adozona.hu
A nap kérdése: a támogatásként kapott összeg beleszámít-e a hipaalapba, illetve az szja-alapba?
//adozona.hu/helyi_ado/A_nap_kerdese_tamogatas_hipa_koltseg_gazdas_55H417
A nap kérdése: a támogatásként kapott összeg beleszámít-e a hipaalapba, illetve az szja-alapba?
„Magyar Falu Program keretében a kistelepülési üzletek működési támogatása 2023” pályázat keretében az egyik ügyfelem kapott támogatást a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-től költségek fedezetére (bérköltség, könyvelési költség stb.). A kapott összeg beleszámít-e az iparűzésiadó-alapba, illetve az szja-alapba? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Ha nem katás vállalkozóról van szó, és az adóalapját nem a tételes-sávos adóalap módszerrel állapítja meg az iparűzési adó tekintetében, akkor nem számít bele a kapott támogatás az iparűzési adó alapjába. Vagyis a nettó árbevételnek ez a támogatásnak nem része.
Ha azonban a tételes-sávos módszerrel állapítja meg az adóalapját, akkor meg kell vizsgálni azt, hogy vajon a kapott támogatás az egyéni vállalkozói bevételnek minősül-e, mert e tekintetben az összes egyéni vállalkozói bevételét figyelembe kell vennie.
A kapott támogatások elszámolása alapvetően kétféle módon történhet egy egyéni vállalkozás esetében.
Ha a kapott támogatás költségek fedezetére vagy fejlesztési célból kapja meg, és az ezzel kapcsolatos kiadásokat nem számolja el költségként, akkor a kapott támogatás nem minősül egyéni vállalkozói bevételnek.
Ha azonban a kapcsolódó kiadásokat elszámolja költségként, akkor a velük kapcsolatos támogatást is el kell számolnia a bevételek között. Szintén el kell számolnia a bevételei között mindazon támogatásokat amelyek nem minősülnek költségek fedezetére vagy fejlesztési célból kapott támogatásoknak. Ebbe a körbe azok a támogatások tartoznak, melyek esetén a támogatást folyósítóval nem kell elszámolni számlákkal, bizonylatokkal.
Ha átalányadózó a vállalkozó, akkor a költségek fedezetére vagy fejlesztési célból kapott támogatások összege nem minősül vállalkozói bevételnek. Itt is igaz: csak azok a támogatások minősülnek költségek fedezetére vagy fejlesztési célból kapott támogatásoknak, amelyek esetén a folyósító szervvel szemben el kell számolni, vagyis ahol a tényleges kiadásokat igazolni kell számlákkal, bizonylatokkal, bérjegyzékekkel stb.
Hozzászólások (0)