hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Törlesztési moratórium: speciális eljárásokat javasol az MNB

  • MTI

A jegybank részletes iránymutatását tett közzé a törlesztési moratóriumhoz kötődő nemfizetési és átstrukturálási kategóriák alkalmazására a hitelintézeteknek pénteken.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteki közleményében hangsúlyozta, hogy a javasolt eljárások erősítik a bankrendszer stabilitását, nem veszélyeztetik annak hitelezési kapacitását, és az ügyfelek számára sem jelentenek változást a szerződésüket, kiszolgálásukat vagy éppen hitelköltségeiket illetően.
    
A jegybank hangsúlyozza, hogy iránymutatása összhangban van az Európai Bankhatóság (EBA) intézkedéseivel.
    
A jegybank és az EBA szerint is itt az ideje a tartalékok felépítésének, felkészülve arra az esetre, ha a moratóriumot követően a sérülékeny csoportba tartozó ügyfelek nem tudnák törleszteni hiteleiket.
    
Az MNB iránymutatása ezzel együtt kimondja: nem szükséges a nemteljesítő, vagy átstrukturált minősítés és ezzel párhuzamosan a magasabb értékvesztés megképzése automatikusan, ha az adott hitelekre 2021. június 30-ig, a meghosszabbított moratórium lejártáig kilenc hónapnál kevesebb időre vették igénybe a moratóriumot.
    
A kilenc hónapnál hosszabb ideig moratóriumban lévő ügyfélhitelek esetében is egyedileg eltekinthetnek a hitelintézetek az átstrukturálttá minősítéstől, ha egyértelműen igazolható, hogy az adósnak nincsenek és várhatóan nem is lesznek pénzügyi nehézségei.
    
Az MNB iránymutatása szerint az egyes hiteleknél az átstrukturált minősítés a moratórium lejárta után hat hónapos megfigyelési időszakot követően megszüntethető, az arra képzett tartalék felszabadítható, ha az ügyfélnek nem volt 30 napot meghaladó törlesztési késedelme, illetve hátraléka a hat hónap alatt nem haladta meg a 100 eurónak megfelelő összeget és más indok nem merült fel a minősítésre.
    
A vállalati ügyfelek esetében az MNB az intézményekre bízza, hogy a rendszeres és rendkívüli monitoring folyamataik során mérjék fel az adósok pénzügyi helyzetét – közölte a jegybank.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ajándék kupon

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Unión kívüli szolgáltatás

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink