hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

EPR-kötelezettnek minősül-e az egyéni vállalkozó által készített kézműves tárgy?

  • adozona.hu

Kézműves fa, illetve horgolt tárgyakat készítő egyéni vállalkozó folyamatosan rendel belföldi cégektől új kartondobozokat, hogy a tőle vásárolt termékeket futárral tudja küldeni a megrendelőknek. Ő is kötelezett MOHU-regisztrációra, EPR fizetésére? Olvasói kérdésre Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023. (III. 14.) kormányrendelet (EPR rendelet) 1. melléklete határozza meg az EPR-kötelezettségekkel érintett termékek körét. A melléklet alapján ide tartoznak többek között a csomagolási kormányrendelet hatálya alá tartozó csomagolások, a textiltermékek, és a fa bútorok is.

Az egyéni vállalkozó által készített fa tárgyak és horgolt tárgyak is EPR-kötelezettnek minősülhetnek, ha azokat belföldre értékesítik és az EPR rendelet 1. melléklet 1.10. pontjában foglalt textiltermékek, vagy az 1.11. pontjában foglalt fa bútorok valamelyikének megfelelnek. Ha a konkrét termékek nem tartoznak ezek közé, akkor arra nem keletkezik EPR-kötelezettség.

A csomagolás kötelezettjének meghatározásához figyelembe kell venni az EPR rendelet csomagolás fogalmát is.

Csomagolás: „ (…) bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használnak, (…)”.

Csomagolás alatt nem csak a karton dobozt kell érteni, hanem az ezt kiegészítő egyéb termékeket is (például ragasztó, címke, fólia).

Tehát a csomagolás akkor keletkezik, amikor a csomagolószerbe belecsomagolják az árut, amikor az egyéni vállalkozó beleteszi az általa készített tárgyakat.

Az EPR rendelet 16. §-a szerint a kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség a körforgásos termékelső belföldi forgalomba hozatalával keletkezik. A jogszabályi meghatározás szerint forgalomba hozatalnak minősül többek közt a körforgásos termék tulajdonjogának első belföldi ingyenes vagy visszterhes átruházása és a saját célú felhasználás.

Az EPR rendelet 16. § (4) bekezdése szerint nem minősül forgalomba hozatalnak a körforgásos termék tulajdonjogának természetes személy vagy karitatív tevékenységet folytató közhasznú szervezet által nem gazdasági tevékenység keretében végzett átruházása. További lehetőség a mentesülésre belföldre történő értékesítés esetén, ha a belföldi vevőjük nyilatkozik, hogy a részére eladott termékek legalább 60 százalékát külföldre fogja tovább értékesíteni.

Azon gazdálkodóknak, akik EPR-fizetésre kötelezettek, május 31-éig be kellett jelentkezniük az Országos Hulladékgazdálkodási Hatósághoz az OKIR kapun keresztül, illetve regisztrálniuk kellett a MOHU portálon. A bejelentkezés és a regisztráció jelenleg is teljesíthető.

A fentieket figyelembe véve a belföldre értékesített tárgyak és/vagy a csomagolásuk után – az előző bekezdésben említett kivétellel – EPR fizetési kötelezettsége keletkezik az egyéni vállalkozónak. Ha ugyanilyen csomagolásban a terméket külföldre értékesíti, akkor pedig nem keletkezik EPR fizetési kötelezettsége Magyarországon, mivel az a jogszabály alapján nem minősül forgalomba hozatalnak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink