hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elengedné tagi kölcsönét? Ezt kell tudnia az adózásról

  • adozona.hu

Elévülhet-e a magánszemély tag által cége számára nyújtott tagi kölcsön? Ha igen, mennyi idő után, illetve milyen feltételekkel? Az elévüléskor milyen adó- és illetékkötelezettségei lesznek a cégnek és/vagy a magánszemélynek? Olvasónk kérdéseire Sinka Júlia szakértőnk válaszolt.

A társaságnak a kölcsönt nyújtó taggal szembeni kötelezettsége, a kötelezettségként előírt ki nem fizetett osztalék – a számviteli előírások mellett – nem tud elévülni, mivel minden évben egyeztetni kell azt az érintett taggal. Amennyiben a társaság sem pénzben, sem eszközben – a Ptk. szerinti beszámítás szabályai szerint – nem tudja a kölcsönt belátható időn belül visszafizetni a tagnak, akkor megoldás lehet, ha azt a tag elengedi. (Ezt a rendkívüli bevételek között kell ebben az esetben a társaságnak elszámolnia.)

Az elengedett kötelezettség miatt elszámolt rendkívüli bevétel az adózás előtti eredmény része (növeli azt), és – pozitív adózás előtti eredmény esetén – annak összegével a társasági adó alapját csökkenteni nem lehet, ezért az elengedett tagi kölcsön után is – pozitív adóalap esetén – társasági adót kell fizetni.

A magánszemély tulajdonosnak a tagikölcsön-követelésről való lemondása – mint követelés elengedése – ajándékozásiilleték-fizetési kötelezettséggel jár, amelynek a megfizetésére a megajándékozott társaság köteles. Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 102. §-a (1) bekezdésének d) pontja szerint ingyenes vagyonszerzés – azaz a követelésről való lemondás – esetén a követelés vagyoni értékű jognak minősül, amely az ajándékozási illeték tárgya (Itv. 11.§. (1) bekezdése c) pont).

Az ajándékozásiilleték-fizetési kötelezettség csak akkor áll fenn, ha a tagi kölcsönt – mint jelen esetben – magánszemély engedte el. Egyéb esetben – gazdálkodó szervezetek egymás közötti ügyleteiben – az Itv. 17. §-a (1) bekezdésének n) pontja alapján – mentes a követelés elengedése miatti vagyonszerzés az ajándékozási illeték alól.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhatalmi tevékenység díjának továbbhárítása – Áfa 2

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Fővárosi ipa-mentesség

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink