hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új szabadkereskedelmi megállapodás: példán keresztül mutatjuk, mire kell figyelni

  • Gombás Otília vám- és ekáer-szakértő

Az elmúlt időszakban több szabadkereskedelmi megállapodásra vonatkozó változás történt. Cikkünkben részletesen ismertetjük az EU és Új-Zéland között kötött új megállapodást.

Az Európai Unió számos országgal, országcsoporttal köt szabadkereskedelmi megállapodást, amely fontos gazdasági lehetőségeket teremt a vállalatok, a gazdálkodók és a fogyasztók számára, és megerősíti az EU kapcsolatait az adott térségben. A megállapodások a gazdasági élet számos kérdését érintik, mint az áruforgalom, a szolgáltatáskereskedelem, vagy a beruházásösztönzés, külön jegyzőkönyv rendelkezik az áruk preferenciális származására vonatkozó szabályokról. Ennek keretében, amennyiben az adott termék igazoltan a szerződő felek valamelyikétől származik, a termékimport során kedvezményes, akár 0 százalékos vámtétel alkalmazható, amely jelentős költségmegtakarítást eredményez.

Az Európai Unió folyamatosan tárgyalásokat folytat ilyen megállapodások megkötésére. Jelenleg többek közt Kenyával, Indiával, Indonéziával, a Mercosur tagállamokkal és a Fülöp-szigetekkel vannak folyamatban tárgyalások, vagy zajlanak éppen már az alkalmazás előtti jogi lépések.

Cikkünkben részletesen ismertetjük az EU és Új-Zéland között kötött megállapodást.

Idén május 1-jével lépett életbe az EU-Új-Zéland szabadkereskedelmi megállapodás. A több mint 4000 oldalas paktum egyebek mellett kitér a kkv-kra vonatkozó, illetve a versenyjogi szabályokra, valamint rendelkezik az exportmonopóliumok tiltásáról is.

A szabadkereskedelmi megállapodás a vámok lépcsőzetes lebontását tűzte ki célul a következő évek során. A származási szabályokat a megállapodás 3. fejezete tartalmazza, amely magyar fordításban az 51. oldalon kezdődik. Termékspecifikus származási szabályok a 3-B mellékletben találhatók.

A származó termékek vonatkozásában a preferenciális származási kedvezményt származásmegjelölő nyilatkozattal vagy az importőr tudomása alapján lehet igénybe venni. A származásmegjelölő nyilatkozat szövege a 3-C mellékletben található, a nyilatkozat a kiállítástól számítva maximum egy évig érvényes, és legfeljebb 3 évre visszamenőleg állítható ki.

Export vonatkozásában az Uniós Vámkódex 2015/2447. végrehajtási rendeletének 68. cikke értelmében az EU-s gazdálkodók 6000 euró felett csak akkor állíthatnak ki származási nyilatkozatot, ha kérelmezik a vámhatóságtól a regisztrált exportőrként történő nyilvántartásba vételüket. Azoknak a gazdálkodóknak nem kell ezt újra kérelmezniük, akik már korábban regisztráltak valamely szabadkereskedelmi megállapodás (például Kanada) folytán.

Az új-zélandi exportőrök pedig a vámmal kapcsolatos ügyfélkódjukat használják a származási nyilatkozatok kiállításához, amelynek birtokában az EU-s importőr vámkedvezményt tud igénybe venni a termékbevitel során. Az új-zélandi gazdálkodóknak az 1000 NZ$ vagy annál nagyobb értékű import/export küldeményeknél szükséges ügyfélkódot kérni. Az ügyfélkód egy 8 jegyű szám, amelyet egy betű követ, például: 12345678A. További információkért lásd: https://www.customs.govt.nz/business/import/lodge-your-import-entry/client-codes/

A termékimport során a vámáru-nyilatkozaton a következő kódokkal szükséges a származási nyilatkozatra hivatkozni:

Árunyilatkozaton alkalmazandó okmánykódok:

U 120: Származásmegjelölő nyilatkozat (szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között 3.16. cikk (2) bekezdésének a) pontja és 3.18. cikk (4) bekezdésének a) pontja)

U 121: Az azonos termékek több szállítmányára vonatkozó származásmegjelölő nyilatkozat (szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között 3.16. cikk (2) bekezdésének a) pontja és 3.18. cikk (4) bekezdésének b) pontja)

U 122: Az importőr tudomása (szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között 3.16. cikk (2) bekezdésének b) pontja).

Az elérhető vámkedvezmény miatt a nagy tételben/rendszeresen importálóknak tehát érdemes kérniük a partnerüket, hogy vizsgálja meg, a behozott termékek származóak-e.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egy előlegszámla – több végszámla

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Leányvállalat vásárolhat-e üzletrészt az anyavállalatától?

dr. Udvari Jesszika

MBA, ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink