adozona.hu
Az adóalap egyszerűsített megállapításának gyakorlati kérdései az iparűzési adózásban (1)
//adozona.hu/helyi_ado/Az_adoalap_egyszerusitett_megallapitasanak__4DQPYM
Az adóalap egyszerűsített megállapításának gyakorlati kérdései az iparűzési adózásban (1)
2023. január 1-jétől jelentősen átalakultak az iparűzésiadó-alap egyszerűsített megállapításának szabályai. Kétrészes írásunkban az elmúlt több mint két évben e témában felmerült fontosabb gyakorlati kérdéseket és problémákat tekintjük át.
A helyi adókat szabályozó 1990. évi C. törvény (helyiadó-törvény) 39/A §-ában szereplő egyszerűsítés értelmében minden olyan vállalkozás, melynek bevétele évesen (arányosan) nem haladja meg a 25 millió forintot, jogosult arra, hogy adóalapját kizárólag a bevétele és az ezen bevételéhez tartozó, törvény által biztosított adóalap alapján vallja be és fizesse meg.
Az első gyakorlati kérdés ezen szabállyal kapcsolatban az, hogy e tekintetben pontosan mit is kell bevétel alatt érteni.
A törvény 39/A § (2) bekezdés c) pontja értelmében fő szabály szerint minden vállalkozónak a nettó árbevételét kell számításba vennie, de az szja-törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozóknak az összes egyéni vállalkozói bevételükkel számolniuk kell.
Mindez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy ha például egy egyéni vállalkozó 2024-ben 23 millió forint bevételt ért el termékértékesítésből vagy szolgáltatásnyújtásból, és további 3 millió forint bevételt szerzett kizárólag vállalkozási célú tárgyi eszközök értékesítéséből, akkor, mivel a két összeg (26 millió forint) meghaladja a 25 millió forintos bevételi határt, így ezen vállalkozó 2024-ben nem lesz jogosult az adóalap-egyszerűsítésre. Sőt ebben az esetben nem csupán 2024-ben, hanem a 2025-ös évben sem lesz jogosult ezen adóalap-megállapítási módszert alkalmazni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen kérdések merülnek fel a gyakorlatban az adóalap-megállapítással és az egyszerűsített adóalap-megállapítás választásával kapcsolatban!
Hozzászólások (2)
Tisztelt hozzászóló!
Az őstermelő csakis akkor alanya az iparűzési adónak, ha a bevétele meghaladja az éves minimálbér 50%-át. Ez adóévenként kell vizsgálni, vagyis ha 2024-ben alatta maradt ennek az összegnek, akkor nem is kell adót fizetnie.
üdvözlettel
Szipszer Tamás
Ezzel kapcsolatban felmerülő kérdés, hogy amennyiben az az őstermelő aki bejelentkezett az egyszerűsített iparűzési adó alá, de nem érte el a bevétele az éves minimálbér felét vagyis bevallásra nem lenne kötelezett, akkor is meg kell fizetnie az 2,5 M Ft utáni adót minden településre ahol van termőföldje?