172 találat a(z) teljesítési időpont cimkére
Kft. áttérése evára
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy folyamatos szolgáltatást nyújtó kft. 2019. 01. 01-jétől áttért az eva adózási módra. Elszámolási viták miatt a 2018. novemberi és decemberi teljesítést 2019. 03.19-én számlázta ki. Az áfateljesítés megegyezik a fizetési határidővel, mindkettő 2019. 03. 01. Azt szeretném megkérdezni, hogy az áfa alapját vissza kell-e határolnom 2018. évre, és társasági adót számítani utána? Az áfa már az eva bevétele lesz, vagy önellenőrzéssel módosítani kell a 2018. IV. n. évi áfabevallást? Előre is köszönettel a segítséget. Üdvözlettel Simon Károly
Mi a teljesítés időpontja ingatlan árverésénél?
Kérdés
Ingatlanfejlesztéssel foglalkozó adózó adókötelezettséget választott ingatlanértékesítései tekintetében (88. §). Tevékenysége során fejlesztett egy ingatlant, melyet nem tudott értékesíteni. A fejlesztéshez kölcsönöket vett fel, eladósodott. Legnagyobb tételben egy magánszemély javára vonatkozó zálogjog terhelte az ingatlant, amely jogviszonyból eredő kötelezettség meghaladta az ingatlan becsértékét. A társaság ellen végrehajtási eljárás indult, és annak keretében az árverési vétel hatályával a zálogjogosult magánszemély megszerezte az ingatlan tulajdonjogát a követelése beszámításával. A társaság havi áfabevalló volt. Az árverés 10. hónapban került lebonyolításra, viszont az árverési jegyzőkönyv annak jogerőre emelkedése után a következő, 11. hónapban került a földhivatal részére benyújtásra, bejegyzési időpont is a 11. hó. Az árverés eljárási rendjéből eredően így a társaság bevételhez nem jutott, csak a magánszeméllyel szembeni kötelezettsége csökkent. Viszont kiderült, hogy az árverés során is adóköteles értékesítés történt, mely során az árverési eladási ár a bruttó összeg, és ennek áfatartalma a fizetendő adó. Az árverési vevő nem alanya az általános forgalmi adónak, ezért az egyenes adózás szabályai szerint az adózónak kell bevallania a fizetendő adó összegét és befizetni a költségvetésbe. Megvalósul-e az áfatörvény 59. § (1) bekezdése szerint az „eladó” vagyoni előnyhöz jutása, ami előbbre hozza októberre a teljesítéshez képest az adófizetési kötelezettség keletkezését?
Gyűjtőszámla
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több ügyfelünknek havi gyűjtőszámlát állítunk ki. Egyik ügyfelünk szerint ez esetben nem kellene teljesítési időpontot rögzíteni a számla fejlécében, áfa szempontjából mindegyik szállításnak külön szállítólevele és áfaidőpontja van. Kérünk tanácsot, mi helyes számlakiállítás, számlázórendszerünk kéri a teljesítési időpontot. Nem szeretnénk időszaki elszámolású számlát kiállítani.
Teljesítési időpont – repülőjegy és társai
Kérdés
Tegnap megjelent cikkükkel kapcsolatosan kérdezném, hogy ha az oktatás, tanfolyam számlázásánál előlegről beszélünk, és csak a tanfolyam végét követően lehet végszámlát kiállítani, akkor mi újság a repülőjeggyel, a rendezvényre vásárolt belépőjeggyel? Ezek mintha ugyanolyanok lennének, mint az előre fizetett tanfolyam, mégsem láttam még sosem repülőjegyről előleg- és végszámlát, vagy belépőjegyről előleg- és végszámlát. Ha nem kell előlegszámla, akkor mely vonatkozásában különbözik ez a tanfolyam példájától? Az adózóna cikk itt található: https://adozona.hu/afa/Teljesitesi_idopont__datum_a_szamlan_VXM9EB#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_daily&utm_content=201811_adozonauser
Alanyi adómentesből áfás adózó levonási joga
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó átlépte a 8 millió forintos bevételi határt, ezért a 18T101E nyomtatványon bejelentette a NAV felé, hogy áfakörös lett 2018.10.24-től. Kérdésünk az, hogy annak a szállítói számlának az áfatartalmát, amelynek kelte 2018.09.24-e, teljesítési időpontja és fizetési határideje 2018.10.24-e, figyelembe veheti-e levonható áfaként? A számlán 2018. 08. havi szolgáltatás került kiszámlázásra. Válaszukat köszönjük.
Teljesítési időpont – dátum a számlán
Cikk
Gyakori, hogy a számlát jóval a termék kiszállítása után, illetve az adott szolgáltatás előtt állítja ki megrendelőjének a cég. Mi a teljesítés dátuma? Két olvasói kérdésre Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.
Tanfolyam teljesítés időpontja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szervezetünk egy képzési program lebonyolítását rendelte meg egy felnőtt képzéssel foglalkozó cégtől mint alvállalkozótól. A közöttünk létrejött szerződés szerint a tanfolyam 2018 októberétől, 2019 júniusáig tart. A tanfolyam teljes díját, mely áfát is tartalmaz, a megbízó 2018. december 15-éig számla ellenében köteles kiegyenlíteni. Kérdésünk arra vonatkozik, hogy a képző cégnek milyen teljesítési dátummal, és mikor kell a számlát kiállítani szervezetünk felé? Feltételezésünk szerint ebben az esetben nincs időszakos teljesítésről szó. A teljesítés a tanfolyam befejezésekor történik, így ha december 15-éig ki kell egyenlíteni a díjat, az csak előlegnek minősülhet, így előlegszámlát a kiegyenlítést követően, végszámlát, mely tartalmazza az előleg elszámolását, a tanfolyam befejezésekor kell kiállítani. Helyes-e a gondolatmenet, vagy másként kell számlázni? Az áfa-visszaigénylés miatti adókockázatot szeretnénk biztosan elkerülni. Üdvözlettel, Eco-Design Kft.
Áfa területi hatályán kívüli szolgáltatás áfabevallásban és önellenőrzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Belföldi székhelyű, közösségi adószámmal rendelkező kft. alvállalkozóként Romániában végez ingatlanhoz kapcsolódó technológiai, villanyszerelési munkákat. A megbízó szintén közösségi adószámmal rendelkező , belföldi székhelyű kft. A számlát az áfatörvény 39. §-ára hivatkozva "áfatörvény területi hatályán kívüli" megnevezéssel állítja ki az alvállalkozó (szolgáltatást nyújtó) a megbízója felé, az áfa értéknél pedig a "fordított adózás" szerepel. Az egyik kérdésem, hogy az áfabevallás mely sorában/soraiban kell szerepeltetni a számla összegét, és kell-e hozzá A60-as összesítő jelentés? A másik kérdésem is a fenti kiinduló helyzethez kapcsolódik. Az alvállalkozó a benyújtott számlában októberi teljesítési időpontot jelölt meg, de mint kiderült, a teljesítés időpontja augusztusi volt, így számlával egy tekintet alá eső okiratot állított ki, módosítva a teljesítés időpontját. Az áfa a fentiek alapján tehát áfa területi hatályán kívüli és fordított áfás. Kell-e ebben az esetben a számla kibocsátónak önellenőrzést benyújtania augusztusra és októberre ? (havi áfabevallóról van szó). Válaszát köszönöm !
Számlázás teljesítést megelőzően
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk termékek értékesítését végzi, úgy, hogy az árukat kiszállítja különféle partneri címekre, címenként olykor jelentős számú és fajtájú árucikket szállítva. A áruk ellenértékének kifizetése készpénzzel történik az áru átadásának napján. A számla kiállítása (számlázóprogram segítségével) azonban a szállítást megelőző napon (a termékek felrakodásakor, előkészítendő a következő napra), tekintettel arra, hogy a fuvarozást végző kollégát mentesítsük a helyszíni adminisztráció alól. Így a számla kiállításának időpontja egy nappal korábbi mint az ellenérték kifizetésének és az áru átadásának napja, a teljesítés időpontja viszont "jövő idejű", az akkor még valószínűsített teljesítés napja (az ügylet mindig teljesedésbe megy), a fizetés módja pedig készpénz. Kérem megtisztelő állásfoglalását az eddig folytatott gyakorlattal kapcsolatban, különös tekintettel egy esetleges adóhatósági ellenőrzés során felmerülő jogkövetkezményre. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Több ügylet számlázása: termékértékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Megtehetik-e termékértékesítés esetén az eladók, hogy egy vevővel időszakos elszámolásban állapodnak meg, és eszerint számláznak? Tehát 10 db szállítólevél időpontja június különböző napjaira esik. A rajtuk szereplő tételekről készült számla kelte 06. 29., a teljesítés időpontja 07. 29., fizetési határidő 07. 29. Helyes-e így a számlázás?
3 kérdés, 3 válasz az áfáról
Cikk
Olvasóink egyebek között a teljesítési nap, a magáncélra is használt tárgyi eszköz, továbbá az értékhatár túllépése utáni bevallás kapcsán kérdeztek az áfaelőírásokról. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
Folyamatos szolgáltatás heti számlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk üdülőjét a szakszervezet üzemelteti. Eddig havonta történt az elszámolás, s üdülő használati díjat számláztunk nekik. A teljesítési dátum a hónap utolsó napja volt, a számla kiállításának napja, amikor kiállítottuk következő hónapban a számlát, a fizetési határidő pedig számla kiállítása+30 nap. Ilyen számlák kiállítására a nyári időszakban kerül sor (3-4 számla/év). Most szeretnének áttérni a heti elszámolásra. A nyaraltatási turnusok szombattól szombatig tartanak, s minden pénteken adnának erről adatot a számlázáshoz, s rákövetkező héten hétfőn számláznánk. Kérdésem, hogy ez ilyen formában folyamatos szolgáltatásnak minősül vagy sem? Ha folyamatos szolgáltatásnak minősül, és heti elszámolás van, ebben az esetben a teljesítést követően számláznánk. A számla teljesítés dátumának meg kellene egyeznie a fizetési határidővel? Hogyan kellene helyesen eljárnunk? Milyen teljesítési dátummal állíthatjuk ki a heti számlákat? Válaszát előre is köszönöm!
Csoportos áfabevallás – áttérés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy meglévő csoportos áfa csoportba lép be. A jogerőre emelkedés 06.18-án lesz, tehát ettől a naptól kezdődően kell használnia az új adószámát (a 9. számjegy változik 2-ről 4-re), illetve a csoportazonosítót. Ennek megfelelően az áfabevallást 06.18-áig még „egyedi” adózóként kell benyújtani, utána pedig már a csoporttal. Azokkal a számlákkal nincs gond, ahol a számviteli teljesítés egybeesik az áfateljesítéssel, azonban a folyamatos teljesítésű számlák esetében már problémák merülnek fel. Már májusban fogadtunk be olyan számlákat, melyeknek az áfateljesítése 06.30. és mi is állítottunk ki olyan számlákat, melyeknek az áfateljesítése későbbi időpontra esik, mint 06.18.Ezeket a számlákat már nem tudom beletenni a cég „egyedi” áfabevallásába, mert 06.18. után nem küldhetek be bevallást a régi adószáma alatt, a csoportos áfabevallásba szintén nem tudom beletenni, mert a számla adatai nem felelnek meg a követelményeknek; nem az új adószám szerepel a számlán és nincs rajta a csoportos azonosító. A partnereknek sem küldhetjük vissza a számlákat, hogy állítsanak ki újakat, hiszen a számla kiállításának napján még nem volt érvényben az új adószám, és mi sem helyesbíthetjük a számláinkat, melyeket korábban állítottunk ki, mint 06.18. Van-e átmeneti megoldás, ilyen esetben miként kezeljük a számláinkat? Jogtalanul, illetve rossz bizonylat alapján nem szeretnénk áfalevonásba helyezni, viszont nem is szeretnénk elesni ezeknek a számláknak az áfatartalmától.
Folyamatos áfa-számlázás vagy sem
Kérdés
Adott egy szerződés, amely egy szoftver kifejlesztésére irányul. 2018. május 2-ától 2019. április 30-áig. A fejlesztés magában foglal tervezést, fejlesztést, tesztelést, design terveket. Megállapodás alapján havonta készül számla a ledolgozott órák alapján. A havonta elvégzett feladatok a teljesítési igazoláson külön feltüntetésre kerülnek. A szerződésben rögzítve van minden hónap adott napja, amikor a számla kiállítható. A számlák összege is ugyanannyi minden hónapban. Minden egyes hónap végén a szoftver egy működő verziója kerül átadásra, amely mindig bővebb funkcionalitást tartalmaz. A legutolsó hónap végén kerül átadásra a teljes funkcionalitású szoftver. A szakaszokban általában minden tevékenység megtalálható, minden hónapban változó mértékben. Kérdés: a számlát a folyamatos számlázás szabályai szerint kell-e kiállítani vagy a szerződésben meghatározott napok a teljesítési időpontok? Válaszát előre is köszönöm. FN
Számla teljesítési időpontja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tájékoztatást szeretnék kérni az alábbi kérdésben. Egészségügyi szolgáltatást nyújtó társaság az egészségügyi szolgáltatást saját alkalmazotti jogviszonyban lévő kollégákkal és vállalkozókkal teljesíti. A vállalkozókkal „Személyes Közreműködői Szerződést” kötnek határozott időre, az elszámolás és számlázás havonként történik a teljesített órák alapján. Az egészségügyi szolgáltató az áfatörvény időszakos elszámolására hivatkozva (folyamatos teljesítés) a vállalkozók részére a számla kiállításával kapcsolatban útmutatást adott: A Személyes Közreműködő (Vállalkozó) havonként teljesítés igazolás alapján számla kiállítására jogosult, a számla teljesítés időpontja a számla fizetési esedékessége. Az Egészségügyi Szolgáltató helyes útmutatást adott-a Személyes Közreműködők részére, vagy az így teljesített és elszámolt szolgáltatást a főszabály szerint kell értelmezni, azaz az érintett időszak utolsó napja a teljesítés időpontja? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Ildikó

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 15. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...