adozona.hu
Felborította az államháztartás egyensúlyát a koronavírus-járvány
//adozona.hu/koronavirus_jarvany/Felboritotta_az_allamhaztartas_egyensulyat__O2ZG4F
Felborította az államháztartás egyensúlyát a koronavírus-járvány
A járvány felborította az államháztartási folyamatokat – mondta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) csütörtöki online tanácskozásán. A költségvetési intézkedések átmenetileg az államadósság növekedését okozták; a 2019-es GDP 65,5 százalékáról tavaly 80,4 százalékra ugrott. Jó hírnek nevezte, hogy a finanszírozást biztonsággal, stabilan teljesítették. A befektetők is bíznak abban, hogy a 2020-as adósságráta növekedése átmeneti.
A következő években hangsúlyosabb lesz az, hogy a költségvetési politika milyen irányba indul el.
A kormányzat a vírushelyzetre anticiklikus módon tudott reagálni, a hiány növekedése mögött a kiadási oldal intézkedései vannak – állapította meg az államtitkár. Az uniós országokhoz képest Magyarországon nem pusztán a gazdasági visszaesés tompítását célozták az intézkedésekkel, hanem a válság utáni növekedésnek is támaszt adtak – mondta. Az államadósság 2021-ben már a GDP 80 százaléka alá csökkenhet.
Banai szerint a foglalkoztatás szintjét sikerült megőrizni, ami az egyik legkedvezőbb az unióban. A gazdaság teljesítménye érdemben bővül, a nyári hónapokban már meghaladhatja a 2019-es, válság előtti szintet. Ma már 6 százalékos idei növekedési előrejelzés nem számít optimistának, sokkal inkább reális. Közlése szerint azzal lehet számolni közlése szerint, hogy a nemzetközi szervezetek javítani fogják a magyar növekedési előrejelzéseiket.
Kitért arra, a piaci elemzők néhány hónapja azt gondolták, hogy a gazdasági helyreállítás jegyében laza költségvetést kell folytatni. Az unió 2022-ben sem követel meg a költségvetési hiánnyal kapcsolatban semmilyen szabályt. A tagállamok jelentős része érdemben 3 százalék feletti deficittel kalkulál jövőre – ecsetelte az államtitkár.
A kormányzat Újraindítási akcióterve főbb elemei az 5 százalékos lakásáfa, az otthonfelújítási támogatás, a bértámogatás, az orvosi bértámogatási program, a 13. havi nyugdíj visszaépítése, a hitelmoratórium meghosszabbítása, valamint a 25 év alattiak szja-mentessége. Az akcióterv több mint 7300 milliárd forinttal segíti a vállalkozásokat és a családokat. A hazai forrás ebből 3900 milliárd forint, az uniós források pedig mintegy 3 ezer milliárd forintot tesznek ki – ismertette az államtitkár.
Lényegesnek nevezte a munkáltatói adóterhek további csökkentését. A beruházások a gazdaság újraindításának egyik alappillérét jelentik, amit folytatnak.
Banai Péter Benő elmondta: a magyar hiány 2022-ben nem lóg ki az uniós tagállamokéi közül, 5,9 százalékos GDP-arányos hiánycél várható, valamint az adósságráta is csökkenő pályára áll.
Hozzászólások (0)