2913 találat a(z) számlázás cimkére
Időszaki elszámolás – mellékszolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném segítségét. Vállalkozás tehergépkocsit ad bérbe alvállalkozónak. A bérleti díjat havonta számlázza (fizetési határidő a hónap utolsó napja, egyben a teljesítés napja). A cég a negyedéves casco biztosítás díját is továbbhárítja. Jelen gyakorlat szerint – a tehergépkocsihoz hasonlóan – áfásan történik a továbbszámlázása, külön számlán, negyedévente. A teljesítés időpontja a casco biztosítás bizonylatán szereplő időszak első napja. Szerintem továbbszámlázáskor az időszaki elszámolás szabályai szerint a teljesítési időpont a számla kelte kellene, hogy legyen. Viszont, ha ezt mellékszolgáltatásnak tekintjük, akkor nem kellene-e a bérleti díjjal összhangban számlázni, hasonlóan az ingatlan-bérbeadás rezsiköltségéhez? Konkrét példa az lenne, hogy a 2017. november havi bérleti díjat november végén fogják számlázni, fizetési határidő, teljesítés időpontja: november 30. A casco, amelyet továbbszámláznak 2017. októbertől szól 2018. januárig terjedő időszakra. A casco bizonylatot 2017.11.18-án állította ki a biztosító. Az utolsó gondolatom az volt, hogy a 2017. novemberi időszak megjelölésével, a bérleti díjhoz hasonló számladátumokkal kellene továbbszámlázni vagy a bérleti díjjal együtt. Nem tudom, mi a helyes eljárás ilyen esetben, amikor a bérleti díj egy hónapra szól, a kapcsolódó biztosítás pedig negyedévre és előremutató időszakra. Esetleg minden hónapban számlázni kellene az arányos cascót a bérleti díjjal? Mi lesz a casco számla teljesítési időpontja? Egyben vagy külön számlázandó?
Raklap számlázása fordított áfás terméknél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 142. paragrafus alá tartozó vas- és acélterméket ad el ügyfelem belföldön, ezt raklapon adja el, amit ki is számláz, szintén fordított adózással. Kérdésem, hogy ez helyes-e? Az áfabevallásban hova kell beállítani ezen összeget? Előre is köszönöm.
Telephelyen történő értékesítés számlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Használtautó-értékesítő a bejelentett székhelyén kívül telephellyel is rendelkezik. Az értékesítések többnyire a telephelyen történnek. Van-e arra valamilyen szabály, hogy a számla kiállításakor az eladó címéhez a székhelyet vagy a telephelyet kell feltüntetni? Köszönöm szépen. Vágner Emília
EBayen történő termékértékesítés
Kérdés
Egy kft. (áfaalany) eBay-en keresztül szeretné termékeit értékesíteni. A számlázással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni EU-s, illetve nem EU-s adóalany, illetve nem adóalany részére történő értékesítés esetén.
Ingyenes termékátadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk termékek gyártásával és értékesítésével foglalkozik. Németországi partnerünknek szeretnénk ingyenesen termékeket adni. Kérdésem az lenne, hogyan kell az EU-n belüli ingyenes termékátadást számlázni? Milyen áfakulcsot kell ilyen esetben alkalmazni? Köszönettel: Tné Gombár Ágnes
Teljesítésigazolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. által megrendelt szolgáltatás teljesülését leigazolta, amely egy teljesítésigazolás cégszerű aláírásával valósult meg. A megbízó számlatömbből számláz. Mivel a teljesítésigazoláson több tétel szerepelt, mint amennyit egy számlán fel tudott tüntetni, ezért kettő számlát állított ki. Kérdésem: adózási szempontból helyes-e, hogy a két számlához egy teljesítésigazolás készült úgy, hogy a két számlán feltüntetett tételek összességében egyeznek az egy teljesítésigazoláson feltüntetettekkel. Mindkét számla mögé ugyanazt a teljesítésigazolást csatolták. Köszönöm válaszukat, üdvözlettel: Pintér László
Mezőgazdasági terület bérbeadása őstermelőként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő almatermesztéssel foglalkozik, az őstermelést áfás adószám birtokában végzi. A gyümölcsös egy részét bérbe adná hosszabb távra egyéni vállalkozó fiának. Ezzel kapcsolatban a következő kérdések merültek fel: – A bérleti díj őstermelői bevételnek minősül? – Ha nem, akkor hogyan adózik, illetve hogyan tudja kiszámlázni azt az őstermelő? (Használja a meglévő áfás adószámát, és áfásan adja bérbe?) – A termőföld-bérbeadási tevékenységet be kell jelenteni a NAV felé a meglévő adószámra vonatkozóan? A gyümölcsös teljes egészére merülnek fel szolgáltatási díjak a művelés során (például permetezés, kézi munkák stb). Ennek egy része a bérbe adott területet érinti, és az őstermelő közvetített szolgáltatásként szeretné továbbszámlázni a bérlőnek. Kérdéseim ezzel kapcsolatban is hasonlók: – a továbbszámlázott közvetített szolgáltatás őstermelői bevétel? – amennyiben nem az, hogyan adózik, illetve hogyan kell bizonylatolni? – milyen tevékenységi kör bejelentése szükséges?
Pályázati díj visszafizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét. Az egyik kft., amelynek könyvelek, pályázatírással foglalkozik, és benne van a szerződésben, hogy garanciát vállalnak arra az estere, ha a benyújtott anyagot azért utasítják vissza, mert a formai követelményeknek nem felel meg. Van egy ilyen esetünk, miszerint a pályázati díjat (50 ezer forint plusz áfa) kiszámlázták, a számla teljesítése két hónappal ezelőtti, most vissza kellene fizetniük a pályázati díjat, mert a kft. hibája miatt nem fogadták el a pályázatot. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben a visszafizetést hogyan számlázzák ki? Az eredeti számlát sztornózzák le? Ebben az esetben önellenőriznem kell az áfát vagy a sztornó számlát berakhatom később? Vagy ez kártérítésnek minősül és áfa nélkül számlázom? Előre is köszönöm a segítségét!
Angol cég Magyarországon szolgáltat
Kérdés
Angol illetőségű cég Magyarországon szeretne telefon- és internetszolgáltatást nyújtani. Ki kell váltani itt is az adószámot, és e szerint számlázni, vagy mint az átlagos esetben, mentesen számláz, és az itteni számlabefogadó adózik utána? Segítségét előre is köszönöm.
Ipartelep-értékesítés áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ipartelep egy részét vásárolja meg egyik cégünk. Maga a telep a földhivatali nyilvántartás szerint már több mint két éve használatban van/volt, és mint ipartelep szerepel. Kérdésem az lenne, hogy ha az eladó csak az ingatlan-bérbeadásra választotta az adókötelessé tételt, magát az ipartelepet milyen áfával kell számlázni? Válaszát előre is köszönöm!
Számlakiállítás szabályai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy szeptember havi munka, amit készpénzben egyenlítenek ki október 10-én. Amennyiben a számla nem minősül folyamatos teljesítésűnek, akkor milyen módon lehet szabályosan számlát kiállítani? Ismereteim szerint ezt a számlatömbben lehet csak helyesen lekezelni, ahhoz, hogy az áfateljesítést a helyén kezeljük, ami ez esetben szeptember lesz. Ha kiállítok egy készpénzfizetési számlát, akkor az októberre lenne fizetendő áfa, ami szerintem helytelen. Használható-e ez esetben a "készpénzfizetési" számlatömb? A "számla" elnevezésű tömbben, ha a fizetési mód készpénz, akkor a három dátumnak meg kell egyeznie, vagy lehet a teljesítés napja eltérő? A másik eset, amikor ugyanez a tétel folyamatos teljesítésű. Megítélésem szerint ez esetben már használható a készpénzfizetési számlatömb is. Bár, ha nem október 10-én fizet, hanem egyhónapos késéssel, akkor már megint nem lenne helyes az áfaidőszak. Összességében tehát arra lennék kiváncsi, hogy mely esetben lehet használni a készpénzfizetési számlatömböt szabályosan. Köszönettel.
Export adómentességének feltétele
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi adóalany angol vevő részére értékesít árut. Mindketten rendelkeznek közösségi adószámmal. Az angol vevő kérése, hogy a belföldi eladó az árut közvetlenül Kínába (vagy Hong-Kong-ba), tehát 3. országba szállítsa, tehát az ő vevője részére. A szállítási idő és költség optimalizálása érdekében ésszerű megoldás lenne, azonban az alábbi problémát veti fel: A belföldi adóalanynál ez exportnak minősül (nem közösségi értékesítés), az adómentes számlázás feltétele a Közösség területéről történő kiléptetés, mely tényt a vámhatóságnak kell igazolni. Az angol vevő viszont a saját értékesítési számlájával szeretné beléptetni Kínába az ő vevője felé, ami értelemszerűen eltér a belföldi eladó számlájától. Tehát az áru mellé nem lehetne számlát csatolni. Kérdésem, hogy kivitelezhető-e fenti ügylet az áfatörvénynek megfelelően? Köszönöm a segítségüket.
Ausztriai munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar kft. Ausztriában épít kerítést. Áfa szempontjából hová sorolható a tevékenység (speciális jellege miatt hol ad be a cég bevallást, a magyar áfatörvény hatálya alá tartozik-e az ügylet)? EU-s adószámmal számlázható-e, vagy kinti adószámot kell kérni rá? Köszönettel.
Németországban végzett csőszerelési munka hol és hogyan adózik? II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm a válaszát a Németországban végzett csőszerelési munkával kapcsolatban. Ehhez kapcsolódva szeretném megkérdezni, hogyan történik a számlázás, ha a magyar vállalkozó, aki nem fővállalkozó, de további magyar alvállalkozót igénybe vesz erre a munkára? Az anyagot Magyarországról viszik ki, a vállalkozói díj tartalmazza az anyagköltséget is. A két alvállalkozó között, akik rendelkeznek közösségi adószámmal, de adóalanyként Németországban nincsenek bejelentkezve, hogyan történik a számlázás? Köszönettel: Hné
Javítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi a teendő akkor, ha valakinek van egy kft.-je és egy egyéni vállalkozása, az egyéni vállalkozás teljesítését a kft. számlatömbjéből számlázta. Minden adat az egyéni vállalkozásé, a számla májusban átadott, a "visszakérésre" nincs lehetőség. Köszönettel!