172 találat a(z) teljesítési időpont cimkére
Fordított áfa: teljesítési időpont
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Fordított áfával kapcsolatosan van kérdésünk. Acéláruterméket forgalmazó társaság a vevői részére fordított áfás számlát állít ki. Egyik kérdésünk, hogy helyes-e az eljárás, ha a számlán a teljesítési dátuma az áru átvételének napja, még abban az esetben is, ha a vevő a vételárat előre kifizette. Másik kérdésünk, hogy a vevőnek mikor keletkezik áfafizetési kötelezettsége abban az esetben, ha a teljes vételárat a szállítás előtt kifizette, illetve ha annak csak egy részét. A számlát a teljesítést követő pár napon belül kapja kézhez. Köszönettel.
Áfa teljesítési időpont EU-s láncügyletben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi társaságunk („B”) európai uniós anyacége („A”) fordított áfás közösségen belüli termékértékesítést végez részünkre mint „B” közbenső vevőnek. „B” magyarországi cégünk ezen beszerzéseket ”C” magyarországi végső vevőjének adja el belföldi áfa felszámításával. A fuvarozást „A” szervezi és fizeti, az áru „A”-tól közvetlenül „C” magyarországi belföldi vevőhöz kerül. Az „A” anyacég által cégünk, „B” részére a közösségi kereskedelem szabályai szerint kiállított számlán az áfa teljesítési időpontja egyező a számla keltével, ami az áru fuvarozásának kezdő napja. Az áru indulásakor kiállításra kerül a „C” végső vevőnek szóló számla is, ami bekerül a csomagba. Az áru a fuvarozás induló napját követő munkanapon jut el a belföldi vevőhöz. Helyes-e, ha az áru fuvarozásának induló napját követő munkanapot jelöljük meg a belföldi számlán áfa teljesítési időpontként? Jól gondoljuk-e, hogy eltérhetnek a láncügylet egyes szakaszaiban alkalmazott áfa teljesítési időpontok egymástól? Ha nem helyes ez a gyakorlat, mi a belföldi számlán szerepeltetendő áfatörvény szerinti helyes teljesítési időpont az ismertetett konstrukcióban?
Garanciális probléma miatti számlasztornó
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Webáruházat működtető cég értékesítései után bizonyos értékcikkekre szavatosságot, garanciát vállal. Mi a helyes eljárás, ha 2020-ban visszahoznak egy tételt garanciális probléma miatt, és az áru kicserélésre már nincs mód, mert nincs ilyen tétel készleten? A vevő kéri a pénz visszafizetését. A számla sztornózásra kerül, a teljesítési időpont ilyen esetben az a nap, amikor visszahozzák a hibás árut? Hogyan kezelem áfában? Köszönöm válaszukat!
Teljesítési időpont áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Belföldi vállalkozás, belföldi cég részére terméket értékesít (belföldi eladó uniós tagállamból vásárolja meg és szállíttatja be a terméket, egyenesen a vevő által bérelt logisztikai raktárba), azonban a vevő kizárólag a felhasználás ütemében szeretne számlázást. Lehetséges -e olyan szerződést kötni az ügyféllel, melyben rögzítjük, hogy az áfatörvény szerinti teljesítés időpontját és a tulajdonjogot, dolog feletti rendelkezési jogot a beszállítástól eltérő időpontban határozzuk meg a mindenkori fogyás üteméhez igazítva (annak ellenére hogy a termék teljes egészében a vevő logisztikai raktárába lett azonnal betárolva)? A konszignáció jelen esetben nem jöhet szóba, tekintve hogy két belföldi vállalkozásról beszélünk. Hogyan lehetne úgy szerződni, hogy mind a Ptk., mind az áfatörvény szabályainak megfeleljünk? Köszönettel: Lázár Veronika
Szükségesnél nagyobb lízing-kezdőrészlet bekérése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem belföldi illetőségű áfaalany, egy gépet zárt végű pénzügyi lízing keretében lízingel egy zrt. lízingtársaságtól. A lízingtársaság a kezdő részletet bekérte ügyfelemtől, amit az be is fizetett, erről a lízingtársaság korrektül előlegszámlát állított ki, mely áfát tartalmazott, a teljesítés dátuma az utalás dátumával megegyezett. Ezt követően kaptunk egy számlát, amiben a gépet ügyfelem felé leszámlázták, és a komplett előleg összegét levonták a számlában. Ezt követően kiderült, hogy a bekért előleg összege túl magas volt, a számla előleggel csökkentett végösszege alacsonyabb volt, mint a törlesztőterv szerinti tőketartozás összege a kezdőrészlet levonását követően. A lízingcég a többletet ügyfelem felé visszautalta, és egy "előlegbekérő" levelet állított ki erről negatív előjellel. Kérdésem, hogy a lízingcég így helyesen járt-e el? Azt látom, hogy összességében az áfaegyenlegünk rendben van, mert a gép számlájában a komplett előleget levonták, de az az érzésem, hogy ezt a gépi számlát stornózniuk kellett volna, a csökkentett előleget kellett volna ott csak levonniuk, és a fölösleges előleg összegének visszautalásakor egy előleg jóváíró számlát kellett volna kapnunk. A lízingcég álláspontja, hogy a visszautalás a végszámla teljesítési időpontja után történt. Ez már nem tekinthető az előlegszámla korrekciójának. Itt egy egyszerű túlfizetésről van szó, melyet visszatérítettek ügyfelem felé. Segítségét előre is köszönöm.
Teljesítési időpont
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy partnerünk szerviz képviseletünket látja el egy multinál. Havonta számláz részünkre. Az elő-, novemberi számlát (2019. 11. hó megnevezéssel), 12. 09-én állította ki, 11.29-ei teljesítési időponttal, és 12. 30-ai fizetési határidővel. Véleményem szerint rossz teljesítési időponttal, mert, az áfatörvény 58. §-a szerinti, időszakonkénti elszámolásról van szó. Jelen esetben pedig a teljesítési időpont a fizetési határidő kellene, hogy legyen. Kérem, szíveskedjen véleményezni, jól gondolom-e, hogy a számla rosszul lett kiállítva. Köszönöm!
Eva megszűnése: az áfával is számolni kell
Cikk
Minden év végével megszaporodnak azon kérdések, amelyek az alanyi adómentességből áfás körbe való belépéssel, vagy épp ellenkezőleg áfás körből az adómentességbe való áttéréssel kapcsolatban az egyes ügyletek helyes áfakezelésére irányulnak. Ez amiatt is különösen érdekes, mert az eva alá tartozó adóalanyok oldalán meg kell hozni a döntést, hogy 2020-tól forgalmi adózási szempontból alanyi adómentességet, vagy normál forgalmi adózást választanak-e. A téma tehát az eva megszűnésével vált aktuálissá, de nyilván minden olyan esetben is érdekes, amikor egy adott adóalany módosítja az áfastátuszát. A kérdés pedig az, hogy miként kell kezelni az időszakos ügyleteket az áfaválasztás megváltoztatása esetén.
Határozott időszaki elszámolású ügyletek teljesítési időpontja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság B társaságnak üzlethelyiséget adott bérbe. A bérleti szerződést B (bérbevevő) társaság 2018. november 30-ai időponttal felmondta, azonban a helyiséget csak 2019. január 22-én adta át kiürített állapotban. A bérbevevő nem akarta elismerni a szerződésszegést, és a 2018. december, illetve a 2019. január hónapra elmaradt bérleti díj, illetve közüzemi fogyasztások értékét. A bérbevevő társaság hosszas egyeztetés után 2019. őszére elismerte a tartozását. Befogadja és kifizeti az elmaradt bérleti díj és közüzemi szolgáltatások értékét. Kérdés: a bérbeadó társaság a határozott időszaki elszámolású ügyletek szabálya szerint számlázhatja-e ki a 2018. decemberi és a 2019. január 22-éig tartó időszak díját és a közüzemi szolgáltatások értékét? A szabály szerint, ha a fizetési határidő hosszabb, mint az elszámolt időszak utolsó napját követő 60. nap, úgy a teljesítési időpont az elszámolt időszak utolsó napját követő 60. nap. Ebben az esetben a 2018. december havi díj teljesítési időpontja 2018. 12. hó 31. napját követő 60. nap 2019. 03. hó 01. napja? A 2019. január 22-ig tartó időszak elszámolásánál a teljesítési időpontot január 22-étől, vagy a hónap végétől 31-étől kell számítani a 60. nap figyelembe vételével?
Áfa: teljesítés és bevétel időpontja közti különbség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban megerősítettek abban, hogy folyamatos szolgáltatás esetén, lehetőség van a szolgáltatás utólag történő számlázására. Jelen esetünkben a tárgyhavi étkezési díjat mindig a következő hónap 15-éig számlázzuk, valamennyi számla készpénzes, tehát a teljesítés időpontja a számlán feltüntetett teljesítési időpont. Konkrétan: 2018. decemberi étkezési díjat 2019 január 11-én számláztunk, a teljesítés és áfafizetés esedékessége 2019. január. Kértünk egy könyvvizsgálót egyéb okból kifolyólag, megvizsgálta a gazdálkodás egészét, és nem hagyta jóvá, hogy az ugyan a 2018. évet érintő, de 2019. januárban számlázott és beszedett bevétel a 2019. évi áfabevallásba kerüljön. A könyvvizsgáló a számviteli törvényre hivatkozik, és kéri, hogy önellenőrizzük a 2018. évi áfabevallást és ott szerepeltessük a 2018. decemberi étkezésidíj-bevételünket. Legyen kedves segíteni és eligazodni, hogy a számviteli vagy az áfatörvénynek feleljünk-e meg? Köszönettel.
Teljesítési dátum
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk napraforgót vásárol fel őstermelőktől, a felvásárlásról (gépi) felvásárlási jegyet készítünk. A felvásárlási jegy kelte és teljesítési időpontja között figyelni kell-e a 15 napot, amit a számla kiállítása esetében igen.
Lakóingatlan értékesítése – a teljesítési időpont
Cikk
Hogyan határozza meg az áfatörvény a teljesítés időpontját, miként kell alkalmazni a jogszabály előírásait lakóingatlan értékesítése esetén? Cikksorozatunk második részében ezt a témát járjuk körül.
Szálláshely-szolgáltatás, szolgáltatás besorolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás ingatlannal rendelkezik, tevékenységei között szerepel az ingatlan-bérbeadása – az áfa hatálya alá bejelentkezett –, illetve a szálláshely-szolgáltatás is. Rendelkezik olyan ingatlanrésszel, ahol a szobák ágyakkal, bútorokkal fel vannak szerelve. Hogyan, milyen ismérvek alapján kell eldönteni, hogy egy szolgáltatás szálláshely-szolgáltatásnak, vagy ingatlan-bérbeadásnak minősül? Milyen plusz szolgáltatásokat kell minimálisan nyújtani a kft.-nek ahhoz, hogy szálláshely-szolgáltatást számlázhasson? A szálláshely-szolgáltatás számlázása esetén mi lesz a számla teljesítési időpontja? Segítségüket köszönöm.
Számla beérkezése
Kérdés
Későn érkezett szállítói számla, például január helyett márciusban. Mi a teendő? Vissza kell könyvelni a teljesítés napjára? Illetve a későn érkezett számla beruházást tartalmaz. Vissza kell tennünk az adott teljesítési időszakra, és hiába volt zárás, lépjünk vissza, a számlán feltüntetett időpontban aktiváljuk és számoljuk is el az értékcsökkenést?
Teljesítés időpontja időszakos elszámolás és teljesítésigazolás esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk határozatlan idejű szerződést kötött egy vállalkozóval szakértői-kutatási szolgáltatások végzésére. A szerződés szerint a vállalkozó az adott hónapban ledolgozott és a megbízó által teljesítésigazolásban igazolt kutatási óraszám és előre rögzített óradíj alapján havonta (utólag) számlázhatja a megbízási díját. A kérdésem az, hogy tekinthető-e ez a konstrukció az áfatörvény 58. §-a szerinti időszakos elszámolásúnak, vagy pedig a teljesítésigazolásban rögzített teljesítési időpont lesz mérvadó a teljesítési időpont meghatározásakor? Köszönettel
A teljesítés időpontját követő számlák elfogadása
Kérdés
Cégünk bérleti díj fizetésére 2014. 12. 31., 2015. 12. 31., 2016. 12. 31., 2017. 12. 31. és 2018. 12. 31. teljesítési időpontra vonatkozó számlákat 2019. 04. 03. számla keltezéssel kapott meg. A számla az áfatörvény és a Art. törvényalkotói szándékával összeegyeztethető? A számla kibocsátója eljárhat így? Mit javasol a szakértő a számlák befogadására és kezelésére?