adozona.hu
Eva megszűnése: az áfával is számolni kell
//adozona.hu/afa/Evaalanyok_megszunesevel_kapcsolatos_afaker_UH233O
Eva megszűnése: az áfával is számolni kell
Minden év végével megszaporodnak azon kérdések, amelyek az alanyi adómentességből áfás körbe való belépéssel, vagy épp ellenkezőleg áfás körből az adómentességbe való áttéréssel kapcsolatban az egyes ügyletek helyes áfakezelésére irányulnak. Ez amiatt is különösen érdekes, mert az eva alá tartozó adóalanyok oldalán meg kell hozni a döntést, hogy 2020-tól forgalmi adózási szempontból alanyi adómentességet, vagy normál forgalmi adózást választanak-e. A téma tehát az eva megszűnésével vált aktuálissá, de nyilván minden olyan esetben is érdekes, amikor egy adott adóalany módosítja az áfastátuszát. A kérdés pedig az, hogy miként kell kezelni az időszakos ügyleteket az áfaválasztás megváltoztatása esetén.
Elsőként azt kell rögzíteni, hogy a jogszabály nem tartalmaz speciális szabályokat ezen ügyletekre vonatkozóan arra az esetre, ha az adóalanyiság státuszában változás történik. Speciális szabály hiányában pedig a teljesítési időpontra vonatkozó rendelkezések irányadók. Azaz, ha az adóalany alanyi adómentes akkor, amikor az ügylet teljesül, akkor az ügylet adómentes; ha viszont az adóalanynak nincs adómentes státusza az ügylet teljesülésekor, akkor az ügyletre az általános szabályok vonatkoznak. Fontos ugyanakkor rámutatni arra, hogy a „teljesülés” alatt ebben az esetben az általános forgalmi adóról szóló 2007. CXXVII. törvény (áfatörvény) szerinti teljesítési időpontot kell figyelembe venni.
Tekintsük át tehát az időszakos ügyletekre vonatkozó teljesítési szabályokat! Az áfatörvény 58. §-ában foglaltak az irányadóak, ha a felek időszakonkénti elszámolásban, vagy fizetésben állapodtak meg, vagy a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás ellenértékét meghatározott időszakra állapítják meg. Ezen ügyletek – a vonatkozó NAV tájékoztató szerint:
♦ Időszakonként történő elszámolás:
előre nem tudható a felek közötti szolgáltatásnyújtás vagy termékértékesítés mennyisége, így nem egyenként, hanem összevontan, időszakonként történik az elszámolás (mért vagy tételszám szerinti elszámoláshoz kötött értékesítés, szolgáltatásnyújtás).
♦ Időszakonkénti fizetés:
meghatározott időszakonként ismétlődő fizetés esete, melynek során ennek a folyamatosan teljesített ügyletnek vagy több ügyletnek az ellenértékét fizetik meg részletekben, meghatározott időszakonként.
♦ Ellenérték meghatározott időszakra történő megállapítása:
felek egy meghatározott összeget rendelnek ellenértékként az adott időszakban folyamatosan teljesített ügylet(ek) ellentételezésére.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja mit tekint a törvény teljesítési időpontnak, illetve példákon keresztül bemutatva megtudhatja azt is, hogy egy normál adóalanyból alanyi adómentességre áttérő adóalanynak különböző teljesítési időpontokban miként kell a számlát helyesen kiállítani!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)