hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Végtörlesztés, de miből?

  • adozona.hu

Az Országgyűlés elfogadta a lakóingatlanon alapított jelzálogjog fedezetével kötött lakáscélú és szabad felhasználású devizahitelek végtörlesztésére vonatkozó személyi jövedelemadó törvényt és az illetékekről szóló törvényt érintő módosításokat. Értelmeztük a törvény szövegét.

A hitelező pénzügyi intézmény rögzített árfolyamon köteles elfogadni az adós végtörlesztését, ha:

– a kölcsön folyósításánál alkalmazott árfolyam a rögzített árfolyamnál nem volt magasabb,
– a kölcsönszerződést a pénzügyi intézmény a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló 2011. évi LXXV. törvény hatálybalépésének napjáig nem mondta fel,
– az adós a végtörlesztési szándékát 2011. december 30-áig írásban bejelenti, és ha a kölcsönhöz közvetlenül kapcsolódik áthidaló hitelből vagy árfolyamrögzítés miatt keletkezett gyüjtőszámlahitelből eredő tartozás, annak végtörlesztését is vállalja,
– a végtörlesztés a szándék bejelentését követő 60. napig megtörténik.

A pénzügyi intézmény a végtörlesztésre vonatkozó igénybejelentést az előzőekben felsorolt feltételek teljesítése esetén nem utasíthatja el, valamint köteles az adós által megjelölt időpontig, de legkésőbb a bejelentéstől számított 60 napon belüli időpontig, a szerződés végtörlesztésre irányuló lezárását előkészíteni.

A végtörlesztés forint összegének meghatározásához rögzített árfolyam
– svájci frank esetén 180 HUF/CHF,
– euró esetén 250 HUF/EUR,
– japán jen esetén 200 HUF/100 JPY.

A hitelező pénzügyi intézmény a végtörlesztésért költségtérítést és egyéb díjat vagy jutalékot nem számíthat fel. A rögzített árfolyam következtében elengedett követelés mentes a személyi jövedelemadó és az ajándékozási illeték alól. Díjmentes továbbá a devizában felvett lakáscélú hitelből származó követelésnek a törvényben rögzített árfolyamon történő végtörlesztésével összefüggésben kezdeményezett jelzálogjog, végrehajtási jog, továbbá az elidegenítési és terhelési tilalom törlésére irányuló eljárás.

A szakemberek ugyan a bankrendszert féltik az összeomlástól, a szorult helyzetbe került adósok többsége viszont a kedvező szabályok ellenére csak felsóhajt: honnan volna pénze a végtörlesztésre annak, aki a részleteket sem tudja fizetni? Akinek van munkahelye, szerencsés esetben a munkáltatója segítségével előnyös adó-feltételekkel vehet részt a végtörlesztési kampányban.

Olvassa el korábbi cikkeinket a lakáscélú munkáltatói támogatásról és a kamatmentes munkáltatói kölcsönről. Várható, hogy a bankok is ajánlanak majd forint alapú hiteleket a devizakölcsönök végtörlesztéséhez. A hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvényben erre is vonatkozik egy új, kedvező rendelkezés. Eszerint a végtörlesztés egészben vagy részben történő teljesítése érdekében nyújtott kölcsönre vonatkozó pénzügyi szolgáltatás közvetítéséért a közvetítő díjazást nem jogosult érvényesíteni megbízójával szemben.

Surányi Imréné

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink