hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Most sem indul a NAV e-áfa rendszere

  • adozona.hu
1

November 12-étől lettek volna elérhetőek az adóhatóság által készített áfabevallás-tervezetek. November 8-án azonban megjelent egy kormányrendelet, ami a veszélyhelyzetre való tekintettel újfent eltolta a határidőt. Nem ez az első halasztás, eredetileg nyáron készült volna az első NAV-áfabevallás, amit akkor novemberre tettek át. Az új bevezetési dátum egyelőre nem ismert – olvasható a Niveus Consulting Group elemzésében.

A tervezett bevezetés előtt néhány nappal a veszélyhelyzetre tekintettel egyes általános forgalmi adóval összefüggő szabályok megállapításáról szóló 613/2021. kormányrendelet kimondja, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt az Áfa tv. 184. § (2)–(10) bekezdése és 346. §-a nem alkalmazandó. Ezzel pedig az e-áfa bevezetését gyakorlatilag határozatlan időre eltolta – tájékoztat Antretter Erzsébet, a Niveus Consulting Group adótanácsadási üzletágának igazgatója.

Ugyanez a kormányrendelet hatályon kívül helyezte a 429/2021. kormányrendeletet is. Ez utóbbi szerint a termékimporthoz kapcsolódó áfa 2022. februári időszaktól lett volna elérhető az áfabevallás-tervezetekben. Néhány speciális ügylethez kapcsolódóan pedig csak a 2022. júliusi időszaktól kerültek volna adatok az adóhatóság által készített bevallásokba. Mindezek szintén arra engednek következtetni, hogy nem mostanában lehet számítani a bevallástervezetekre – véli a Niveus Consulting Group szakembere.

„Az e-áfa bevezetése az adóhatóság legutóbbi tervei szerint egyébként sem érintett volna mindenkit, első körben csak a havi bevallókat. Az adóhatóság ugyanis számított arra, hogy a hatalmas mennyiségű adat feldolgozása és megfelelő megjelenítése a bevallástervezetekben még nehézségeket okozhat a kezdetekben, ezért érdemesnek tartotta a rendszert finomhangolni, mielőtt az adózók teljes körének elérhetővé teszik a bevallás tervezeteket” – tájékoztat a szakértő.

A későbbiekben az érintettek az első tervezeteket az online számla felületén az „alkalmazások” menüpont alatt fogják megtalálni, hasonlóan az online számlázó programhoz. A tervezeteket ténylegesen jóvá kell majd hagyni, azok nem válnak automatikusan elfogadottá. A tervezet elfogadásával az adóalany a befogadott számlákra vonatkozó összesítőjelentés-tételi kötelezettségét is teljesíti majd, egyúttal az adólevonási jog érvényesítéséről is nyilatkozik, vagyis a nem megfelelő tervezet elfogadása jogosulatlan áfa-visszaigényléshez is vezethet.

Bár az e-áfa rendszer bevezetésére az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében kerülne sor, korántsem biztos, hogy az adózók ezt már az első tervezetek megjelenésétől érezni fogják. Mivel az áttérés az e-áfára nem kötelező, és az e-áfa-bevallások benyújtásához az adózók aktív közreműködésére lesz szükség, továbbá a rendszer fejlesztése is több ütemben fog megvalósulni, az adózóknak maguknak kell majd mérlegelniük, hogy érdemes-e, illetve mikor érdemes áttérniük az e-áfa használatára. Egyelőre azonban még érdemben nincs miről dönteni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink