hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt kell tennie a katásnak, ha többet számláz, mint havi 1 millió forint

  • adozona.hu

Hogyan kell jelenteni a Nemzeti Adóhivatal felé, ha egymillió forintot meghaladja a katásnak havonta fizetett összeg? Amennyiben többet számláz a katás, mint évi 6 millió forint, be kell lépnie az áfakörbe? Olvasói kérdésre az Adózóna szakértői válaszolnak.

Kisadózónak 2013-ban kifizetett összeg ebben a hónapban meghaladja az 1 millió forintot. Technikailag hogyan kell ezt a tényt bejelenteni az adóhatóság felé?

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény szerint:

11. § (5) A kisadózó vállalkozás az (1)-(3) bekezdés szerinti nyilatkozatban vagy bevallásban adatot szolgáltat bármely más adóalany (ide nem értve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyt) nevéről és címéről, az adóalanytól a naptári évben megszerzett bevétel összegéről, ha a kisadózó vállalkozás bevételéből az adóalanytól megszerzett számla szerinti része a naptári évben az 1 millió forintot meghaladja.

13. § Az Art. szerinti adózó (ide nem értve az egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyt és a kisadózók tételes adójának alanyát) a tárgyévet követő év január hónapra vonatkozó, az Art. 31. § (2) bekezdése szerinti bevallásában adatot szolgáltat az állami adóhatóság részére a kisadózó vállalkozás nevéről, címéről, adószámáról, a kisadózó vállalkozás részére a naptári évben juttatott összegről, továbbá termékértékesítés esetén erről a tényről, szolgáltatásnyújtás esetén a szolgáltatás, szolgáltatások TESZOR számáról, ha annak a költségnek, ráfordításnak, kiadásnak az együttes összege, amely a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá tartozó vállalkozás részére juttatott ellenérték következtében felmerül, a naptári évben meghaladta az 1 millió forintot.

Katás egyéni vállalkozó, amennyiben túllépi a 6 millió forintos értékhatárt 40 százalékos adót fizet. Ebben az esetben be kell lépni az áfakörbe? 2014-ben maradhat-e katás?

A két adónemre vonatkozó kérdés a két adótörvény alapján egymástól függetlenül ítélendő meg, akkor is, ha az értékhatárok éppen azonosak. A „Kata” szabályai szerint az említett értékhatár felett már százalékos adófizetési kötelezettség is belép. Az áfa törvény a „Kata” rendszerétől függetlenül ítéli meg az alanyi adómentességet, így, ha túllépi az alanyi mentesség értékhatárát, akkor az áfa általános szabályai szerint köteles adózni.

A fentiekből adódhat, hogy elvileg „Katás” maradhat továbbra akkor is, ha egyéként áfa-alanyisága az általános szabályok szerinti, de ilyekor azt kell eldönteni, hogy ez gazdaságilag megéri-e? A gazdasági kérdés mellett az is fontos, hogy az áfa szabályok miatt külön adminisztrációt kell vezetni nemcsak a fizetendő forgalmi adóról, hanem a levonás alapját képező tételekről, kiadásokról, költségekről, amire egyébként a „Kata” alapján nem lenne kötelezett. Így a „Kata” rendszer adminisztrációs előnye nagyrészt elveszhet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink