2594 találat a(z) számla cimkére

Belengette Varga Mihály az alanyi áfamentes határ emelését, ez lett belőle Cikk

Azt gondolta az adózó, ha Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta tavaly november elején, hogy tizenkétmillió forint lehet a legkisebb vállalkozásoknál az adómentesség felső összeghatára az áfában, akkor az már 2018 januárjától úgy is lesz, ez viszont nem következett be. Ugyan időben korrigálta az áfastátuszát áfakörösre a NAV-nál, a számlázó programja áfamentes bizonylatokat bocsátott ki. Hogyan tudja korrigálni a hibát? – kérdezte olvasónk. Dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Számla, nyugta – ki kötelezett pénztárgép használatára? Cikk

Mikor kell számlát, nyugtát, pénztárgépes nyugtát kiállítani, mikor mentesülhet az adóalany a pénztárgépes nyugta kiállítása alól? Ismertetjük.

2015. évi számla Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Ügyfelemnél 2015. évi teljesítésű áfát is tartalmazó számla került elő. Jól gondolom-e, hogy a számla miatt nem kell a 2015. év áfa-bevallását önellenőrizni, mivel a 2016. január 1-jétöl érvényben lépő új szabályt azon ügyletek esetén kell először alkalmazni, amikor a levonási jog 2016. január 1. napján vagy azt követően keletkezik, tehát a 2015-ös teljesítésű számlákra még az 5 év elévülési idő vonatkozik. Köszönettel!

Jóváíró számla kiállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik partnere felé januárban kiállított számláját téves áron számlázta. Ezen rossz árkalkulációt április hónapban vettük észre, amelyet aznap egy jóváíró számla kiállításával korrigáltunk. Teljesítése 04. 25., kelte: 04. 25., fizetési határidő 8 nap. A partner megreklamálta, hogy nem hajlandó befogadni, mert az eredeti teljesítése az ügyletnek január havi volt és neki január havi számla kell, de mi nem akarnánk áfa önellenőrzést végezni, ha nem muszáj. Kérdésem, hogy mi lenne a szabályos eljárás a törvénynek, előírásoknak megfelelően. Válaszát köszönöm előre is! Tisztelettel!

Előlegszámla áfamegosztása Kérdés

Szerződést kötöttünk egy magánszeméllyel 300 négyzetméternél kisebb alapterületű családi ház építésére garázzsal együtt. A szerződésben 0-12 ütemre bontottuk az elvégzendő munkákat a kiszámlázandó bruttó összegek feltüntetésével. A 0. ütem egy előleg számlázását tartalmazza azért, hogy a munkálatokat el tudjuk kezdeni. Mivel a kivitelezés szerződés szerinti végösszege kb. 96 százalékban magát a családi házat, 4 százalékban pedig a garázs és a külső térburkolatok elkészítését tartalmazza, de az egyes ütemek nem nevesítik azt, hogy épp mikor készül a garázs, ezért az előlegszámlát százalékos arányban megosztanánk áfa szempontjából. Tehát az előlegszámla 96 százaléka 5 százalékos, 4 százaléka 27 százalékos áfát tartalmazna. Helyesen járunk-e el?

Sorszámtartomány értelmezése Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Elektronikus számlázási rendszerünkben többféle bizonylat kerül kiállításra, nevezetesen: elektronikus számla, egyszerűsített számla, nyugta stb..Egyedi azonosításra használható-e ugyanaz a sorszámtartomány azzal a megkötéssel, hogy a különféle bizonylatokat betűjelekkel különítünk el? Válaszukat előre is köszönöm.

Közvetett vámjogi képviselő Kérdés

Társaságunk közvetett vámjogi képviselőként végez szabad forgalomba bocsátás vámkezeléseket importőr partnerünk részére. A vámkezelés során az importot bonyolító partnereink tevékenységével kapcsolatban történő szabad forgalomba bocsátás során a felmerült vámot a vámhatóság minden esetben részünkre, mint közvetett vámjogi képviselő részére veti ki. A kivetett vámot bizonyos esetekben nem mi fizetjük ki, hanem a határozat alapján az importőr. Hogyan kell helyesen dokumentálni ezt a folyamatot? Jelenleg azt a gyakorlatot követjük – függetlenül attól, ki fizeti ki a vámot –, hogy a vám összegét kiszámlázzuk az importőrnek. Amikor az importőr fizeti a vámot, akkor a számlán feltüntetjük, hogy pénzügyi teljesítést nem igényel. Úgy könyveljük, hogy a vámhatározat kézhez vételekor előírjuk kötelezettségként a vámelszámolási számlán technikai számlával szemben, majd, amikor a partner igazolja a pénzügyi teljesítést, akkor állítjuk ki a számlát ("pénzügyi teljesítést nem igényel" megjegyzéssel) a technikai számlával szemben, majd a vevőt és a vámelszámolási számlát egymással szemben kiegyenlítjük. Helyes-e az, hogy számlát állítunk ki a vámról, vagy elég lenne számviteli bizonylat?

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt szakértő! Segítségét kérném, mert kicsit összezavarodtam a teljesítéshely-megállapítás és áfa-alkalmazás szabályaiban. Következő az eset: belföldi adószámmal rendelkező cég szálláshely-szolgáltatást végez (hostel). A következőt szeretné csinálni: EU-s (szlovák, cseh) utazásszervező céggel kötne szerződést, aki embereket, csoportokat küldene Magyarországra és itt a magyarországi hostelben lennének elszállásolva. Viszont az embereknek a EU-s cég állítaná ki a számlát a szállás igénybevételéről, nem pedig a magyar. De nem igazán találok rá magyarázatot, hogy az itthoni cég milyen jogcímen és milyen áfával számlázhatna az EU-s cégnek. Előre is köszönöm a segítséget és a választ! Ildikó

Cégautó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfakörben lévő cégről van szó,áfás bevétele nincs, mert a főtevékenysége tárgyi mentes. Cégautót szeretne vásárolni. Ha a későbbiekben értékesítésre kerül a cégautó, akkor áfatartalommal kell kiszámlázni? Válaszukat előre is köszönöm.

Amikor a vevő adószámát is fel kell tüntetni a számlán Cikk

Áfakörös egyéni vállalkozó kétmillió forint értékű terméket vásárolt. Az áfát levonásba helyezte. Viszont a számlán nem tüntették fel az adószámát. Készpénzes számlát állítottak ki az értékesítésről. Ilyen esetben mi a teendő? Esetleges ellenőrzéskor milyen szankcióra lehet számítani? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.

Számla mint könyvelési bizonylat formája Kérdés

Kérdésem, hogy a számla, egyben könyvelési bizonylat esetén mik az alapvető tartalmi követelmények? – Ha a közösségen belül kiállított számlára szövegben ráírjuk, hogy közösségi országok közötti, tehát áfamentes? – Továbbá a számla könyvelésénél (mind a vevő, mind a szállító) a devizában kiállított számla forintosítása történhet úgy, hogy a könyveléskor kézzel ráírjuk az alkalmazott árfolyamot és a forintösszeget (például 1000 eurós számla, árfolyam: 311 forint, így 311 ezer forint könyvelendő)? – Gépi kimenő számla kiállításánál kötelező-e, hogy a program tudja kezelni az árfolyamot és a forintosítást?

Ingatlaneladás adózása Kérdés

Ha csak a férj tulajdonában van az ingatlan, annak eladásakor figyelembe vehető-e a feleség nevére szóló felújítási számla bevételcsökkentő tételként?

Számla kötelező tartalmi eleme Kérdés

Egy egyéni vállalkozó, aki áfakörbe tartozik, 2 000 000 Ft értékben terméket vásárolt. Az áfát levonásba helyezte. A számlán nem tüntették fel az adószámát. Készpénzes számlát állítottak ki az értékesítésről. Ilyen esetben mi a teendő? Esetleges ellenőrzéskor milyen szankcióra lehet számítani? Válaszukat előre is köszönjük.

Tanfolyami díj továbbszámlázása Kérdés

T. Szakértő! Egy kft. 2 dolgozója és az alvállalkozójának egy dolgozója, szakmai továbbképzésen vett részt. A kft. mindhárom fő képzési díját kifizette. Az alvállalkozó kéri a dolgozóját terhelő díj továbbszámlázását. Nem látom, hogy ezt hogyan tudnánk megtenni, kérem a segítségét! Üdvözlettel: V.Mária

Exportértékesítés teljesítése, áfabevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésemmel kapcsolatban szeretném kérdésemet feltenni.Egy kft. szarvasmarhákat értékesített Szerbiába. A vevő előleget fizetett, melyről kiállítottuk az előlegszámlát. Az Önök válasza szerint az áfabevallás 1., illetve 46. sorában kell ezt az előleget szerepeltetni. A következő következő bevallási időszakban megtörténik a teljesítés, azaz megtörténik a vámkezelés, és ténylegesen elhagyja a termék a közösség területét. Ezt válaszuk szerint az 1., illetve a 37. sorban kell az áfabevallásban szerepeltetni. A végszámla értéke viszont nulla forint az előleg levonása után. A végszámlában levont előleget ebben az esetben nem kell feltüntetni az áfabevallásban? Köszönöm a választ.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink