nem mellőzhető. A tizennyolcadik életévüket be nem töltött dolgozók kiemelt munkajogi védelemben részesülnek, az életkorukra, fejlettségi szintjükre tekintettel a munkáltatóknak az általánosnál szigorúbb szabályokat kell betartaniuk (munkaidő, pihenőidő, szabadság, munkavédelmi szabályok stb.).
Érdekesség, hogy a vonatkozó szabályokat nem csak akkor kell alkalmazni, ha a foglalkoztatásra munkaviszony keretében kerül sor, hanem például iskolaszövetkezeti tagsági vagy megbízási, vállalkozási jogviszony esetén is. Azaz, hiába nem munkaviszonyban áll egy 16. életévét betöltött diák, az alábbi garanciális rendelkezések (értelemszerűen, ami a munkaviszony sajátosságából ered, például a pótszabadság, nem tartozik ide) minden esetben védik őt. Erre figyelemmel a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok létesítése, így például a vállalkozási, megbízási szerződés megkötése előtt is vizsgálni kell, hogy a vállalkozó, megbízott betöltötte-e a 15. illetve 16. életévét, a foglalkoztatáshoz szükséges-e gyámhatósági engedély, a jogviszony milyen időtartamra köthető, illetve milyen egyéb, fiatal munkavállalóra vonatkozó törvényi szabályt kell figyelembe venni.
Ki minősül fiatal munkavállalónak? Hány éves kortól létesíthető munkaviszony?
Munkavállaló az a természetes személy, aki munkaszerződés alapján munkát végez. A 18. életévét nem be nem töltött munkavállalót fiatal munkavállalónak nevezzük.
A munkavállalás alsó korhatára a 16. életév betöltése, két kivétellel. Az egyik kivételes szabály szerint munkavállaló lehet az iskolai szünet alatt az a 15. életévét betöltött tanuló, aki nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat.
A másik, eltérést engedő rendelkezés, hogy a gyámhatósághoz a foglalkoztatást megelőző legalább 15 nappal történő előzetes bejelentés alapján a jogszabályban meghatározott kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenység keretében a 16. életévét be nem töltött személy is foglalkoztatható.
Lényeges, hogy a fiatal korra tekintettel a törvényes képviselő hozzájárulása szükséges az olyan jognyilatkozat érvényességéhez, amely a munkaszerződés megkötésére, módosítására, megszüntetésére vagy kötelezettségvállalásra irányul. Ez azt jelenti, hogy például a szabadság kiadása iránti igény jelzését, a kárfelelősség elismerésére irányuló nyilatkozatot önállóan is megteheti a fiatal munkavállaló. Ezzel szemben a munkaszerződést, de például a munkaviszonyt megszüntető közös megegyezést is alá kell írnia a törvényes képviselőnek.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen szabályok védik a fiatal munkavállalókat!
Hozzászólások (0)