hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ingó vagyontárgyak értékesítése. Gazdasági tevékenység (II. rész)

  • Lepsényi Mária adószakértő

Hogyan kell adózni, ha a magánszemély gazdasági tevékenység keretében értékesít ingóságot? Mit kell tudni a költségelszámolásról, az áfaelőírásokról? Összefoglaltuk.

Személyi jövedelemadó

Ha az ingó vagyontárgy átruházása gazdasági tevékenység keretében történik (ide nem értve azt az esetet, ha a magánszemély a bevételt egyéni vállalkozói tevékenysége keretében szerzi meg), a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja törvény) 58. § (1)–(5) bekezdése szerint megállapított jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül [szja-törvény 58. § (8) bekezdés]. Ekkor az ingóátruházás szabályai szerint megállapított jövedelem minősül át tevékenységi (önálló tevékenységből származó) jövedelemmé, vagyis az szja-törvény nem a tevékenységi jövedelem szabályai szerint állapíttatja meg a jövedelmet.

Cikkünk I. részét itt olvashatja el!

A jövedelem-megállapítás módjából következően az ingó vagyontárgy megszerzésére fordított összeg és a megszerzéssel összefüggő más kiadások, valamint az értéknövelő beruházások abban az esetben is érvényesíthetők (bevételt csökkentő tételként számolhatók el), ha azok nem a bevétel megszerzésének évében merültek fel.

Kvázi adómentesség 600 ezer forintos éves bevételhatárig

Abban az esetben sem kell a bevételből jövedelmet megállapítani, ha a magánszemély gazdasági tevékenység keretében értékesít ingó vagyontárgya(ka)t, és az így megszerzett bevétele éves szinten nem haladja meg a 600 ezer forintot [szja-törvény 58. § (9) bekezdés]. A 600 ezer forintot meg nem haladó bevételt a személyi jövedelemadó-bevallásban nem kell bevallani [szja törvény 11. § (3) bekezdés b) pont].

Az adó megállapítása és megfizetése

Az ingó vagyontárgyat gazdasági tevékenység keretében értékesítő magánszemély az e tevékenységből származó jövedelme utáni adót – hasonlóan a nem gazdasági tevékenység keretében értékesítő magánszemélyhez – az adóbevallásában állapítja meg, és a megállapított adót az adóbevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben ismertetjük, hogy milyen további adózási szabályokra kell figyelni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felmondás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

minimum beosztható munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

áfás átalányadózó egyéni vállalkozó nyilvántartása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink