172 találat a(z) teljesítési időpont cimkére
Ki halaszthatja az áfabevallást, ha nem fizet időben a vevő?
Cikk
Lehet-e halasztva szerepeltetni az áfabevallásban azokat a tételeket, amelyeket a fizetési határidőn túl egyenlített ki a vevő? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Áfakulcsváltozással kapcsolatos átmeneti rendelkezés
Kérdés
Az áfatörvény 58. paragrafusa alá tartozó, 2016. decemberben megvalósult termékértékesítésről szóló számla áfatörvény szerinti teljesítési időpontja 2017. január. 2017. évben megváltozott áfakulcs esetén a 2016. évben érvényes áfakulcsot kell-e alkalmazni, vagy a 2017. évit?
Időszakos elszámolásnál az áfa teljesítési időpontja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számítástechnikai és egyéb szolgáltatási tevékenységeket (weboldal programozás, képfeldolgozás, tanácsadás, kiadványtervezés stb.) nyújtó alanyi adómentes bt. egyik ügyfele felé összesített számlát bocsát ki – a szerződésben nincs konkrét hivatkozás arra vonatkozóan, hogy időszakos elszámolásban vagy fizetésben állapodtak meg – az adott időszak során teljesített órákról, mennyiségekről. Fenti időszak hol pár napot, hol egy-egy hónapot ölel fel. Ebben az esetben kötelező alkalmazni az áfatörvény időszakos elszámolású ügyletek teljesítési időpontjának meghatározására vonatkozó rendelkezést? Van mód arra, hogy a felek az adott havi szolgáltatásokról külön-külön szerződjenek, és amikor az eladó teljesített, a vevő visszaigazolja, az a nap lesz a teljesítési időpont (ekkor általában a számla is kiállításra kerül, így a teljesítés időpontja és a számla kelte megegyezik)? Illetve amennyiben a megbízási szerződés így szól, akkor az áfa szerinti teljesítési időpont meghatározásra kerülhet e szerint is: Megbízott megbízási díjra jogosult, melynek összegét havi elszámolásban, a tárgyhavi utolsó munka átadásának dátumával, mint teljesítési dátummal jogosult kiszámlázni. A megbízási díj összege az adott hónapban elvégzett munkák alapján egyedileg kerül megállapításra. Köszönettel:
Áfa átalányadózó egyéni vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy átalányadózó egyéni vállalkozó naplófőkönyvet vezet. A kimenő és bejövő számlák akkor kerülnek könyvelésre, amikor a pénzügyi teljesítés megtörténik. Az áfa ugyanekkor kerül elszámolásra. (Illetve amelyik kimenő számla 45 napon belül nincs kiegyenlítve, az megjelenik abban az áfa időszaknak az elszámolásában, ahol a 45 nap letelik a számlán megjelölt teljesítési időpontot követően.) Helyes-e ez az eljárás áfa szempontjából? Ehhez szükséges-e külön a pénzforgalmi áfa elszámolást bejelenteni az általános szabályok helyett?!
Áfa
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A segítségüket kérném egy kft. számlázásával és áfabevallásával kapcsolatban. 2016-ban a kft. áfabevalló volt, majd 2017. évtől kilépett az áfakörből, a tulajdonos kiváltotta az egyéni vállalkozást, ahol katás áfamentes bevalló lett. 2017-től a cég nem működik, a fuvarozást az egyéni vállalkozás végzi. Tavalyi évre 12.04.-12.15. közöti fuvarozásra 2017.01.19-ei teljesítéssel, 01.11-ei keltezéssel állított ki számlát a kft., majd 12.16-12.31-ig tartó fuvarozásra 02.03-ai teljesítéssel 01. 26-ai keltezéssel még egy számlát adott. Mind a kettő számlát áfásan. Helyesen járt el? Az áfát fel kell tüntetni? Vagy áfa nélkül kellett volna a számlát kiállítani. Köszönöm a segítségüket. Üdv.: Éva
Áfa tv. 58. §
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság jogdíj-használat értékesítésére két éves időtartamra szerződést kötött. A szerződés értelmében az éves díjat minden évben négy egyenlő részletben fizeti meg a jogdíj vevője a jogtulajdonos által kiállított számla alapján, az első részletet március 15-ei, a második részletet április 15-ei, a harmadik részletet május 15-ei és a negyedik részletet június 15-ei határnappal. A szerződésben rögzítésre került, hogy a felek az Áfa tv. 58. §-a alapján számolnak el és a teljesítés a jogértékesítésről kiállított számlán a fentiekben idézett fizetési határnappal egyezik meg. A kérdésem: helyesen történik-e az ügylet számlázása, ha a számlán a fizetési határnap és a teljesítési időpont azonos? Üdvözlettel.
Teljesítési időpont
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: közösségi termékbeszerzés esetén mi az áfabevallásba beállítandó teljesítési időpont, ha a feladó a 12. hónapban feladta az árut, teljesítési időpontnak 12. hónapot írt, de az áru a kft.-hez csak január hónapban érkezik be? Köszönöm a választ.
Áfa teljesítési időpont
Kérdés
Tisztelt Szakértő!! Cégünk 2016 novemberétől irodát bérel, erről megkaptuk az első számlát (2016. novemberi időszakra). A kiállítás kelte 11.17., a fizetési határidő 11. 30., a teljesítés kelteként 11.17. van feltüntetve a bizonylaton. Helyes-e ez a teljesítési dátum (szerintünk nem), és mi a teendő ebben az esetben?
Váltás áfáról alanyi mentesre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely jelenleg áfás tevékenységet végez, az áfatörvény 58. §-a alapján számláz. Számláit az adott hónapot követő 5. napon állítja ki, és a fizetési határidő idő és teljesítés időpontja az adott hót követő 10-e. 2017. évben szeretne alanyi adómentes lenni. Kérdésem az, hogy a 2017. január 5-én kiállítandó számlát mentesen vagy áfásan kell-e kiállítani? Esetleg megtehetjük-e azt, hogy a decemberre szóló számlát kivételesen 2016. december 26-án kiállítjuk december 31-ei fizetési határidővel, illetve december 26-ai teljesítési időponttal? Válaszát köszönöm.
Teljesítési időpont
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy szállítmányozó és egy megrendelő, közöttük pedig egy szolgáltatási közvetítő cég. A teljesítési időpontja, ahogy én tudom, az áru lerakodásának időpontja. Ezt az időpontot tünteti fel számláján a szállítmányozó cég is. A közvetítő cégnek is ez lesz a teljesítési időpontja? Ha igen, és a szállítmányozó cégtől úgy kapja meg a közvetítő cég a számlát, hogy ezt a teljesítési időpontot tünteti fel, de így nem tudja betartani a számlakiállításra előírt 15 napot, akkor mi a teendő? Köszönöm válaszát!
Időszaki elszámolás teljesítési időpontja
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Egy könyvviteli szolgáltatást nyújtó vállalkozás ügyfelével úgy állapodott meg, hogy az éves könyvelési díjat (01-12 hó) egy összegben készpénzben fogja rendezni az adóévet követő év január 20-áig. A könyvelő cég számlát fog kiállítani róla a készpénzfizetés napjával. A számla teljesítési időpontja ez esetben megegyezik a pénzügyi teljesítés napjával, amennyiben határidőre fizeti is az ügyfél? Az áfatörvény 58. § (3) bekezdése arra vonatkozóan tartalmaz eltérő teljesítési időpontot, ha az elszámolás időtartama meghaladja a 12 hónapot. Fenti esetben, amikor nem haladja meg, hanem pont annyi, akkor az 58. § (1a) b) pontja alkalmazható? Köszönettel:
Kölcsönzési díj előre fizetése
Kérdés
Ingóság kölcsönzési díját a teljesítést megelőzően kéri társaságunk. Például még a megelőző hónap végéig kell kifizetni a kölcsönzési díjat, a tárgyak azonban a következő hónaptól kerülnek a kölcsönbevevő birtokába. A kérdésem, hogy ez esetben előleg számlát kell kiállítani, majd az időszak végén egy nullás végszámlát vagy kiállítható számla is? Mi lesz a teljesítési időpont? (A kölcsönzés több hónapra szól, azonban egyszeri alkalom, a társaságunk pár hónapra adja kölcsön a tárgyakat.) Mi történik abban az esetben, ha kölcsönzési díjat nem kell fizetni, csak a költségeket kell megtéríteni (szállítási díj, csomagolás, ügyintézés díja)?
Internet-hozzáférési szolgáltatás – áfaváltozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét: 2017. január 1-jétől az internethozzáférési szolgáltatás áfája 27 százalékról 18 százalékra csökken. Cégünk számlázási gyakorlata a következő: 2016. december 04-én 14 napos fizetési határidővel állítjuk ki a 2017 januárra időszakra szóló számlát. Amennyiben a fizetési határidő lejártát követő 30 napon belül a számla nem kerül kiegyenlítésre, akkor a szolgáltatás korlátozásra kerül. Emiatt a már kiállított számlát módosítani szükséges januárban. 1. Variáció: jól gondolom-e, hogy az így januárban kiállított korrekciós bizonylaton 27 százalékos áfát kell szerepeltetni, amit majd a januári időszakról szóló áfabevallásban kell szerepeltetni? 2. Variáció: a módosítás nem egy bizonylattal, hanem úgy valósul meg, hogy a decemberben kiállított számla teljes mértékben érvénytelenítésre kerül januárban és a tört időszakról egy új számla kerül kiállításra. Azokon is 27 százalékos áfakulcsot kell szerepeltetni? Illetve milyen dátumot kell szerepeltetni ilyen esetben az érvénytelenítő, illetve az új bizonylaton? Mindkét bizonylatot a januári időszakról szólóbevallásban kell szerepeltetni? (Mivel a kettő együtt módosítja az eredeti számlát), vagy az új számlára már az új teljesítési időponttal kell kiállítani? Köszönettel
Közbeszerzési eljárás során alkalmazandó teljesítési időpont meghatározása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunk ajánlattevőként közbeszerzési pályázatot nyert javítási tevékenységre. A munka elvégzése során alvállalkozókat fogunk bevonni. Cégünk az alvállalkozóktól a szolgáltatásokat sokkal korábban veszi igénybe, mint azt továbbszámlázzuk az ajánlatkérő részére. Például az alvállalkozó az azbesztmentesítést a javítási munkákat megelőzően szeptember 26-a napjával végzi el. Az eddigi gyakorlat alapján az alvállalkozónak erre a napra adtuk ki a teljesítési igazolást. Ezt követően a javítási munkálatok legalább 40 napot (bizonyos esetekben akár 150 napot is) vesznek igénybe, vagyis november 5-én adjuk át a javított termékeket az ajánlatkérő részére. Részünktől ekkor történik meg a teljesítés és a számlázás. Az új Kbt. 135. § (3) c. szerint az alvállalkozó is ebben az időpontban állíthatja ki a számláját. Ez viszont ellentétes az áfatörvény 15 napon belüli számlázási előírásaival. Kérdésünk a fentiekben leírtakkal kapcsolatban 1. Mi legyen az alvállalkozó számlájának teljesítési időpontja? 2. Mivel a Kbt. előírása alapján nem egyértelmű, az alvállalkozó kinek állítja ki a számlát? Az ajánlatkérőnek vagy az ajánlattevőnek? Üdvözlettel: Gál Szabolcs
Részletfizetés elvégzett szolgáltatásnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Villanyszereléssel foglakozó vállalkozás társasházakban a világítás korszerűbbé, költség hatékonyabbá tételére a következő konstrukciót találta ki: felszereli az energiatakarékos lámpatesteket, fényforrásokat, melyeknek az ellenértékét a társasháznak a munka elkészülte után 48 hónapos kamatmentes részletfizetési konstrukcióban kell megfizetni. Az első részlet a munka elvégzését követő hónapban van. Ez esetben mi a számlázás helyes módja, egy vagy több számlát kell kiállítani, mikor van az ügylet teljesítése, mikor keletkezik az árbevétel? Kell-e részletfizetési megállapodást kötni, vagy elegendő ennek tényét a számlán megjegyzésként feltüntetni? Gyors válaszukat előre is köszönöm!