hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Még lehet kérvényezni az ipaelőleg mérséklését

  • adozona.hu

Szeptember 15-éig még kérelmezheti iparűzésiadó-előlegének mérséklését, ha nehéz helyzetbe hozta cégét a válság – írja sajtóközleményében a LeitnerLeitner.

Idén a koronavírus-járvány teljesen átírhatta a cégek várakozásait, megszokott gazdasági adatait. Így elképzelhető, hogy a korábbi lezárt üzleti év számai alapján kivetett iparűzési adó előlegének kifizetése, melynek határideje szeptember 15., nehézséget okoz a vállalkozásoknak. „Jó hír, hogy még a fizetési határidő lejártáig – vagyis szeptember 15. éjfélig – lehet kérvényezni ennek mérséklését.” – hívta fel a figyelmet Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere.

Iparűzésiadó-előleget évente kétszer kell fizetni: a naptári év szerint adózóknál március és szeptember 15-éig. Az előleget a már lezárt előző üzleti évek adatai alapján állapítják meg. A márciusit jellemzően még mindenki a két évvel korábbi adatok alapján fizeti, tehát 2020-ban a 2018-as üzleti év alapján. Hiszen az évzárás, a beszámolók közzétételének és az éves adóbevallások benyújtásának határideje május 31., vagyis márciusban még nem állnak rendelkezésre az előző üzleti év végleges számai.

Szeptemberben ezzel már nem szokott gond lenni: hiszen a májusig közzétett előző évi beszámolókból már ki lehet számolni az aktuális előleget.

Idén azonban a koronavírus kétféleképpen is felborította a rendet. Egyrészt a beszámolók közzétételének, az éves adók bevallásának határidejét – beleértve az iparűzési adóét is – szeptember 30-ára halasztották, így sok vállalkozásnak lehet, hogy még mindig a 2018-as az utolsó lezárt üzleti éve. Másrészt az idei év forgalma radikálisan eltérhet a megszokottól, sokkal rosszabb lehet az előző évekénél.

Tehát idén csak azoknál alkalmazható a megszokott számítási mód, akik szeptember 15-éig benyújtották vagy benyújtják a 2019-es iparűzésiadó-bevallásukat. Nekik az önkormányzatok „rendesen” fogják kivetni a szeptemberi előleget.

Azoknak, akik csak szeptember 15. után zárják az évet és helyi iparűzésiadó-bevallásukat a türelmi idővel élve csak ezt követően nyújtják majd be a hatóságnak, még a 2018-as év alapján számolják ki az iparűzési adót. Ami ezáltal egyenlő lesz a 2020 márciusában fizetett előleg összegével.

Ugyanakkor, attól függetlenül, hogy még a 2018-as vagy a már lezárt 2019-es év adatai alapján számolják az előleget, igaz lehet, hogy túl magas összeg jön ki a 2020-as valós számokkal és a cég jelenlegi gazdasági helyzetével összevetve. Az ilyen helyzetben lévő vállalkozásoknak lehetőségük van az előleg mérséklését kérelmezni elsősorban abban az esetben, ha a céget súlyosan érintette a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság.

A kérelmet az előlegfizetési határidőig, vagyis még szeptember 15-én is be lehet nyújtani – áll a LeitnerLeitner közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink