1251 találat a(z) osztalék cimkére
Végelszámolás, felszámolás
Kérdés
Adott egy gyermek háziorvosi bt. praxisjoggal, tárgyi adómentes tevékenység valamint magánrendelés. A bt. beltagja nyugdíjazása miatt megszüntetné a bt.-t. A magánrendelésére kialakított rendelő idegen ingatlanon végzett beruházásként van a nyilvántartásban, melynek nettó értéke 14,6 millió Ft. Osztalék előírása/fel nem vett, leadózott 11 260 ezer Ft. Kérdésem: a fenti két tétel kompenzálható-e? Az ingatlan így magántulajdonba kerülhet-e? Milyen adó-, járulék-, illetékvonzata van az esetleges tulajdonszerzésnek?
Mérlegtételek átkönyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mérlegsorokban lévő összegek átkönyvelésével kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy mi a helyes járható út. Most vettem át egy kft. könyvelését, és az ügyvezetőnek az a kérése, hogy a lekötött tartalékban és a tőketartalékban lévő összegeket vezessem át az eredménytartalékra. A mérleget 2003-ig visszamenőleg megnéztem. A lekötött tartalék soron lévő összeg eredetileg a rövid lejáratú kötelezettségek között volt 2011-ig. Az összegekről semmiféle dokumentáció nincs. 2012-ben tulajdonos- és ügyvezetőváltás volt. Akkor az ügyvezető próbált a régi tulajdonosoktól információt szerezni a két mérlegsoron lévő összegről. A lekötött tartalékban lévő összegről az az információ, hogy valamikor előírt osztalék volt. Mivel a cég nem tudta kifizetni az osztalékot, így 2011-ig a rövid lejáratú kötelezettségek között szerepelt. A tulajdonosok az évek során, azaz 2011-ig teljesen kicserélődtek. 2012-ben az új ügyvezető döntése az volt, hogy mivel az osztalékot továbbra sem tudják kifizetni, illetve előrelátható időn belül biztosan nem, így a kötelezettséget megszüntette és az összeget a lekötött tartalékba helyezte. A kérdés, hogy átkönyvelhető-e az összeg a lekötött tartalékból az eredménytartalékba egy jegyzőkönyv alapján? A másik kérdés, hogy a tőketartalékban lévő összeget, amiről 2003-tól senki nem tud semmi információt adni – ugyancsak jegyzőkönyv alapján – át lehet-e helyezni az eredménytartalékba? Köszönettel: Margit
Kft. eladása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy húsz éve működő társaságot a tagok eladnának, de van eredménytartalék, melyet osztalékként ki szeretnének venni. Mi a helyes elszámolás?
Erdőbirtokossági társulás – osztalékfizetés
Kérdés
Erdőbirtokossági társulás az előző évi nyereségéből osztalékot akar fizetni a magánszemélyeknek. A kérdés az, hogy milyen adófizetési kötelezettsége lesz a magánszemélynek?
Cégöröklés egyszemélyes kft.-ben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kétszemélyes cégben, amelyben mindketten jogászok – kötelezően, mivel végrehajtó iroda –, az egyék fél elhalálozott. Kérdésem az, hogy a hagyatéki tárgyalás után a cég értékéből az örökösöknek, jelen esetben a feleségnek (40%-ban tulajdonos is) és két gyermeküknek hogyan tudjuk kifizetni az őket megillető részt? Az ügyvéd szerint a végrehajtó iroda így egyszemélyes lesz, ezért a cég nem vásárolhat üzletrészt, következésképpen a mostani tulajdonosnak kell felvennie osztalékot (van!), annak leadózása után pedig ebből kell kifizetnie a gyerekeket! Az egyik törvényes örökös az elhalálozott első házasságól született, a másik közös gyermek. Mindketten nagykorúak. Tisztelettel köszönöm előre is válaszát.
Olasz magánszemély osztaléka magyarországi kft.-ből
Kérdés
Magyarországi székhelyű kft.-nek olasz magánszemély tulajdonosai szeretnének osztalékot felvenni. Az olasz magánszemélyeknek Magyarországon nincs állandó lakóhelyük és tartózkodási helyük. Tudomásom szerint a két ország között van egyezmény a kettős adóztatás elkerülésére. Azt szeretném megtudni, hogy a kivett osztalékot hány százalékos adó terheli, kell-e utána egészségügyi hozzájárulást fizetni, és ezeket Magyarországon vagy Olaszországban kell bevallani és befizetni? Mennyiben változtat a dolgon, ha van magyarországi lakóhelyük?
Kft. eladása
Kérdés
Segítséget szeretnék kérni egy mezőgazdaság termelő kft. eladásához. Az ügyvezető idős, már nem akarja folytatni a gazdaságot, gyerekei a tagok, de ők sem folytatják, mivel jó állásuk van, messzebb telepedtek le. A kft. tulajdonát képező eszközöket is értékesítenék. A kérdésem: jól gondolom-e, hogy az értékesítésből származó összeget, a pénztárban, bankban lévő összegeket osztalék címén vehetik ki? Az osztalék adóköteles, a 3 000 000 Ft jegyzett tőke adómentes lenne. Van-e még esetleg más is, ami most még elkerülte a figyelmemet, amire oda kell figyelni? Előre is köszönöm a segítséget. Kutasi Gabriella
Átalakulás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Beolvadásnál a beolvadó cégben vannak épületek és járművek. Ezen tárgyi eszközök átírása illetékköteles? 2. Amelyik cégbe beolvadnak és ő változatlan formában tovább működik, van ki nem fizetett, jóváhagyott osztalék. Ezzel mi a teendő az átalakulás során? 3. A beolvadó cég 99% társaság és 1 % magánszemély a tulajdonosai. A magánszemély kilép, a kilépő tag tulajdonrészét eladja a 99%-os tulajdonosnak. Milyen arányban kell őt kifizetni? A jegyzett tőke 1%-a? Vagy a saját tőke 1%-a vagy egy kialkudott piaci ár? Milyen adóvonzata van a kifizetésnek a magánszemély, illetve a cég oldaláról? 4. Lehet-e átalakuláskor tagi kölcsön könyvekben? Választ előre is köszönöm. Polyák Márta
Osztalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném állásfoglalását: egy kft. részvénnyel rendelkezik a Magyar Telekom Nyrt.-nél, és osztalékot is kapott. A kapott osztalékot bevételként elszámoltuk, a kérdésünk az lenne, hogy az osztalék összegét a társasági adóbevallásban adóalapcsökkentő tételként elszámolhatjuk-e? Köszönettel: T. Mária
Pénzeszköz kifizetése tulajdonosoknak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Eladás/végelszámolás előtt álló cégnél pénzeszköz tulajdonosoknak való kifizetésekor milyen szempontokat kell figyelembe venni, hogy adózás tekintetében legkedvezőbb legyen? Tagi hitel visszafizetése, tőkeleszállítás, osztalék, osztalékelőleg lehetőségek közt kellene mérlegelni.
Betéti társaság tagja jövedelem nélkül
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság beltagja heti 40 órás főállással rendelkezik. A kültag öregségi nyugdíjas. Működhet-e a társaság oly módon, hogy abból járulékköteles jövedelmet a tagok nem vesznek ki, csak évente egyszer nyereséget, osztalékot?
Osztalék vagy osztalékelőleg
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság 2017-ben szeretne osztalékot vagy osztalékelőleget fizetni az eredménytartaléka és a 2017. év eredménye terhére. Ezt osztalékelőleg-kifizetésként vagy osztalékkifizetésként lehet megtenni? Bognárné
Évek óta felgyűlt, ki nem fizetett osztalék elengedése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nél évek óta elfogadásra, és előírásra kerül az osztalék. A cég anyagi lehetősége nem engedte idáig, és a közeljövőben sem, hogy a tagok számára kifizesse az osztalékot. A kft. a tagokkal szembeni kötelezettségként tartja nyilván ezt az összeget, most már 30 milliót. Kérdésem: elengedhetik-e a tagok a kft.-vel szembeni követelésüket? Ha igen, milyen jegyzőkönyvet kell erről a tényről írni, és milyen jogszabály vonatkozik erre a lehetőségre? Valamint kérdezem még, hogy a kft.-nek milyen adó-, illeték-, illetve járulékfizetési kötelezettsége keletkezik az elengedett kötelezettség leírásából? A társaságiadó-alap hogyan változik ezáltal? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: BM
Külföldi tulajdonos osztalékának adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. -nek két külföldi (román állampolgárságú) tulajdonosa van, akik Romániában biztosítottak. A cég ügyvezetését megbízási szerződés alapján látják el, jövedelmet nem vesznek ki a cégből. Magyar adóazonosító jelet igényeltek és kaptak, de taj számuk nincs. Kérdésem, hogy ha a magyar kft.-ből osztalékot vesznek fel, Magyarországon milyen adófizetési és bevallási kötelezettsége keletkezik a cégnek? Illetve taj szám nélkül lehet-e '08-as bevallást beküldeni a NAV-hoz? Köszönöm megtisztelő válaszát!
Cégértékesítés adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Van egy cégünk, ahol jelenleg két tulajdonos van, az egyiknek 97, a másiknak 3 százaléka van. A 97 százalékos tulajdonnal rendelkező meg szeretné venni a másik tulajdonos 3 százalékos részesedését. Ha a jegyzett tőke 3 százaléka feletti összegen akarják értékesíteni, akkor az eladónak mennyit kell adóznia? 15 százalék szja-t és 22 százalék ehót? A könyvelést csak a 3 százalék értinti, ugye? Az eladás napjával kellene csinálni egy évközi mérleget, és az addigi nyereség osztalékát is ki kell fizetni a 3 százalékos tulajdonosnak? Ha ez az adásvétel megvolt, akkor a 100 százalékos tulajdonos az egész tulajdoni részét el akarja adni 2017.12.31-én. Itt célszerű a 3 milliós jegyzett tőkét értékesíteni, ugye? Az eladó és a vevő pedig egy másik szerződésben szeretne még x millió forintban megállapodni. Ezt az összeget az eladónak, mint magánszemélynek szintén 15 százalék szja-val és 22 százalék ehóval kell majd leadóznia, ugye? A két eladási procedúrát hogyan lehet végrehajtani, ha az eladási napon még nincs mérleg (ugye legkorábban, mire leadják a decemberi számlákat és mérleg lesz, január 31.) vagyis egy hónap a csúszás. Ezt hogyan lehet kivitelezni? Az is felmerült, hogy a 100 százalékos eladásnál (év végi) a tulajdoni részt tulajdonjog-fenntartással adná el a mostani tulajdonos, de a cég nyereségét átengedné a vevőnek. Akkor az új tulajdonos jogosult az egész osztalékot egyedül felvenni? Köszönjük szépen a válaszát!