203 találat a(z) székhely cimkére
Iparűzési adó Kérdés
Tisztel Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves segítségét: 1.) Egyéni vállalkozó esetében lehetséges-e, hogy a székhelyén tételes (kata) iparűzési adózási módot válasszon, míg a telephelyén a megosztásos módszert? Ha mindkét helyen ugyanazt az adómegállapítási módot kell választani, ezt a 1990. évi C. törvény mely pontja írja le? 2.) Ha a székhelyen és a telephelyen is tételes (kata) ipát választ, akkor 2x50 ezer forint lesz az adófizetési kötelezettsége (egész adóévre vonatkozóan)? 3.) Ha a vállalkozónak van egy raktára, amelyet csak két hónapra bérel, be kell-e jelenteni iparűzési adó alá telephelyként, ha igen, miként, állandó vagy ideiglenes? (Árut tárol benne, amit onnan fuvaroznak tovább.) Válaszát előre is köszönöm.
Családi gazdaság székhelye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaság vezetőjének személyében változás történik, de a régi vezető továbbra is tag marad, és mindketten végeznek a gazdaság nevében termékértékesítést, vagyis mindkettő számlakibocsátó és befogadó is lesz 2019-ben. Problémát jelent-e, hogy a két tag eltérő lakcímre van bejelentve, számlázhatnak-e eltérő címmel, vagy családi gazdaság esetében ennek meg kell egyeznie? Értelmezhető-e egy családi gazdaság esetében a székhely, vagy elegendő, ha a telephely, ahol a tényleges tevékenységet végzik, megegyezik? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Székhelyváltozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég székhelyváltozásáról megkaptuk az értesítést a NAV-tól. Azt szeretném kérdezni, hogy az önkormányzatokhoz történő ki- és bejelentést milyen módon kell elvégezni? ÁNYK-n keresztül lehetséges-e, ha igen, milyen nyomtatványt kell használni, vagy más módon szükséges eljárni? Záró iparűzésiadó-bevallást mikor kell benyújtani, és milyen módon kell megosztani az iparűzési adót a két önkormányzat között? Köszönöm szépen válaszukat.
Klíma elszámolása egyéni vállalkozó esetében Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a székhelyén, ami egyben a lakóhelye is, klímaberendezést szereltetett be. Ebben az esetben van-e lehetőség elszámolni költségként a beruházást, illetve levonásba helyezni az áfát, akár százalékos arányban is (a lakóházból a dolgozószoba arányában például)? Vagy ez a NAV szemében személyes használatnak minősül és semmiképpen nem lehet? Köszönettel: Éva
Szövetkezet földhasználata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hat éve, elsősorban agroturisztikai szolgáltatás nyújtására alakult szociális szövetkezet székhelye egyik tagjának (aki egyben vezető tisztségviselő is) "szántó" besorolású ingatlanában van. A szövetkezet szeretne az ingatlanon kertészeti tevékenységet végezni: zöldséget és gyümölcsöt termeszteni, majd a terményt értékesíteni. Kérdésem, hogy a szövetkezet jogosult lehet-e a tagjának tulajdonában álló termőföldön a fentiek szerint gazdálkodni, ha a szövetkezet nincs bejegyezve mezőgazdasági termelő szervezetként, de a tagja bejegyzett földműves és szakképzett mezőgazdasági gazdálkodó? Válaszát előre is köszönöm! Bencze Ágnes
Közösségi (?) termékbeszerzés Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2019_5_24_AFA_vob Tisztelt Szakértő! Kérdésem kiegészíteném. A partner egy cég, akitől lufikat szereztünk be. Ez a cég cseh adószámmal rendelkezik, a céginformáción és megtalálhatóak az adatai. A székhelye Magyarországon található. Az adószámát lekértem a VIES-en és kiadta, hogy érvénytelen közösségi adószám, tehát közösségi adószámmal nem rendelkezik. A számlán feltüntették ezt feliratot: ,,nem áfafizetők". Mi a teendőm ebben az esetben az áfával? Cégünk havi áfabevalló. Válaszát köszönöm! Üdvözlettel: Ramóna
Katás – hipa megosztása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Iparűzési adó témában kérném segítségét. Magánszemély kata adózási formában kíván egyéni vállalkozó lenni. A lakcíme lesz a székhelye, azonban a tevékenységét (szoláriumszalont nyit) egy másik településen fogja végezni, ahol az üzlethelyiséget bérli. Az iparűzési adó megállapításánál a tételes hipát kívánja választani. Kérdésem, hogy telephelyként meg kell jelölni a bérelt üzletet, és katásként a hipát meg kell majd osztani a székhely és a telephely között? Ha igen, akkor milyen módszerrel? Vagy a tételes hipa választása miatt a székhely szerinti illetékes önkormányzat felé köteles fizetni az adót? Előre is nagyon szépen köszönöm szakértői segítségét!
Helyi iparűzési adó megosztása Kérdés
Egyéni vállalkozónak van egy székhelye és három telephelye. Az adót személyi jellegű költség alapján ossza meg. A székhelyen nem volt tevékenység, és nem merült fel személyi jellegű költség. Szeretném kérdezni, hogy ebben az esetben ott fizet-e iparűzési adót, tehát négyfelé kell-e osztani a költségeket vagy csak háromfelé, a telephelyekre? Köszönöm a válaszát!
Székhelyváltozás kezelése iparűzési adóban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a tevékenységét folyamatosan végző egyéni vállalkozó, ha áthelyezi székhelyét, akkor azt hogyan kell kezelni az iparűzési adó vonatkozásában (és mely jogszabályi hivatkozások támasztják azt alá), mert kétféle kezeléssel és szakvéleménnyel is találkoztam. Az egyik szerint ki kell jelentkezni, és záróbevallást adni az elhagyott város önkormányzatának az ottani működés utolsó napjára, az új városba pedig új adózóként bejelentkezni, és az ottani adókötelezettséget a bejelentkezés napjától megállapítani. A másik szerint a ki-be jelentkezések mellett egyazon adóévre egy bevallást készít az adózó, amit a megosztás szabályai szerint oszt meg a két önkormányzat között (bár nem egyidőben működött a két városban, hanem egymást követően).
Katás adóalany (bt.) webáruházi tevékenysége magyarországi székhellyel Kérdés
Katás adóalany (bt.) magyarországi székhellyel webáruházi tevékenységet szeretne folytatni harmadik ország felé. A tevékenység megkezdése után milyen adózási és bevallási kötelezettsége keletkezik Magyarországon?
Budapesten lesz a Nemzetközi Beruházási Bank székhelye Cikk
A Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) magyarországi székhelye várhatóan 2019 második felében nyílik meg, a tervek szerint a teljes központ két-három éven belül települ Magyarországra – emelte ki Varga Mihály Nyikolaj Koszovval, a pénzintézet elnökével folytatott megbeszélését követően a PM közleménye szerint.
Helyi adó bontása Kérdés
Kft.-nknek egy faluban van a székhelye, nincs telephelye. Valójában a kft. tulajdonában lévő terület egésze egy másik faluban van. Vannak dolgozók, eszközök, épületek. Mind a két falu szeretné az iparűzési adót. Hogyan tudnánk megbontatni, mi alapján? (A két falu határában van az ingatlan.) Tanácstalanok vagyunk. Köszönöm a segítséget.
Iparűzési adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Adott egy katás egyéni vállalkozó, aki közreműködői szerződések keretében fogorvosi tevékenységet végez 2-3 magánrendelőnek. Az elvégzett munkákról havi rendszerességgel számlát állít ki a rendelő részére. Felmerült a kérdés, hogy telephelyként be kell-e jelenteni, egyúttal kell-e iparűzési adót fizetni azokon a településeken, ahol a szerződés keretében a magánrendelőkben a munkát végzi heti 1-2 napban. Jól gondoljuk-e, hogy kizárólag a székhely szerinti önkormányzathoz kell bejelentkezni, adót fizetni és nem kell telephelyként bejelentkezni azokra a településekre ahova kijár magánorvosi rendelésre?
EU-n belüli építési tevékenységhez kapcsolódó szolgáltatásnyújtás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha magyar székhelyű cégünk magyar székhelyű partnerünknek számláz ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásnyújtást úgy, hogy a teljesítés helye Ausztria, azt áfa területi hatályán kívüli értékesítésként számlázza? A partner cégnek osztrák cég az anyavállalata. A partner kérése, hogy a cégünk váltsa ki az osztrák közösségi adószámot, és fizesse meg az osztrák áfát, kérem szíves tájékoztatását, hogy ez mennyire helytálló? Cégünk eddig ezt a szolgáltatásnyújtást áfa területi hatályán kívüli értékesítésként kezelte és így is számlázta. Köszönöm
Katás iparűzési adója évközi székhelyváltoztatáskor Cikk
Katás egyéni vállalkozó 2018. október 1-jével egy másik városba tette át a székhelyét, mi a teendője az iparűzési adó tekintetében, ha a tételes (évi 50 ezer forint) iparűzésiadó-fizetést választotta? A régi székhely szerinti önkormányzattól időarányosan visszakapja az adót, az új székhely szerintinél időarányosan kell megfizetnie, vagy a teljes 50 ezer forintot? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.