Ingó vagyontárgyak értékesítése. Gazdasági tevékenység (II. rész)

  • Lepsényi Mária adószakértő

Hogyan kell adózni, ha a magánszemély gazdasági tevékenység keretében értékesít ingóságot? Mit kell tudni a költségelszámolásról, az áfaelőírásokról? Összefoglaltuk.

Személyi jövedelemadó

Ha az ingó vagyontárgy átruházása gazdasági tevékenység keretében történik (ide nem értve azt az esetet, ha a magánszemély a bevételt egyéni vállalkozói tevékenysége keretében szerzi meg), a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja törvény) 58. § (1)–(5) bekezdése szerint megállapított jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül [szja-törvény 58. § (8) bekezdés]. Ekkor az ingóátruházás szabályai szerint megállapított jövedelem minősül át tevékenységi (önálló tevékenységből származó) jövedelemmé, vagyis az szja-törvény nem a tevékenységi jövedelem szabályai szerint állapíttatja meg a jövedelmet.

Cikkünk I. részét itt olvashatja el!

A jövedelem-megállapítás módjából következően az ingó vagyontárgy megszerzésére fordított összeg és a megszerzéssel összefüggő más kiadások, valamint az értéknövelő beruházások abban az esetben is érvényesíthetők (bevételt csökkentő tételként számolhatók el), ha azok nem a bevétel megszerzésének évében merültek fel.

Kvázi adómentesség 600 ezer forintos éves bevételhatárig

Abban az esetben sem kell a bevételből jövedelmet megállapítani, ha a magánszemély gazdasági tevékenység keretében értékesít ingó vagyontárgya(ka)t, és az így megszerzett bevétele éves szinten nem haladja meg a 600 ezer forintot [szja-törvény 58. § (9) bekezdés]. A 600 ezer forintot meg nem haladó bevételt a személyi jövedelemadó-bevallásban nem kell bevallani [szja törvény 11. § (3) bekezdés b) pont].

Az adó megállapítása és megfizetése

Az ingó vagyontárgyat gazdasági tevékenység keretében értékesítő magánszemély az e tevékenységből származó jövedelme utáni adót – hasonlóan a nem gazdasági tevékenység keretében értékesítő magánszemélyhez – az adóbevallásában állapítja meg, és a megállapított adót az adóbevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben ismertetjük, hogy milyen további adózási szabályokra kell figyelni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Művész, jogdíj, egyéni vállalkozás

Szipszer Tamás

adószakértő

Közvetlen bérköltség

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink