2594 találat a(z) számla cimkére

Nemzetközi kereskedelmi hálózatból vásárolt termékek Kérdés

Tisztelt Szakértő! E-bay-ről vásárolt termékről nincs számla, mert nem adnak, a cég bankszámlájáról történik az utalás, visszaigazolás van a vásárlásról. Ezeket a kisebb értékű termékeket beépítik saját előállítású, egyszerű, maximum pár ezer forintos, régészeti termékekbe, használati tárgyakba. Kérdés, beépíthető-e így, illetve költségként elszámolható-e ezeknek a termékeknek az értéke, van-e valamilyen lehetőség erre? Az előállító nem áfakörös. Értékesítése internetes kiskereskedelem formájában, számlaadás mellett történne. Minden egyes termékről termékismertető, használati utasítás készül. Szabályos-e ez így? Vagy hogyan lehet igazolni, pótolni a "számla nélkül" beszerzett termékeket? Köszönöm válaszukat.

Számlázóprogram és pénztárgép: nem lesz-e belőle zavar a NAV-nál? Cikk

Sok gazdálkodó a kiállított „készpénzes” számlák ellenértékét a fizetés napján a pénztárgépbe is beüti. Kétféle számlázási gyakorlat figyelhető meg: vagy csak akkor ad számlát az eladó, amikor az mindenképpen kötelező, vagy minden esetben számlát bocsát ki, azaz nem fordul elő, hogy csak nyugtát állít ki. Felvetődik a kérdés, hogy ha 2018 második felében bekötik a számlázóprogramokat a NAV adatbázisába, hogyan működhet tovább az előző gyakorlat és eljárás, hiszen bizonyos esetekben az adóhatóságnál is duplán jelenhetnek meg a készpénzes eladások adatai, a pénztárgépből, illetve a számlázóprogramból is.

Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szja alatt adózó, áfás egyéni vállalkozó 2017.01.02.-án beszerez az adóköteles tevékenységéhez egy tehergépkocsit, az áfáját jogszerűen levonásba helyezi. 2017.11.30.-tól szünetelteti a vállalkozását. 2018 februárjában benyújtja a 2017. évi szja-bevallását. Mivel a fuvarozáshoz beszerzett tevékenysége nem igazán hozta a korábban tervezett bevételi számokat, így úgy döntött, árulja a 2017-ben beszerzett tehergépkocsiját. Érkezik is áprilisban egy vevő, aki tisztességes árért megvenné. Kérdés 1.: a szünetelés alatt befolyt tárgyi eszköz értékesítésből származó bevétel egyéni vállalkozásból származó jövedelemként, önálló tevékenység jövedelmeként, vagy ingóság értékesítéséből származó jövedelemként lesz adóköteles (a szüneteltetés csak 2018 szeptemberéig fog tartani, azaz nem a teljes adóévben lesz szüneteltető státusza)? Kérdés 2.: a szüneteltetés alatt értékesített tárgyi eszközt számláznia kell-e, kell-e áfát felszámítania (hiszen korábban jogszerű áfa-levonási jog kapcsolódott hozzá) és amennyiben igen, akkor azt milyen időszaki áfa-bevallásban kell szerepeltetnie (hiszen szünetel az áfa alanyisága)? Köszönettel. Pap Attila

Eszköz- és szolgáltatásimport 3. országból nem adóalany részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 7. §-a alapján közhatalmi tevékenységet végző (nem alanya az áfának) költségvetési szerv 3. országból közhatalmi tevékenységének folytatásával összefüggésben tanulmányokat vásárol, valamint helyi szervezetek szolgáltatását veszi igénybe. Ezekről számlát kap. A közhatalmi szerv ebben az esetben áfaalannyá válik-e? Felmerül-e a kiállított számlák után az áfafizetési kötelezettség? Köszönettel:

Magánszemélytől beszerzett személygépjármű eladásának áfája Kérdés

Magánszemélytől saját használatra beszerzett személygépkocsi eladásakor fel kell számítani az áfát? A magánszemély nem állított ki számlát csak szerződést.

Ryanair – számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a Ryanairtől már több alkalommal próbált számlát igényelni, ami a magyar jogszabályi előírásoknak megfelel. Eddig sajnos egyszer sem sikerült, azt nyilatkozzák, hogy nemzetközi járatokra nem állítanak ki számlát, hanem az e-mail-visszaigazolás, valamint az útvonalterv szolgál igazolásként. Mit tegyünk? Elszámolható-e ez a konstrukció? Köszönjük szépen!

Foglaló számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatással foglalkozó, alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó a megrendeléskor foglalót kér (30%), amit a bankszámlájára utalnak. Erről számlát, bizonylatot nem állít ki, csak levélben visszaigazolja a foglalás tényét és a foglaló átvételét. A szálláshely elfoglalásakor kéri a maradék 70 százalékt, és számlázza le a teljes bérleti díjat. Helyes ez a gyakorlat, vagy a foglaló átvételéről is kell számlát kiállítani? Köszönöm válaszát.

Közösségen belül igénybevett szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk (belföldi vállalkozás, közösségi adószámmal rendelkezik) szlovák adóalanytól vesz igénybe 'műszaki vizsgálat, elemzés – TEÁOR7120' alá tartozó gépjárművekhez kapcsolódó állapotfelmérést, műszaki szakértői vizsgálatot. Ezen gépjárműveken végzett szakértői vizsgálatot Magyarországon végzi a szlovák adóalany. A szlovák társaságnak Magyarországon nincs székhelye, telephelye. A szolgáltatás elvégzéséhez mobil eszközökkel rendelkezik a szlovák társaság, ami egy gépjárműben szállítható. Ezen szolgáltatást a magyarországi társaság közvetített szolgáltatás igénybevételeként kezeli. Kérdésem, hogy a szlovák társaságnak a magyarországi társaság részére áfás vagy áfa területi hatályán kívüli számlát kell kiállítania? Válaszukat előre is köszönöm!

Evafizetési kötelezettség Kérdés

Bevételi nyilvántartásra kötelezett evás bt. esetében mikor keletkezik az evafizetési kötelezettség? Akkor, amikor a vevő számla értéke ténylegesen beérkezik a bt. számlájára, vagy akkor is fizetési kötelezettsége keletkezik, ha 30 napos moratórium elteltével még nem érkezik meg a pénz?

Számlázóprogram és pénztárgép közös használata Kérdés

Társaságunknál több éve működik az a gyakorlat, hogy a kiállított készpénzes számlák ellenértéke a fizetés napján a pénztárgépbe beütésre kerül. Minden esetben számlát bocsátunk ki ügyfeleink felé, azaz nem fordul elő olyan, hogy csak nyugta készülne. A számlák számlázóprogrammal kerülnek kiállításra. Az ügyfeleink kiszolgálását mind magánszemély, mind gazdasági társaság felé végezzük. Ugyanakkor most kérdésként merül fel, hogy ha a 2018. évben bekötésre kerülnek a számlázóprogramok a NAV adatbázisába, akkor vajon hogyan tovább a készpénzes számlák terén. Mellőzhetjük-e a pénztárgépes nyugtakiállításokat a továbbiakban, avagy minden maradhat jelen működési rendszerben?

Számlázás Kérdés

Úgy tudom, hogy egyedi megállapodással el lehet térni a számla kiállításától számított visszamenőleges 15 napos teljesítési dátumtól, nagyobb intervallumban is. Van ilyen? Ha igen, hol van ez szabályozva?

Fuvarszervező társaság áfabevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk fuvarszervezéssel, logisztikával foglalkozik. A fuvarszervezés kiterjed mind a 3. országokból történő beszállításra (légi, vízi, szárazföldi), mind az EU-ban történő ki- illetve beszállításokra. A 3. országból beszállításra került áruk általában konténerekben történnek. A tevékenységet "alvállalkozók" közreműködésével végezzük, társaságunknak szállítójárműve nincs. Maga a folyamat: - általában 3. országbeli partnerektől kapjuk a bejövő számlát, amelyen általános forgalmi adó nincs feltüntetve; - az EU-s partnereinktől kapott számlák szintén áfamentesek, de nagyon sok számlán szerepel a "Reverse charge" megjegyzés; Mivel az esetek többségében klasszikus importról van szó, amely feltételezi, hogy a vámolás során a fuvardíj is bekerül a vámáru értékébe, megítélésünk szerint ezeket a számlákat az áfabevallásban már nem kell szerepeltetni – legyen az 3. országbeli vagy EU-s szállítótól kapott számla. Mivel nem egyértelmű, melyik költség épül be a vámolás során az áru értékébe (milyen érték után fizetik meg az importáfát, vámot stb.), jól járunk-e el, ha az összes külföldi szolgáltatást szerepeltetjük az áfabevallásban, mind a befizetési, mind a levonási oldalon? A 18. sorban szereplő összegről leadjuk az A60-s bevallást is. Vagy a fentiekre való tekintettel (mely szerint az áfát a vámolás során megfizetik), cégünknek az áfabevallásban csak a "tisztán" közösségen belüli fuvarokat szabad szerepeltetni? Válaszukat köszönjük! IntelliTax kft.

Felnőttképzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbiban: Cukrász mester egyéni vállalkozó szerződést kötött "szakmai gyakorlat igénybevételére" elnevezéssel Szakképzési Centrummal, amelyben a képzés gyakorlati oktatási helyszínének biztosítása a feladata mint gyakorlati képző hely, és az, hogy a megállapodásban megjelölt időszakban a résztvevők gyakorlati képzését valósítsa meg. A képzés az egyéni vállalkozó irányításával zajlik, melynek a helyszínét is ő biztosítja. (A feltételek adottak.) A képző intézmény 1150 ft/fő/nap gyakorlati képzési díjat fizet az egyéni vállalkozónak számla ellenében. A képzés elkezdődött 2017.10.02-én és jelenleg is folyik. Az egyéni vállalkozónak a tevékenységei közé milyen tevékenységet kellett volna fölvenni (TEÁOR), már 2017.10.02-én vagy a számla kibocsájtása előtt tudja már csak? Hogyan számlázza le, helyes-e az ha tárgyi adómentes tevékenység mint oktatás? Köszönöm a segítséget.

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Kedves Szakértő! Korábban feltettem egy kérdést, az idegen ingatlanon végzett beruházással kapcsolatosan, amit Hunyadné Szűts Veronika meg is válaszolt. Sajnos, még mindig nem teljesen egyértelmű nekem pár dolog, ezért kérem az alábbi kérdésekre szíveskedjenek válaszolni. Azt írja, hogy az egyik megoldás, hogy bérbevevőnek, aki felújítaná az ingatlant, mindenképpen fel kell tűntetnie a könyveiben a felújítást, mint idegen ingatlanon végzett beruházás. (Ezt a megoldást elvetették.) A másik megoldás, hogy a bérbevevő, nem mutatja ki a könyveiben, hanem a felújítás költségeit kiszámlázza a bérbeadó felé. Ez ebben az esetben közvetített szolgáltatás lesz? A felújítás végeztével a bérbevevő kiállítja a számlát 2 millió forint+áfáról, itt az áfát befizeti. (A felújítás során az áfát visszaigényelte, az iroda székhelyként szolgál.) A bérbeadó nem fizeti ki a felújítás számláját, mert megbeszélés szerint azt a bérlő lelakja. A havi bérleti díjról a számlát kiállítja áfával, aminek az áfatartalmát befizeti. A felújítás költségének áfáját visszaigényleheti? (Nem lakóingatlan.) Amíg ki nem fut a felújítás összege, nem fognak bérleti díjat fizetni. Nem volt építésiengedély-köteles a felújítás. A szerződésben erről rendelkeznek, illetve itt kell annak is szerepelnie, hogy a tulajdonos megrendelő a bérlőtől a felújítást? Köszönettel: Kelemenné T. Henrietta

Katás készlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem katás egyéni vállalkozóként csomagolt élelmiszerek kiskereskedelmével foglalkozik. Várakozásait felülmúlva az idei évben túllépné a katás keretét, ezért egy kft.-t alapított, amelyben tovább folytatná a tevékenységet. Az egyéni vállakozásban felhalmazódott készletett és tárgyi eszközöket szeretné átrakni a kft.-be. Ezt mindenképp csak számlázás útján tudja megtenni, vagy mivel a katás egyéni vállakozásban nem költségelszámoló, így magánszemélyként is, adásvételi szerződéssel átruházhatja értékeit? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink