A valorizáció a burkolt, automatikus adóemelés legújabb formája

  • Erdős Gabriella adószakértő

Hogyan lehet könnyen, automatikusan adót emelni? A válasz egyszerű: valorizáció segítségével. A valorizáció nem magyar újítás, sok országban alkalmazzák már évtizedek óta az ingatlanok értékalapú adóztatásánál.

Olyan esetekben, amikor az adó egy abszolút mértékegységre vetített összeg, a beszedett összeg nem növekszik automatikusan az inflációval, ezért szükséges annak valorizálása, infláció követővé tétele.

Ez Magyarországon sem újdonság, ha valaki alaposabban megnézi a helyi adó törvényt, azt találja, hogy az önkormányzati adóhatóság a telekadót, építményadót, kommunális adót és az idegenforgalmi adót a törvényben leírt felső határoknak a „2005. évre a KSH által 2003. évre vonatkozóan közzétett fogyasztói árszínvonal-változással, 2006. évtől pedig a 2003. évre és az adóévet megelőző második évig eltelt évek fogyasztói árszínvonal változásai szorzatával növelt összegére figyelemmel megállapítja meg.” A törvényben leírt, négyzetméterenként 1100 forintos építményadó maximálisan kivethető mértéke mára már valahol a 3600 összegnél tart, bár sok önkormányzat nem él az éves valorizáció lehetőségével, és nem is a maximális adószintet alkalmazza. A valorizáció tehát létezett, de egészen az idén elfogadott adótörvény módosításokig csak lehetőségként és csak a helyi adók körében volt ismert.

Az új törvényi változások a valorizációt az adóztatás általánosan alkalmazott eszközévé emelik. Az adózó számára ez azt jelenti, hogy bizonyos termékekért a jövőben automatikusan többet kell majd fizetnie, ha infláció van, bizonyos illetékköteles ügyleteket jobb, ha még idén vesz igénybe, mert jövőre már többe fog kerülni, azután pedig még drágább lesz, a gépkocsi pedig hovatovább luxusnak fog számítani.

Nézzük meg a következőkben, hogy melyek a valorizációval érintett legfontosabb területek és hogyan fog a rendszer működni.

Az első nagy valorizációs kategória a jövedéki termékeket érinti. A 2025. évet követően a fűtőanyagok, dohánytermékek jövedéki adója a tárgyévet megelőző évi adó mértékének a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó fogyasztóiár-index előző év azonos időszakához viszonyított változásával valorizált összege lesz. Például a villamos energiára a módosított törvény 2025-re 398 forint/megawattóra jövedéki adót vet ki. Ha feltesszük, hogy a KSH szerint a fogyasztói árindex változás júliusra vonatkozóan 3 százalék volt, akkor 2026-ban a jövedéki adó már automatikusan 410 Ft/megawattóra lesz, nincs szükség hozzá semmilyen törvénymódosításra. Az árindex változás nem a fűtőanyagok árváltozását követi, hanem az általános fogyasztói kosár alapján számított fogyasztói árak változását.

Hasonlóan bevezetésre kerül a valorizálás 2024-et követően az alkoholok esetén is.

Ilyesmi, de nem teljesen ugyanaz a helyzet a személygépkocsik, motorkerékpárok regisztrációs adójánál. A valorizáció alapja ugyanaz, de a jogszabályalkotó 2025-re nem állapított meg új adómértékeket, azok a jelenleg is érvényes adómértékek valorizációjával fognak automatikusan megszületni.

Talán a legfájóbb, mert a legtöbb embert és céget érintő valorizáció a gépjárműadó valorizációja, amely két részletben következik majd be. A cégautók esetén a valorizáció csak a 2025-ös évet követően kezdődik, a többi gépjármű esetén már a 2024-es évet követően alkalmazni kell. A gépkocsit megvenni is jobb 2024-ben, mint később, mivel a tulajdon bejegyzéki illeték is automatikusan, évente növekszik majd.

A valorizációs százalékot a KSH honlapja alapján kell minden esetben számolni, és a helyi adókhoz képest könnyebbség, hogy a NAV a valorizált adómértékeket a honlapján közzé fogja tenni a tárgyévet megelőző október 31-éig (Átmeneti rendelkezés alapján a mértékeket első alkalommal 2024. december 15-éig kell közzé tenni.).

A százalékos adók, mint például az áfa, esetén nincs szükség valorizálásra, hiszen az infláció miatt megemelkedő fogyasztói ár automatikusan magával hozza az adó összegének az emelkedését. Hasonló a helyzet a pénzügyi tranzakciós adónál is, amelynek a mértéke amúgy is megduplázódott, és ha az átutalásnak magasabb az összege (például mivel megnőtt a közüzemi díj stb.), akkor a tranzakción beszedett adó is automatikusan magasabb lesz. Ezek mind olyan burkolt adóemelések, amelyek a hétköznapok során nem tűnnek fel, de jelentősen emelik a költségvetési bevételeket és a lakosság és a vállalkozások adóterheit is. Ami természetesen inflációt gerjeszt, ami magasabb valorizációt tesz lehetővé...

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Nagy Norbert

adószakértő

"Behajthatatlan követelés" válaszához új kérdés

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Művész, jogdíj, egyéni vállalkozás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink