hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felborította az államháztartás egyensúlyát a koronavírus-járvány

  • MTI

A járvány felborította az államháztartási folyamatokat – mondta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) csütörtöki online tanácskozásán. A költségvetési intézkedések átmenetileg az államadósság növekedését okozták; a 2019-es GDP 65,5 százalékáról tavaly 80,4 százalékra ugrott. Jó hírnek nevezte, hogy a finanszírozást biztonsággal, stabilan teljesítették. A befektetők is bíznak abban, hogy a 2020-as adósságráta növekedése átmeneti.

A következő években hangsúlyosabb lesz az, hogy a költségvetési politika milyen irányba indul el.

A kormányzat a vírushelyzetre anticiklikus módon tudott reagálni, a hiány növekedése mögött a kiadási oldal intézkedései vannak – állapította meg az államtitkár. Az uniós országokhoz képest Magyarországon nem pusztán a gazdasági visszaesés tompítását célozták az intézkedésekkel, hanem a válság utáni növekedésnek is támaszt adtak – mondta. Az államadósság 2021-ben már a GDP 80 százaléka alá csökkenhet.

Banai szerint a foglalkoztatás szintjét sikerült megőrizni, ami az egyik legkedvezőbb az unióban. A gazdaság teljesítménye érdemben bővül, a nyári hónapokban már meghaladhatja a 2019-es, válság előtti szintet. Ma már 6 százalékos idei növekedési előrejelzés nem számít optimistának, sokkal inkább reális. Közlése szerint azzal lehet számolni közlése szerint, hogy a nemzetközi szervezetek javítani fogják a magyar növekedési előrejelzéseiket.

Kitért arra, a piaci elemzők néhány hónapja azt gondolták, hogy a gazdasági helyreállítás jegyében laza költségvetést kell folytatni. Az unió 2022-ben sem követel meg a költségvetési hiánnyal kapcsolatban semmilyen szabályt. A tagállamok jelentős része érdemben 3 százalék feletti deficittel kalkulál jövőre – ecsetelte az államtitkár.

A kormányzat Újraindítási akcióterve főbb elemei az 5 százalékos lakásáfa, az otthonfelújítási támogatás, a bértámogatás, az orvosi bértámogatási program, a 13. havi nyugdíj visszaépítése, a hitelmoratórium meghosszabbítása, valamint a 25 év alattiak szja-mentessége. Az akcióterv több mint 7300 milliárd forinttal segíti a vállalkozásokat és a családokat. A hazai forrás ebből 3900 milliárd forint, az uniós források pedig mintegy 3 ezer milliárd forintot tesznek ki – ismertette az államtitkár.

Lényegesnek nevezte a munkáltatói adóterhek további csökkentését. A beruházások a gazdaság újraindításának egyik alappillérét jelentik, amit folytatnak.

Banai Péter Benő elmondta: a magyar hiány 2022-ben nem lóg ki az uniós tagállamokéi közül, 5,9 százalékos GDP-arányos hiánycél várható, valamint az adósságráta is csökkenő pályára áll.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink