70 találat a(z) törölt adószám cimkére
Törölt adószámos számla befogadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari kft. 2016. június elején megállapodott egy alvállalkozóval egy adott építőipari munka elvégzésére. Akkor leellenőrizve az alvállalkozói cég rendben működött. 2016 júliusától több fordított adózású számlát állított ki ez az alvállalkozó. Utána sajnálatos módon nem ellenőriztük a céget, és utólag kiderült, hogy 2016. június 22-ével törölték a cég adószámát. Az építőipari cég áfabevallásaiban benne vannak a fordított adózású számlák, mivel a munkát az alvállalkozó ténylegesen el is végezte. Mit lehet ilyen esetben tenni? Maradhatnak a számlák a könyvelésben, vagy esetleg egy önellenőrzéssel célszerű lenne kivenni a bevallásokból? Ha benne marad a számla, a cégnek keletkezhet a fordított adózású számla miatt fizetendő áfája? Az alvállalkozó állítása szerint a NAV vissza fogja állítani az adószámát, mert csak feléjük volt tartozása, és részletfizetéssel mindent rendbetesz. Ez lehet visszamenőleges hatályú, vagy csak az adott naptól lesz újból jogosult számlakiállításra?
Ki és hogyan felel a törölt adószámú cég adósságaiért?
Cikk
A cég adószámát hamarosan törlik, mert nem tudja megfizetni az adótartozását. Az ügyvezető a saját vagyonával felel a tartozásokért – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett, ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Szerződéskötés törölt adószámmal
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég törölt adószámmal köthet-e követelésengedményezési szerződést? A cég a szerződésben átruházza a követelés beszedésére való jogot az ügyvezetőre (aki nem rendelkezik tulajdoni hányaddal a cégben). A szerződésen keresztül a cég nem tesz szert bevételre, teljesen ingyen átruházza a követelést. A szerződést még a cég felszámolási eljárása előtt megkötötték. Szabályosan jártak el a szerződés megkötésével? Törölt adószámmal milyen lépéseket tehet még meg egy cég? Melyik törvényben találok erre szabályozást? Előre is köszönöm a választ!
Mi lesz az áfával?
Kérdés
A napokban törölt a cégbíróság egy kft.-t, miután a végelszámolása befejeződött. Ennek a kft.-nek korábban szolgáltatást nyújtó egyik alanyi adómentes kisvállalkozó értékhatártúllépés miatt 2015-re visszamenőleg kénytelen a számláit módosítani, helyesbíteni, az áfa összegével megnövelni, az értékhatár túllépése miatt. Egyik kérdésem: a már törölt cég számára milyen módon állitható ki a helyesbítő számla, egyáltalán kiállíthatja-e azt a kisvállalkozó? A másik kérdésem: ha kiállításra kerül a cégnyilvántartásból már törölt cég nevére a helyesbítő számla, akkor a törölt cég tud-e vele valamit kezdeni, visszaigényelhet-e áfát a NAV-tól vagy sem?
Törölt adószámú adóalany ingatlanértékesítése II.
Kérdés
Tisztelt Dr. Szeiler Nikolett! A válaszát köszönöm, de sajnos a munkámban nem tudom alkalmazni. Azt írja válaszában, hogy a számlát a felszámoló állítja ki, az adószám nem lehet törölt és az adószám visszaállítása a felszámoló felelőssége. A felszámolási eljárások során a felszámoló kész tények elé van állítva: - kijelöli a törvényszék egy társaság felszámolási eljárásának lefolytatására - a társaság adószáma már törölt valamilyen korábbi hiányosság miatt - a társaság nem ad át iratanyagot, a felszámolónak irat és információ hiányában a felszámolási eljárást megelőző időszakra nem áll módjában beszámolót (legtöbb esetben ezért törlik az adószámot a tapasztalatok szerint), vagy bevallást pótolni. A semmiből nem lehet. - mivel a hiányosság a felszámoló önhibáján kivül nem pótolható, ezért a NAV nem állítja vissza az adószámot. - tehát van egy törölt adószámú felszámolás alatt álló társaság - ennek a társaságnak pl. van egy ingatlana. - a csődtörvény alapján a felszámoló kötelessége a vagyon értékesítése még akkor is, ha nem adott át iratanyagot és akkor is ha törölt az adószáma. A fenti helyzetet kell megoldani. Számlát állít ki a felszámoló törölt adószámmal és milyen áfa tartalommal? Kérdés még az is, hogy attól függetlenül, hogy törölve van a társaság adószáma, él-e a korábban ingatlan értékesítés tekintetében választott áfás bejelentkezése. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szalai Lajosné
Törölt adószám
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sajnos a napokban jutott tudomásunkra hogy a vállalkozónk által befogadott számla kibocsátójának az adószámát törölték, jelenleg felszámolás alatt áll a cég. Áfa tekintetében az önellenőrzést elvégezzük, viszont kérdésem az lenne, hogy az épitőipari munkákról (melyek teljesítési igazolással, alvállalkozói szerződéssel alá voltak támasztva) szóló, valamint a vállalkozó munkájához nélkülözhetetlen anyagbeszerzési számlákat költségként érvényesíthetjük-e? Köszönöm válaszát! Tisztelettel: Fazekasné
Szüneteltetés miatt törölt egyéni vállalkozó indíthat-e új egyéni vállalkozást?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ezúton kérem Önöket, hogy szíveskedjenek a lehető legrövidebb időn belül választ adni arra, hogy 1./ szüneteltetés miatt törölt egyéni vállalkozó indíthat-e, és ha igen, a törlés után mennyi időn belül új egyéni vállalkozást? 2./ a katás formában szerzett jövedelem beleszámít-e a rehabilitációs járadék mellett szerezhető jövedelmi korlátba?
Törölt adószám
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben kérném állásfoglalásukat: Egy kft. adószámát törölték, mert nem adta be a KOCKERD nevezetű nyomtatványt. A cégben nagyértékű lakás van. Bejelentkezett, hogy az ingatlanértékesítést áfásan végzi. Kérdéseim? 1. Törölt adószámmal állíthat-e ki számlát? 2. Ha cégnek értékesíti az ingatlant (használt ingatlan), fordított adózás szabályainak megfelelően állíthatja-e ki a számlát? 3. A számlabefogadó (áfa körös) a fordított áfa szabályait alkalmazhatja-e? (Fizetendő és levonandó áfaként is kezelheti.) Bármilyen hátrány éri az ingatlanvásárlót, hogy törölt adószámmal rendelkező cégtől vásárol ingatlant? 4. Ha magánszemélynek értékesíti az ingatlant, akkor áfásan kell kiállítania a számlát, és megfizetnie az áfát? 5. Korábban keletkezett áfalevonásokat figyelembe veheti? Segítségüket előre is köszönöm.
Áfa-visszaigénylés és törölt adószám
Kérdés
Egy kft. adószámát törölték 2016. március 1-jével, be nem adott beszámoló miatt. A beszámoló benyújtásra került, utána a kft. kérte az adószám újbóli felélesztését, amit a NAV elfogadott 2016. március 5-ével. Melyik időszakban lehet levonható áfát szerepeltetni a havi áfabevallásban? 2016. április hónapban szerepeltethetjük a márciusi költségszámlák levonható áfatartalmát?
Áfa-visszaigénylés törölt adószám esetében
Kérdés
Egy kft. adószámát törölték 2016. március 1-jével, be nem adott beszámoló miatt. A beszámoló benyújtásra került, utána a kft. kérte az adószám újbóli felélesztését, amit a NAV elfogadott 2016. március 5-ével. A 2016. február 20-áig beadott áfabevallásban 500 ezer forint következő időszakra átvihető követelés szerepel a 2015. évről. A kft. negyedéves áfabevalló. Kérdésünk a következő: ha a 2015. évi áfabevallásokat önellenőrizzük, és a visszaigénylési feltételeknek megfelelnek, akkor az áfa visszaigényelhető? Mire kell figyelnünk ebben az esetben? (Eddig azért nem lett visszaigényelve, mert hiányosan kaptuk a számlákat.)
Törölt adószám
Kérdés
A következő esettel kapcsolatban kérném szíves véleményüket. A cég – kézbesítés hiányában – nem vette át a KOCKERD kérdőívet, majd emiatt törölték az adószámát, de arról sem értesült, mert azt a levelet sem kapta meg. Ezt követően az addig alvó cég új lehetőséget talált, elkezdett aktívan működni. Negyedéves áfabevallást nyújtott be, melyet a törölt adószám ellenére befogadtak, online pénztárgépet igényelt, és kapott, nem sejtette, hogy nincs adószáma. A törlést követő nyolcadik(!) negyedéves áfabevallásnál a NAV kijavította számítási hibaként a fizetendő áfát, visszaemelte a levont áfatartalmat. Személyes egyeztetésen derült ki, hogy azért nem vonhat le áfát, mert törölték az adószámát. Új adószámot nem adnak, mert a KOCKERD miatti törlés (24/F) eljárási szabálynak a 24/B-t hivatkozza, a 24/B szerinti törlésnél pedig nem lehet újra adószámot kérni (24/B (7)). Kézbesítési vélelem megdöntésére nincs mód, mivel bőven eltelt a határidő, mire észlelték a törlést, hiszen semmi nem utalt arra nyolc negyedéven át, hogy ne lenne adószámuk. A felügyeleti intézkedés iránti kérelem – gyakorlatilag indoklás nélkül – eredménytelen volt. A cégbíróság még nem kezdeményezett kényszertörlést adószám hiánya miatt (2,5 év alatt). De, ha törlik a céget, jelentős veszteséget szenved el a levont, de az adószámtörlés miatt feltehetőleg megfizetni kötelezett áfa miatt. Ha találkoztak már hasonló esettel, annak a megoldásának tapasztalatait kérem, osszák meg velem. Köszönöm!
Egyéni vállalkozó törölt adószáma
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó adószámát adótartozás miatt törölték 2015. januárban, amelyről a határozatot nem vette át, így vélelmezték az átvételt. Azóta is működik alkalmazottakkal és online pénztárgépekkel. A tevékenységét mostantól egy kft.-ben szeretné folytatni. A kérdésem, hogy a pénztárgépeket a 48/2013 (XI.15) NGM rendelet értelmében egyszerűen a kft. regisztrálja a PTGREG nyomtatványon, és kicserélik az adóügyi ellenőrző egységet? Mi a teendő az alkalmazottak azóta is nyitott jogviszonyával? Köszönöm szépen segítségét.
Törölt adószámú cégtől számla befogadása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy társaság egyik beszállítójának adószámát törölte az adóhatóság. A lekért cégkivonat szerint az adatok a következők: 21 A cég adószáma Adószám státusza: törölt adószám Státusz kezdete: 2016. 02. 26. Változás időpontja: 2016. 02. 26. Bejegyzés kelte: 2016. 03. 31. Hatályos: 2016. 02. 26. (CK- 2016.04.02.) -... Az adólevonási jog érvényesítésének alapfeltétele, hogy a számlát létező, valós adóalany állítsa ki, hiszen ellenkező esetben nem került sor az áfa másik adóalany által történő áthárítására, és így levonható adóról sem beszélhetünk. Kérdésem a következő: a törölt adószámú vállalkozástól befogadott (ekkor még nem tudtuk, hogy törölték az adószámát) számlák áfatartalmát mely időponttól nem igényelhetjük vissza? Február 26-ától, március 31-étől, vagy netán a közzététel napjától (2016. 04. 05)? Ezen számlák áfatartalmát már nem is lehet visszaigényelni? A már bevallott időszakról kell-e önrevíziót végezni? A társaság viselkedését nem kommentálom, mivel az adószám törlését bizonyára megelőzte más intézkedés is. Ráadásul a cég a tevékenységétől is el lett tiltva (március 31-én, megjelent a cégközlöny április 5. számában.) A társaság az áprilisban kiszállított árukról a mai napig is állít ki számlát. Kérem szíves állásfoglalásukat a számlabefogadó szemszögéből nézve. Köszönettel: Szennai István
Ingatlan eladása törölt adószámmal
Kérdés
Ügyvédként az alábbi ügyben kérem szíves állásfoglalásukat. Magánszemély megbízóm egy lakásingatlant kíván megvásárolni egy Magyarországon bejegyzett kft.-től. A kft. cégkivonatát ellenőrizvén észleltem, hogy annak adószáma "törölt" státuszú. A cég ettől függetlenül működik, törvényes képviselője van, aki rendelkezik a jogszabálynak megfelelő aláírásmintával. Ügyfelem magánszemély, így álláspontom szerint őt semmilyen kár nem érheti abból, hogy az eladó adószáma törölt (ha cég lenne a vevő, akkor nyilvánvalóan aggályok merülhetnének fel egy törölt adószámú cég számlájának befogadása miatt). Véleményem szerint a szerződéses feltételek teljesítése esetén a földhivatali bejegyzés is megtörténhet. Álláspontom szerint az adásvételi szerződés megköthető, a törölt adószámból eredő esetleges következmények nyilvánvalóan – az egyébként jogi képviselővel rendelkező – eladót fogják terhelni. Erről természetesen a feleket – a tényvázlatban is rögzítve – kioktatnám. A kérdésem az, hogy a fenti tényállás alapján az adásvételi szerződés elkészítése és ellenjegyzése megfelel-e a vonatkozó jogi normáknak? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!
Törölt adószám
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan adásvétele esetében az eladó egy kft. A kft. cégkivonatát ellenőrizvén az látszik, hogy a cég adószámát törölték. A bejegyzés a következőképpen néz ki: Adószám: 23877014-2-42. Adószám státusza: törölt adószám Státusz kezdete: 2013/10/15 A változás időpontja: 2013/10/15 Bejegyzés kelte: 2013/10/15 Közzétéve: 2013/10/31 Hatályos: 2013/10/15. A fentieken kívül egyéb bejegyzés nincs a cégkivonaton (nem áll a cég kényszertörlés, felszámolás, végrehajtás alatt). A fentiek ellenére megköthető az adásvételi szerződés? Jelent ez valamilyen kockázatot a vevő részére? Köszönöm!