hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

KATA, KIVA, EVA - hogyan tovább?

  • adozona.hu

A KATA és a KIVA gyakorlati alkalmazása számos kérdést vet fel az érintett adózókban. Mikor, kinek érdemes választani, s mire érdemes tekintettel lenni? Olvasóink kérdéseire az Adózóna szakértői, Angyal József és Szolnoki Béla válaszolnak.

A kisvállalati adó alapja a pénzforgalmi eredmény és a személyi jellegű kifizetések. Társas vállalkozó személyesen közreműködő tagja, tagsági jogviszonyban veszi ki jövedelmét. Az összevont adóalapba tartozó egyéb jövedelem nem tartozik a járulékalap fogalmába (nem a Tbj szerinti járulékalapot képező jövedelem). A kérdés az, hogy az olyan kft. ahol nincs alkalmazott csak tagsági jogviszonyban dolgozik az ügyvezető, választhatja-e ezen adózási formát, illetve az általa felvett jövedelem az járulékalapot képező jövedelem lesz?

A KIVA választása minden esetben egyedi mérlegelést igényel. Az azonban általánosan kijelenthető, hogy ahol nincs vagy kevés az alkalmazott, ott nem javasolt áttérni a KIVA-ra. A Társasági adó kulcsa 10 százalék. A KIVA kulcsa 16 százalék. A bérköltség után 28,5 százalék szocho-t és szakképzési hozzájárulást kell fizetni. A KIVA választása mellett a 28,5 százalék helyett 16 százalékot kell fizetni, ami előnyös, de a 28,5 százaléknak megfelelő költség növeli a nyereséget, így utána 10 százalék helyett 16 százalék adót kell fizetni. Így a bérköltség összege meghatározó a választáskor. A KIVA választása előtt mindenképpen keressen meg adózási szakembert (adótanácsadót vagy okleveles adószakértőt).

Evás 2 500 000 forintos bruttó bevétellel rendelkező kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak a jövő évben milyen adózási formát érdemes választania?

2013-tól a leírt feltételek mellett az Eva helyett a KATA-t érdemes választani. Választásakor alanyi adómentességet is választani célszerű. Arra azonban vigyázni kell, hogy a szerződő partnerrel ne legyen vélelmezhető a munkaviszony.

Ha egy bt. január elsejével a KATA tételes adózást választja, akkor mi lesz az eddig fel nem vett osztalékkal? Le kell-e adózni az átlépést előtt? Egy másik bt. esetében mi lesz a veszteségelhatárolással, a felhalmozott több milliós tagi kölcsönnel, mi lesz a több milliós tárgyi eszközökkel (esetleg ingatlannal). Ezeket kell-e és hogyan kell nyilvántartani, ha nem lesz szükség könyvelőre?

A fel nem vett osztalék kérdését azzal oldja meg a KATA, hogy a bt. egy külön osztalék utáni adót kiváltó adót fizet.

A bt. megállapítja az utolsó mérlegében kimutatott eredménytartalékot, saját elhatározású lekötött tartalékot, mérleg szerinti eredményt, jóváhagyott osztalék miatt taggal szemben fennálló kötelezettség együttes összegét és ebből levonja a nem vagyoni betétként megszerzett immateriális jószágok, tárgyi eszközök értékét.  A BT. az előző összeg után 16 százalékos adót fizet, amit az utolsó társasági adó bevallásban vall be elkülönítetten és 3 részletben fizetet meg.

A korábbi elhatárolt veszteségből évente 20-20 százalékot elszámoltnak kell tekinteni a KATA időszak alatt.

Tekintettel arra is, hogy utóbb a kedvezményesen kivont tárgyi eszközökre külön kifizetőt terhelő adót kell fizetni, érdemes az utolsó „szokásos” mérleg, beszámoló előtt előregondolkodni és tényleges (terv) főkönyv alapján egy kis adótervezést végezni, - az eszközök sorsát is átgondolva - ennek során a 2012. évi CXLVII. törvény 26.-28§. szabályaira kell figyelni. A továbbvitt tárgyi eszközök értékcsökkenése a KATA időszak alatt elszámoltnak tekintendő a Tao. tv. értelmében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink