hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt is tudni kell az áfáról és az alanyi mentességről a katásoknak

  • adozona.hu
3

Továbbra is fejtörést okoz a legkisebb vállalkozások számára az, hogy az egyik évről a másikra áthúzódó bevételt melyik évre kell elszámolni, s átlépik-e vagy sem emiatt az alanyi adómentes határt. Fejtörést okoz az is, hogy a devizában kiállított számlák ellenértékét hogyan kell forintosítani. Egy másik kérdés pedig arra vonatkozott, hogy katás egyéni vállalkozó igénybe veheti-e a családi kedvezményt? Olvasóink katás egyéni vállalkozókra vonatkozó kérdéseire Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

"Katás egyéni vállalkozó ügyfelünk (2013-ban is katás volt) átlépte a 6 millió forintos határt, mert volt egy 2013. decemberi számlája, amit 2014-ben fizettek ki. Áfa szempontjából ez a 2013-as számla melyik évben számít bevételnek? Emiatt 2014-ben áfás lett?" – kérdezte olvasónk.

Az áfatörvény értelmében az alanyi adómentesség akkor illeti meg az adóalanyt, ha a  belföldön teljesített termékértékesítésből és szolgáltatásnyújtásból származó ellenértéke a megelőző adóévben és az adott adóévben nem éri el a 6 millió forintot.

A kérdés tehát, hogy az adott szolgáltatásnak mi volt a teljesítési időpontja, azaz ténylegesen mikor valósult meg az ügylet. Ha azonban a felek részletfizetésben vagy határozott időre szóló elszámolásban állapodtak meg, akkor a fizetési határidő számít a teljesítés időpontjának.

Ha a fentiek szerint az ügylet 2013-ban teljesült, akkor az még 2013-ban figyelembe veendő ellenértéknek számít az áfában, függetlenül attól, hogy 2014-ben fizették ki. Ha emiatt átlépte 2013-ban az alanyi mentes értékhatárt, akkor az áfatörvény 61. paragrafusa értelmében lehetősége van a fizetendő adót az ellenérték megtérítésekor megállapítani, de legkésőbb a teljesítéstől számított 46. napon kell ezt megtenni.

Ha viszont részletfizetésben vagy határozott időre szóló elszámolásban állapodtak meg a felek, és a fizetési határidő 2014. január, akkor a teljesítés az áfában 2014-re fog esni. Ebben az esetben a 2014-es ellenértékbe számít bele az összeg.

"Áfaalany katás egyéni vállalkozó devizában kiállított számláira az MNB-árfolyam alkalmazását választotta. Kiállított számlát egy harmadik országbeli adóalanynak. A bankszámlájára forintosítva érkezik a bevétel, nincs külön devizaszámlája. Kérdés, hogy az adóalapot milyen dátummal (számlán szereplő teljesítési idő, kiegyenlítés dátuma) és milyen árfolyamon (MNB-árfolyamon a választás szerint, vagy a hitelintézet által megadott árfolyamon) kell számítani?" – szólt a másik kérdés.

Ha a katás vállalkozó egyben áfa fizetésére is kötelezett, akkor a fizetendő adó alapját az áfatörvény 80. paragrafusa alapján kell forintra átszámítani, amennyiben a számlát külföldi pénznemben állították ki.

Ilyenkor alapesetben a banki eladási árfolyamon kell átszámítani a külföldi pénznemben meghatározott adóalapot forintra. Ugyanakkor a vállalkozás dönthet úgy is, hogy az MNB hivatalos árfolyamán végzi el az átszámítást, de ezt előzetesen be kell jelentenie az adóhatósághoz.

Az átszámításhoz fő szabály szerint a teljesítéskor érvényes árfolyamot kell használni. Ha azonban az áfatörvény 58. paragrafusa szerinti folyamatos vagy időszaki elszámolású ügyletről van szó – ahol a teljesítés megegyezik a fizetési határidővel –, akkor a számla kelte napján érvényes árfolyamot kell használni az átszámításhoz.

A katában viszont a tényleges forintban kapott összeget kell katás bevételként figyelembe venni.

Másik olvasónk azt szerette volna megtudni, hogy "katás főállású egyéni vállalkozó tud-e családi kedvezményt érvényesíteni a 2014-es évre az szja-bevallásban? A katás főállású egyéni vállalkozó 2014. év folyamán betegállományban volt és táppénzt kapott, amelyből levonták az szja-előleget, erről meg is érkezett az igazolás. Visszaigényelheti-e a 1453-as bevallásban a levont szja összegét?".

A családi kedvezmény kizárólag az összevonandó jövedelmek adóalapját csökkenti, ezért magából a katás bevételből azt nem lehet levonni – szögezte le szakértőnk.

Ha viszont a kisadózó táppénzt is kapott, akkor az természetesen összevonandó jövedelemnek számít, amiből érvényesíthet családi kedvezményt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
adózóna.hu

Kedves Olvasóink!

Kérjük, hogy kérdéseiket a "Kérdések és válaszok" menüben tegyék fel!

Köszönettel: az Adózóna csapata

bobo08

Tisztelt Szakértő!
Az áfa szempontból a KATA-s vállalkozások nem egyszeres könyvvitelűnek számítanak (bevétel nyilvántartás) és így nem akkor kell figyelembe venni az áfa szempontból, ha a számla keltétől számított 45 napon belül nem kapja meg a bevételt? (Áfa tv. 61 § (1) bek. és (3.)bek)Itt is a kettős könyvvitel szerint a teljesítés kelte számít, ha megkapta a bevételt, ha nem áfa szempontból? Én az fent említett Áfa tövényből azt olvastam ki, hogy van 45 nap haladék, így, ha decemberi a teljesítés kelte, de nem kapta meg a KATA-s a bevételt, akkor az áfa szempontból is januári lesz az áfa. Lehet, hogy rosszul értelmezem? (KATa bevétel szempontból egyértelmű a dolog)
Válaszát előre is köszönöm:
Bné

Edóka50

Tisztelt Szakértő!Jól értelmezem, hogy az Áfa szempontjából a számla teljesítési időpontját kell figyelembevenni az éves bevételi értékhatár megállapítása során, egyébként azonban a számla ellenértékét abban az évben kell bevételként figyelembe venni,amikor azt pénzügyileg teljesítették?. Korábbi válaszai erre utalnak.Várom mielőbbi válaszát, melyet előre is köszönök.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink