793 találat a(z) tárgyi eszköz cimkére

Tárgyi eszköz értékesítése – ekáer Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk még 2007-ben vásárolt esztergagépet hazai forgalmazótól (áfalevonási jogunknál fogva az áfát vissza is igényeltük). Most értékesíteni szeretnénk ezt a gépet. A vevő olyan hazai áfaalany cég, amely a megvásárolt gépet felújítja és továbbértékesíti (tehát nem végfelhasználó). A gép nagyságánál fogva (2200 kilogramm) útdíjköteles gépjárművel történne a fuvarozása belföldön. Ebben az esetben kell kérni ekűerszámot a szállításhoz? Válaszát előre is köszönöm!

Alanyi adómentesség választása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy általános szabályok szerinti áfás kft. 2018. adóévtől alanyi adómentességet tervez választani, bevételi mértéke ezt lehetővé tenné. A választási döntéshez kérném tájékoztatásukat az alábbi kérdések megválaszolásában: – Az árbevételi értékhatáron kívül milyen egyéb feltételeknek kell, hogy megfeleljen? – A korábban – áfás időszakában – levont beszerzések (tárgyi eszköz és nem ingatlan) áfájának levonhatósága miatt felmerül-e adófizetési kötelezettsége akár arányosan is (döntően 5 évvel korábbi beszerzések voltak) az alanyi adómentesség létesítése miatt? – Amennyiben még ebben az adóévben (2017) von ki a vállalkozás gazdasági tevékenységből eszközöket, árukat (selejtezés, elfekvő készlet miatti értékesítés stb.), kell-e valamilyen adófizetéssel erre tekintettel kalkulálni?

Őstermelő – azonali értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő, aki magánszemélyként végzi a mezőgazdasági tevékenységét, adószámmal és áfakörre van bejelentkezve, mivel más tevékenységet is folytat egyéni vállalkozóként. Szabad vállalkozási zónában –Bucsa – van a telephelye. A 2017. évben vásárolni fog egy kb. 7 000 000 Ft összegű tárgyi eszközt (üzemi célt szolgáló traktor). Elszámolhatja-e azonnali értékcsökkenésként az eszközt, és kötelező-e beállítani az egyösszegű értékcsökkenést az szja bevallásban? Válaszát megköszönve üdvözlettel: Liker Judit Könyvelde Bt.

Kisvállalkozói kedvezmény visszafizetése Kérdés

Kedves Szakértő! Adott egyéni vállalkozó 2013-ban kisvállalkozó kedvezményt vett igénybe adott tárgyi eszközre. Mivel a pénzügyi forrásai nem tették lehetővé, ezért kénytelen volt idő előtt 2017 tavaszán eladni a tárgyi eszközt. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben a teljes összeget kell-e majd a bevallásban mint jogosulatlan kedvezményt visszafizetnie az akkori szja mértékkel, vagy csak az időarányos részt? Ilyen esetben van büntetőkamat is? Válaszát előre is köszönöm

Számviteli törvény Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Kérdésem, hogy a számviteli politikába konkrétan bele kell írni, hogy a tárgyi eszközöket hány százalékos kulccsal számlázzuk? A számviteli törvény szerint, illetve adókulcsok szerint? Válaszukat köszönöm

Fejlesztési tartalék feloldása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó cég 2017-ben azt a döntést hozta, hogy tevékenységét gépjármű-bérbeadással bővíti. A készletei között nyilvántartott gépjárművek közül néhány darabot átsorol tárgyi eszközzé és a továbbiakban bérbeadási céllal hasznosítja. Kérdésem, hogy feloldhatja-e a korábbi években képzett fejlesztési tartalékot azon gépjárművek aktiválása során, amelyeket a készletei közül sorol át a tárgyi eszközök közé? Köszönettel: Szombati Imréné

Kapkodhatnak az egyéni vállalkozók, akik ráültek a fejlesztési tartalékra Cikk

Sietniük kell azoknak az egyéni vállalkozóknak, akik 2014-ben fejlesztési tartalékot képeztek, a fel nem használt összeget ugyanis 2017. december 31-éig költhetik el beruházásra szankciómentesen.

Adószámos magánszemély tárgyi eszköz beszerzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemélyként fotózással foglalkozom, fényképezőgépet vennék. Az ára 190 ezer forint. Elszámolhatom-e költségként egy összegben, vagy csak az 1 százalék átalány értékcsökkenés illet meg? Válaszát köszönöm.

Tárgyi eszköz – áfaarányosítás alanyi mentesség miatt Kérdés

Az azonos témában 2017.01.26-án felmerült kérdéssel kapcsolatban szeretnék kérdezni. A korábbi kérdés linkje: http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_26_Targyi_eszkoz_afa_aranyositas_ala_yen A válasz egyik része szerint: "Az Áfa tv. 135. § (2) bekezdésében foglalt utólagos korrekciós kötelezettség eredményeként az adóalany pótlólagos adófizetési kötelezettsége a korábban levont, tárgyi eszközökhöz kapcsolódó előzetesen felszámított adó meghatározott része tekintetében fennáll az alanyi adómentes időszakban is. Az alanyi mentesség időszakában évente tehát 1/5 résznyi áfát kell visszafizetni." A kérdésem arra irányul, hogy az áfatörvény szerint: 153/C § (1) Abban az esetben, ha a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben utólag, az adólevonási jog keletkezését követően változás következik be, és ennek eredményeként az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összege csökken, az adóalany a különbözetet abban az adómegállapítási időszakban köteles a 153/A § (1) bekezdése szerint megállapított fizetendő adó összegét növelő tételként figyelembe venni, amelyben ... c) a változás bekövetkezik az a) és b) pontok alá nem tartozó esetekben. Értelmezésem szerint, ha a vállalkozó alanyi adómentességet választ, akkor a teljes korrekciót az utolsó áfabevallásában rendeznie kell. Köszönettel.

Üzemi étkeztetés, értékcsökkenés a társasági adóban Kérdés

Tisztelt Adózóna.hu! Társasági adóval kapcsolatos kérdést szeretnék feltenni. Cégünk dolgozóinak üzemi étkeztetést biztosít. Az étterem helyiségét béreljük, és felszereltük konyhai eszközökkel (sütő…stb.) Azt szeretném megkérdezni, hogy az ezekre a tárgyi eszközökre elszámolt értékcsökkenéssel meg kell-e növelnünk a társaságiadó-alapot, vagy az ilyen jogcímen elszámolt értékcsökkenés a társaság érdekében felmerült költségnek minősül? Ennek megválaszolásában kérném a segítségüket. Előre is köszönöm!

Tárgyi eszköz beszerzési értéke Kérdés

Tisztelt Adózóna! Korábban feltett kérdésemre adott válaszhoz: http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_20_Targyieszkoz_beszerzesi_erteke_ddy kérdeznék még. Abban az esetben, ha a beszerzéshez kapcsolódó költségek (vám, vám ügyintézés, szállítás) nem a kft.-t terhelik, mert azt továbbszámlázom szerződés alapján a szállítónak, akkor is az eszköz beszerzési értékét növelik? Mivel leszámlázásra kerülnek (árbevétel), közvetített szolgáltatásként könyvelhetők-e, így nem növelve a beszerzési értéket?

Apport Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. törzstőkeként tárgyi eszközt vitt be. Az eszköz egy része nullára íródott, vagy a gép javíthatatlanná vált. Mi a teendő? A törzstőke ezzel csökkent? A gép helyett újat szerzett be a cég, hogyan kell elszámolni? Válaszát köszönöm.

Tárgyi eszközök beszerzése, mobil-előfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. az egyik mobilszolgáltatónál 24 hónapos szerződést köt három új mobiltelefon-előfizetésre, három új mobilkészülék megvásárlására és egy POS terminál havi előfizetéses használatára, ami a 24. hónap végén a kft. tulajdonába kerül. A szerződéskötés pillanatában a sim kártyákat és a telefonkészülékeket darabonként 1 foprintért el lehetett vinni, a POS terminált meg kellett vásárolni. Az előfizetésekhez mobilinternet-használat is társul havi szinten. Szeretném a segítségét kérni az új tárgyi eszközök beszerzésének könyvelésében (simkártyák; kisértékű telefonok). Ebben az esetben mi a helyes elszámolás, milyen összeggel és mikor kerülnek be a telefonok, a simkártyák a tárgyi eszközök állományába, hogyan könyvelendő a POS terminál havi előfizetése, és milyen eszközként kerül a kft. tulajdonába? Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!

Tárgyi eszköz besorolása Kérdés

Kedves Szakértő! Cégünk fuvarszervezési és szállítási tevékenységet végez. A cégben lévő kamionokat, tehergépkocsikat a nyilvántartásban helyesen műszaki berendezések, felszerelések, járművek között vagy az egyéb berendezések, felszerelések, járművek között tartsuk nyilván? Adózási vagy számviteli szempontból van-e ennek jelentősége? Amennyiben téves a nyilvántartásunk, javíthatjuk-e és módosítani kell-e a társaságiadó-bevallásunkat az A-02-01 lapon? Fejlesztési tartalékot képeztünk kettő járműre, ezért minden törvényi előírásnak meg szeretnénk felelni. Nagyon köszönjük a válaszukat.

Ingatlan bérbeadása Kérdés

A kft. a saját tulajdonú lakóingatlanát bérbe adja egyetemi diákoknak. Az ingatlan tárgyi eszközök között van nyilvántartva. A lakóingatlanba beszerzett berendezések, bútorok szintén tárgyi eszközként vannak nyilvántartva. Kérdésem: a bérbeadás miatt helyes-e tárgyi eszközként nyilvántartani és értékcsökkenést elszámolni, vagy a 2-es számlaosztályba kell átsorolni? A berendezés, bútor esetében ugyanez a kérdés.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink