hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katás egyéni vállalkozó 53-as bevallása: mit, kinek, mikor?

  • adozona.hu

Mikortól számít megszerzettnek a bevétel a katás vállalkozónál? Olvasói kérdésre, Szolnoki Béla, az Adózóna szakértője válaszol.

Hogyan értendő az, hogy a kata alanyiság kezdő napját megelőző napon megszerzettnek tekintendő az a bevétel, aminek a teljesítés időpontja kata alanyiság előtti. Konkrétan 2013. januárban adok ki egy kp-s számlát januári dátummal, de a számla megjegyzésébe beírom, hogy 2012. 12.havi könyvelési díj. Ezt még a 1253-as bevallásban ev.bevétel lesz vagy már kata-s bevételnek számít?

A katát is szabályozó kisadózó tételes adójáról és kisvállalati adóról szóló törvény 2012. évi CXLVII. törvény 25. § (1) bekezdés hivatott szabályozni a kérdést. E szerint a KATA adóalanyiság kezdőnapját megelőző napon (esetünkben december 31.) megszerzett bevételnek minősül minden olyan SZJA-s egyéni vállalkozói tevékenységére vonatkozóan megillető ellenérték, amelyről a kiállított bizonylat szerinti teljesítési időpont megelőzi a KATA-s adóalanyiság kezdőnapját. A felmerülő magyarázatokban az szerepel, hogy az egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozóan már tavaly év végével ki kellett volna állítani a bizonylatot (számlát), akkor is, ha azon az áfa tv. szerinti teljesítés idő 2013. évre esett.

Sajnos a törvényi fogalmazás nem pontos, mivel nem a bizonylat kiállítás idejét jelöli meg, vagy nem részletezi, hogy a teljesítés idejét melyik jogszabály értelmében kell érteni, (pl. a polgári jogi teljesítés) és nem foglalkozik pl. az ÁFA tv.-ben formalizált számlázási teljesítési időponttal sem. Az előbbi formai probléma ellenére – tartalmi megközelítéssel az a véleményem, hogy az SZJA-s tevékenységre vonatkozóan megillető ellenérték az SZJA-s időszak bevételéhez tartozik, ugyanis ez lehetett törvényalkotó logikus szándéka, ugyanakkor megjegyzem, hogy a tételes szöveg az előbbi problémát hordozza, és ebből adódóan kockázatokat felvállalva más magatartás is magyarázható.

A fenti ellentmondás (logika) egyébként közvetve következhet a törvényből is. A Katát is szabályozó törvény szerint csak a „Kata alanya” a „Kata időszakban” állíthat ki olyan számlát, amin szerepeltetni kell a „Kisadózó” megjelölést (12.§). Kérdés, hogy mit tüntetett fel a 2013. januárjában kiállított számlán? Ha januárban, mint „Kata alany” „Kisadózó” megjelölést alkalmazott a számláján, akkor ezzel formailag teljesítette az új szabályt és alátámasztotta a „Katás” bevételt. Ha azonban ezt az előző időszak egyéni vállalkozói teljesítményére tekintettel nem szerepeltethette, akkor felmerül a kérdés, hogy mért nem állította ki még akkor a számlát, amikor ezt jogszerűen megtehette volna? Ugyanis 2013. januárjában már, mint „Katás” egyéni vállalkozó nem állíthatott ki számlát „Kisadózó” megjelölés nélkül, hiszen az egyéni vállalkozó egyszerre nem tölthet be kétféle adózási statust, (illetve a fenti ellentmondásra a törvényalkotó nem gondolt

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyi iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink