adozona.hu
Kiva: hóközi be- és kilépőknél kell-e arányosítani a kedvezményt?
//adozona.hu/kata_kiva/Kiva_hokozi_be_es_kilepoknel_kelle_aranyosi_O2JXWD
Kiva: hóközi be- és kilépőknél kell-e arányosítani a kedvezményt?
A kiva számításánál a hó közben belépő munkavállaló és a hó közben kilépett munkavállalók esetében hogyan lehet figyelembe venni a (9 FEOR ) szakképzettséget nem igénylő munkavállaló utáni kedvezményt? Szintén a hó közben belépő, vagy hó közben kilépő munkavállaló után hogyan lehet figyelembe venni a munkaerőpiacra lépő után járó kedvezményt? Olvasói kérdésekre dr. Császár Zoltán adótanácsadó, jogász válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A szociális hozzájárulási adóról 2018. évi LII. törvény (új szocho tv.) 10. §-a szól a szakképzettséget nem igénylő munkakörben dolgozó személyek kedvezményéről, erre hivatkozik a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 2. § 19. a) alpontja és a 2. § 20. a) alpontja is.
Mivel az új szocho tv. nem ír elő arányosítást, ha valaki hóközben vállal munkát a cégben, ilyet a kisvállalati adóban sem kell alkalmazni. A törvény úgy szól, hogy a részkedvezmény egész hónapban megilleti a kifizetőt, összege pedig a bruttó munkabér havi összege, de havonta legfeljebb a minimálbér (2020-ban 161 000 forint) 50 százaléka.
Tehát nem kell arányosítani a kedvezmény kiszámításakor a felső korlátot jelentő havi minimálbért, ha nem teljes hónapot tölt jogviszonyban a munkavállaló: az ilyen hónapokban a 161 000 forintos minimálbér és a munkavállaló tárgyhavi számított bruttó munkabére közül a kisebb összeg lesz a kedvezmény összege.
A munkaerőpiacra lépők kedvezményénél (új szocho tv. 11. §, Katv. 2. § 19. b), 20. b) alpontok) ugyanezt lehet elmondani az arányosítás kérdését illetően (itt 2 évig a minimálbér 100 százaléka, a foglalkoztatás 3. évében a minimálbér 50 százaléka a felső korlát).
Hozzászólások (0)