599 találat a(z) részmunkaidő cimkére
Kevés a munka a cégnél: kötelezővé tehető-e a részmunkaidő?
Cikk
Egyéni vállalkozónak évek óta stagnál a bevétele, likviditási problémái vannak. Részmunkaidősként szeretné a jövőben alkalmazni jelenleg főállású munkavállalóját, aki azonban nem kíván hozzájárulni ehhez. Mit tehet a munkáltató? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Munkaidőkeret – munkaközi szünet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy fő alkalmazottat háromhavi elszámolású, átlag napi 4 órában (munkaidőkeret) foglalkoztat. A többi – heti 40 órás – foglalkoztatott esetében a napi 30 perc munkaközi szünet nem számít bele a munkaidőbe (6 óra munkavégzés után 30 perc), nem fizetjük ki, így fél órát levonunk a napi munkaidőből. Jól gondoljuk-e, hogy a munkaidőkeretes dolgozónál, ha egy nap többet dolgozik 6 óránál, akkor neki is le kell vonni a fél órát? Ha a negyedévben többet dolgozott, mint az előírt napi átlag 4 óra, akkor – megállapodás esetén – kiveheti a túlórát szabadnapként a későbbiekben, vagy kötelesek vagyunk kifizetni neki 50 százalékos bérpótlékkal? Megfelelő-e az alábbi megfogalmazás a munkaszerződéshez csatolt munkáltatói tájékoztatásunkban: "A munkaközi szünet időtartama a napi 6 órát elérő és 9 órát meg nem haladó jelenlét esetén 30 perc, a napi 9 órát meghaladó jelenlét esetén 45 perc (30 perc, 15 perc), mely nem része a munkaidőnek." Vagy az Mt. 103. § (6) bekezdése szerint a 9 órát meghaladó munkavégzés esetén is 20 percet kell biztosítani? Válaszukat előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó kft. mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft személyesen közreműködő tagja, aki ügyvezető is, ezt a tevékenységet munkaviszonyban látja el. A munkaviszonya nem éri el a 36 órát, csak a 20 órát (részmunkaidős). Ennek a munkaviszonyos ügyvezetőnek van egy katás egyéni vállalkozása. Kérdés: 1. Az egyéni vállalkozásában főfoglalkozásúnak minősül-e, és ezért a havi 50 ezer forintot kell fizetnie? 2. A kft.-ben a részmunkaidő utáni munkaviszony szerini járulékokat kell havonta fizetni? 3. Tiltja-e bármilyen törvény, jogszabály azt, hogy ez a személy a fentiek alapján folytassa a tevékenységeit és ezek alapján adózzon?
Társas vállalkozó járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben ha egy társas vállalkozó 20 órás munkaviszonnyal rendelkezik más társaságnál, be lehet-e jelenteni a saját vállalkozásába 20 órás munkaviszonnyal "x" FEOR-orra, s ezáltal nulla járulékfizetési kötelezettsége keletkezik ügyvezetőként, s nem számít főfoglalkozású társas vállalkozónak?
Egészségügyi szolgáltatási járulék részmunkaidő mellett
Kérdés
Katás egyéni vállalkozó 2018.04.29-től szünetelteti a vállalkozását. Munkaviszonyt létesített heti 10 órában, 2018.06.05-től. A részmunkaidős foglalkoztatás idejére kell-e fizetnie a havi egészségügyi szolgáltatási járulékot? Vagy csak a teljes munkaidős foglalkoztatás ideje alatt mentesül az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése alól?
Részmunkaidő, rugalmas munkavégzés
Kérdés
Foglalkoztatunk részmunkaidős kollégákat, akik az általános kötött munkarend alapján napi 4 vagy napi 6 órában dolgoznak nálunk. Vannak azonban olyan kollégák, akik nem ilyen módon végeznek munkát, hanem „tömbösítve”, például a heti 20 órát hétfőtől szerdáig dolgozzák le, és a hét hátra lévő időszakában már nem végeznek munkát. Ezen a munkavállalók részére nem cél kötetlen munkarendet meghatározni a munkáltató részéről, mivel a munkát a munkahelyen kötelesek végezni, és kizárólag a reggel 8 és délután 17 órás időszakban. Törzsidő, peremidő hivatalosan nincs a társaságnál. Kérdés, mi kerüljön a munkaszerződésbe? A munkaszerződésükbe nem írhatjuk, hogy heti 20 óra, napi 4 óra, mivel az nem felel meg a valóságnak. Rugalmas munkarend? Munkaidő-keret? Mi a legjobb jogi megoldás? Köszönjük a segítséget!
Kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságban heti 8 órás munkaviszonyban ügyvezetést ellátó magánszemély emellett a jogviszonya mellett lehet-e katás nem főállású egyéni vállalkozó? Köszönettel
Munkavégzés behívás alapján
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Mt. által szabályozott munkavégzésre történő behívással kapcsolatban kérdezem, hogy ha a maximum napi 6 óra részmunkaidő alapján kéthavi munkaidőkeretben (február-március) 160 óra, akkor a munkáltatónak 160 óra a munkaadási kötelezettsége? Vagy másképpen, ha csak 100 óra a tényleges munkavégzés, akkor 60 óra állásidő? Másik kérdés: a behívásos munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállaló részére a fizetett szabadságos napok számát hogyan kell kiszámolni? Válaszát várva köszönettel: nmjanos@gmail.com
Nyugdíjra való jogosultság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyugdíjra való jogosultság szempontjából 365 nap szolgálati időnek számít-e a főállású katás 50 ezer forint fizetése esetén, és a részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállaló? Köszönettel: V. Ildikó
A letiltás munkabérből címen feltett kérdéshez
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A letiltás a munkabérből címen feltett kérdésre kapott válasszal kapcsolatosan kérem még szíveskedjék a kérdésemre válaszolni: Tehát, amennyiben a fő munkáltatójánál (korábbi munkahelyén) már figyelembe vették a munkavállalónak ugyanennél a letiltásnál a nyugdíjminimum összegét, és ezt mentesítették a letiltás alól, akkor a második munkáltató részmunkaidős bérnél már nem alkalmazhatja a mentesítést. Ha viszont a főmunkaidős munkáltató (korábbi) a mentesítést nem alkalmazza, mivel a munkabér mértéke eleve lehetővé teszi a 33 százalékos letiltást, akkor a második részmunkaidőben alkalmazó munkáltató figyelembe veheti a minimumnyugdíj szerinti mentesíthető összeget. Erről a második munkáltatónak véleményem szerint az első munkáltató által kiállított igazolás szükséges, mivel nincs erre információnk. Köszönöttel.
Várandósság, munkaidő-csökkentés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Várandós munkavállaló részére az Mt. 60. § (1) bekezdését és az MK 57. számú bírósági állásfoglalást kell alkalmazni. Kérdésem a következő a fentiekkel kapcsolatban: Abban az esetben, ha a cég nem tud felajánlani a várandós munkavállaló számára más munkakört – mert nincs olyan, ami vagy betöltetlen lenne, vagy pedig olyan, amire szüksége lenne a cégnek (mert minden szükséges munkakör már be van töltve), illetve olyan sincs, ami egyáltalán szóba jöhetne egy terhes kismamának – milyen megoldás létezhet a felek számára? 1. kérdés: Megteheti a munkavállaló, hogy 8 órás munkaidejéből csak 2 órát dolgozik le a várandósságára hivatkozva? A mi értelmezésünkben ilyen esetben a munkavállaló javarészt munkaképtelen, tehát táppénzre kellene mennie, hiszen számunkra nem vállalható, hogy csökkentett munkaidőben dolgozik, csak mert mi részmunkaidőre nem találunk munkavállalót. Másrészről nyilván érthető, ha a terhes kismama nem tudja a korábbi 8 óráját végigdolgozni. 2. kérdés: De akkor a táppénz a megoldás – véljük mi. Jól gondoljuk? 3. kérdés: Megteheti a munkavállaló, hogy ha 8 órából csak 2-t tud ledolgozni, akkor nem megy táppénzre? 4. kérdés: Ha nem megy táppénzre, de csak 2 órát dolgozik le a 8 órás munkaidejéből (amire képes), akkor is jár neki a 8 órás bére? Ez utóbbi lehetőség végzetes lenne a cég számára, hiszen így – még ha találnánk is részmunkaidős munkavállalót – azt nem tudnánk megtenni, hogy egy 8 órás mellett még egy 4 órás bért is fizessünk. Köszönöm.
Részmunkaidő esetén szabadság
Kérdés
Munkavállalónk heti 32 órát dolgozik hétfőtől csütörtökig. Szabadság kiadása esetén a hét minden munkanapjára vagy csak a munkavégzési kötelezettség idejére (hétfő-csütörtök) kell elszámolni a szabadságos napokat?
Szabadság kiadása részmunkaidős dolgozónak
Cikk
Hogyan kell kiadni a részmunkaidős dolgozó szabadságát egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Szabadság kiadása részmunkaidős dolgozónak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átnézve a hasonló kérdésköröket, nem találtam választ az én problémámra. A dolgozó havi 4 órás munkaviszonyban áll, a hónap utolsó munkanapján, péntekenként kell teljesítenie. Augusztus 31-én szabadságon volt. Az éves szabadsága 29 nap. Napban tartjuk nyilván a szabadságokat. Hány napot "használt" el az egy nap távolléttel? Úgy is kérdezhetném hány nap szabadsága maradt még? Köszönettel: KM
Nyugdíjas, mellette 40 órás munkavállalói jogviszony és még egy részmunkaidős jogviszony mellette
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Friss öregségi nyugdíjas a nyugdíj mellett heti 40 órás munkaviszonyban dolgozik. Mellette bevállalt egy heti 5 órás, részmunkaidős foglalkozást. A részmunkaidősnél milyen járulékokat fizet? És a munkáltatója? Köszönettel.