hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új szabadkereskedelmi megállapodás: példán keresztül mutatjuk, mire kell figyelni

  • Gombás Otília vám- és ekáer-szakértő

Az elmúlt időszakban több szabadkereskedelmi megállapodásra vonatkozó változás történt. Cikkünkben részletesen ismertetjük az EU és Új-Zéland között kötött új megállapodást.

Az Európai Unió számos országgal, országcsoporttal köt szabadkereskedelmi megállapodást, amely fontos gazdasági lehetőségeket teremt a vállalatok, a gazdálkodók és a fogyasztók számára, és megerősíti az EU kapcsolatait az adott térségben. A megállapodások a gazdasági élet számos kérdését érintik, mint az áruforgalom, a szolgáltatáskereskedelem, vagy a beruházásösztönzés, külön jegyzőkönyv rendelkezik az áruk preferenciális származására vonatkozó szabályokról. Ennek keretében, amennyiben az adott termék igazoltan a szerződő felek valamelyikétől származik, a termékimport során kedvezményes, akár 0 százalékos vámtétel alkalmazható, amely jelentős költségmegtakarítást eredményez.

Az Európai Unió folyamatosan tárgyalásokat folytat ilyen megállapodások megkötésére. Jelenleg többek közt Kenyával, Indiával, Indonéziával, a Mercosur tagállamokkal és a Fülöp-szigetekkel vannak folyamatban tárgyalások, vagy zajlanak éppen már az alkalmazás előtti jogi lépések.

Cikkünkben részletesen ismertetjük az EU és Új-Zéland között kötött megállapodást.

Idén május 1-jével lépett életbe az EU-Új-Zéland szabadkereskedelmi megállapodás. A több mint 4000 oldalas paktum egyebek mellett kitér a kkv-kra vonatkozó, illetve a versenyjogi szabályokra, valamint rendelkezik az exportmonopóliumok tiltásáról is.

A szabadkereskedelmi megállapodás a vámok lépcsőzetes lebontását tűzte ki célul a következő évek során. A származási szabályokat a megállapodás 3. fejezete tartalmazza, amely magyar fordításban az 51. oldalon kezdődik. Termékspecifikus származási szabályok a 3-B mellékletben találhatók.

A származó termékek vonatkozásában a preferenciális származási kedvezményt származásmegjelölő nyilatkozattal vagy az importőr tudomása alapján lehet igénybe venni. A származásmegjelölő nyilatkozat szövege a 3-C mellékletben található, a nyilatkozat a kiállítástól számítva maximum egy évig érvényes, és legfeljebb 3 évre visszamenőleg állítható ki.

Export vonatkozásában az Uniós Vámkódex 2015/2447. végrehajtási rendeletének 68. cikke értelmében az EU-s gazdálkodók 6000 euró felett csak akkor állíthatnak ki származási nyilatkozatot, ha kérelmezik a vámhatóságtól a regisztrált exportőrként történő nyilvántartásba vételüket. Azoknak a gazdálkodóknak nem kell ezt újra kérelmezniük, akik már korábban regisztráltak valamely szabadkereskedelmi megállapodás (például Kanada) folytán.

Az új-zélandi exportőrök pedig a vámmal kapcsolatos ügyfélkódjukat használják a származási nyilatkozatok kiállításához, amelynek birtokában az EU-s importőr vámkedvezményt tud igénybe venni a termékbevitel során. Az új-zélandi gazdálkodóknak az 1000 NZ$ vagy annál nagyobb értékű import/export küldeményeknél szükséges ügyfélkódot kérni. Az ügyfélkód egy 8 jegyű szám, amelyet egy betű követ, például: 12345678A. További információkért lásd: https://www.customs.govt.nz/business/import/lodge-your-import-entry/client-codes/

A termékimport során a vámáru-nyilatkozaton a következő kódokkal szükséges a származási nyilatkozatra hivatkozni:

Árunyilatkozaton alkalmazandó okmánykódok:

U 120: Származásmegjelölő nyilatkozat (szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között 3.16. cikk (2) bekezdésének a) pontja és 3.18. cikk (4) bekezdésének a) pontja)

U 121: Az azonos termékek több szállítmányára vonatkozó származásmegjelölő nyilatkozat (szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között 3.16. cikk (2) bekezdésének a) pontja és 3.18. cikk (4) bekezdésének b) pontja)

U 122: Az importőr tudomása (szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között 3.16. cikk (2) bekezdésének b) pontja).

Az elérhető vámkedvezmény miatt a nagy tételben/rendszeresen importálóknak tehát érdemes kérniük a partnerüket, hogy vizsgálja meg, a behozott termékek származóak-e.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink