hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Itt a határidő: katások bevétele, különadója, nyilatkozata

  • Lepsényi Mária adószakértő

A kisadózónak az adóévet követő február 25-éig kell nyilatkoznia a NAV felé az adóévben megszerzett katás bevételéről. (Ha a kisadózói adóalanyiság év közben szűnt meg, a nyilatkozatot a megszűnést követő 30 napon belül kellett megtenni.) Ismertetjük, mi minősül bevételnek, és mi nem, mikor kell különadót fizetni.

A nyilatkozat a ’KATA-nyomtatványon teljesíthető. A nyilatkozat a jogkövetkezmények szempontjából bevallásnak minősül. A ’KATA nyilatkozat benyújtható a NAV honlapján elérhető ONYA-ban is. Elérhetősége: https://onya.nav.gov.hu/#!/login

A 40 százalékos mértékű különadó

A kisadózó egyéni vállalkozónak 40 százalékos különadót kell fizetnie a kisadózói bevételének a naptári évben elért összegéből a 18 millió forintos keretösszeget meghaladó része után, ha a tételes adót a naptári év minden hónapjára meg kellett fizetnie. Ha a kisadózó egyéni vállalkozónak nem kellett a naptári év minden hónapjára megfizetnie a tételes adót, akkor a 40 százalékos különadót a kisadózói bevételének

• a kisadózói adóalanyiság fennállásának a tételes adófizetési kötelezettséggel érintett hónapjai és

• a 18 millió forintos keretösszeg egytizenketted része, vagyis 1,5 millió forint szorzatát meghaladó része után kell fizetnie.

A 40 százalékos különadót az adóévet követő évben, idén február 25-éig kell megfizetni és bevallani a ’KATA-nyomtatványon.

Ha az adóalanyiság év közben szűnt meg, akkor a 40 százalékos különadót az adóalanyiság megszűnését követő 30 napon belül kellett megfizetni, és ugyanezen időpontig kellett bevallani a bevételre vonatkozó nyilatkozattal együtt.

A katázással kapcsolatos további írásainkat itt olvashatja el!

Bevételnek minősül:

• a kisadózó egyéni vállalkozó által a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték,

• a tevékenység végzéséhez kapott támogatás és

• a külföldön is adóköteles bevétel, valamint

• az az összeg, amelyet az adóalany az általa kibocsátott bizonylat alapján az adóalanyisága megszűnése napjáig még nem szerzett meg.

A külföldi pénznemben keletkezett bevételt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalos, a bevétel megszerzésének időpontjában irányadó devizaárfolyama alapján; az olyan külföldi pénznemnél, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyam-lapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyam alapján kell forintra átszámítani.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben ismertetjük, hogy mi nem minősül bevételnek, illetve mi számít a bevétel megszerzése időpontjának!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-export

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Személygépkocsi-bérbeadás EU-s adóalanynak

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink