307 találat a(z) online pénztárgép cimkére
Online pénztárgép és adatszolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi gyakorlattal kapcsolatban kérem szíves állásfoglalását: TEÁOR 9602 Fodrászat, szépségápolás tevékenységi körű – jellemzően alanyi áfamentes és katás – egyéni vállalkozók idén, 2020-ban sem kötelesek a pénztárgépekről szóló 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet szerint tevékenységük végzéséhez az online pénztérgép használatára. Ők kézi nyugtát adnak a szolgáltatásukról és kérésre számlát bocsátanak ki, jellemzően eddig kézi számlatömböt használva. Az idén 07. 01-jétől, illetve 2021-től az online adatszolgáltatással kapcsolatos változások következtében csak a kibocsátott számlákkal kapcsolatos változások miatt szükséges változtatni a gyakorlatukon az alábbiak szerint: 2020. 07. 01-jétől minden vállalkozásnak kibocsátott számláról online adatszolgáltatást teljesítenek a NAV-nak, 2021-től a magánszemélyeknek adott számlákról (a tevékenység jellege miatt ez a jellemző) jelentenek online. A kézi nyugtákról – mivel nem kötelesek továbbra sem online pénztárgép használatára – pedig adatszolgáltatásra nem kötelesek a nyugta kibocsátásakor. Ez a joggyakorlat így megfelel-e az idén, illetve jövőre hatályos rendelkezéseknek?
Online pénztárgépek naplóállományai: hamarosan letölthetők a NAV rendszeréből
Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Új online szolgáltatást indít, amely gép-gép kapcsolaton keresztül elérhetővé teszi az adózók számára az online pénztárgépekből beérkezett adatokat – derül ki az adóhatóság honlapján közzétett tájékoztatóból.
Online pénztárgép átminősítése tartalék géppé
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Vállalkozásunknak több telephelye is van az országban. Mindegyik telephely folytat kiskereskedelmi és nagykereskedelmi értékesítést is. Ennek megfelelően mindegyik telephelyen online pénztérgép üzemel. Van olyan telephely, ahol több pénztárgép is működik, mert több értékesítési pult is ki van alakítva. Az egyik kirendeltségen megszűntetünk egy értékesítési pultot, így az ott üzemelő online pénztárgépre nincs már szükség. Felvetődött, hogy megtartanánk ezt a pénztárgépet egy tartalék gépnek. Mi ennek a módja? Csak a NAV-nál kell lejelenteni, hogy tartalék pénztárgépként akarjuk a jövőben tartani? Hogy oldható meg, hogy ha egy másik kirendeltségen romlik el a pénztárgép, és oda át szeretnénk vinni? Ha most bejelentjük a megszüntetését későbbiekben újra üzembe helyezhetjük, ha esetleg megint megnyitunk egy értékesítési pultot? Válaszukat előre is köszönöm!
NAV: ekkor kell elvégezni az online pénztárgép éves szervizes felülvizsgálatát
Cikk
A pénztárgépek éves felülvizsgálata kötelező. A felülvizsgálat része a szervizes helyszíni vizsgálat, amit évente egy alkalommal a pénztárgép üzemeltetőjének kell elvégeztetnie. Az éves felülvizsgálat során a szerviz ellenőrzi, hogy nem történt-e illegális beavatkozás a pénztárgépen, hogy a pénztárgép működése, működési körülményei megfelelnek-e a jogszabályi előírásoknak és szükség esetén kicseréli a pénztárgép adóügyi ellenőrző egységének akkumulátorát – írja honlapján a NAV.
Adótraffipax: ezekre fókuszálnak a NAV ellenőrei a héten
Cikk
Az adóhatóság honlapján közzétett adótraffipax szerint kiemelt ellenőrzésre számíthat néhány település. A közzétett információk természetesen nem zárják ki, hogy másutt is megjelenjenek a revizorok.
Nyugtaadás elmulasztása miatti boltlezárási ügyben döntött a Kúria
Cikk
A felperesnél az adóhatóság ellenőrei számla-nyugtaadási és online pénztárgéppel kapcsolatos kötelezettségek teljesítésének ellenőrzésére irányuló vizsgálatot folytattak, melynek során a nyugtakibocsátási kötelezettség elmulasztása és a kasszaellenőrzés folytán fellelt többletösszeg miatt mulasztási bírságot szabtak ki és elrendelték az üzlet lezárását 12 napra. Ezt megelőzően felperessel szemben már két alkalommal állapítottak meg ugyanilyen okokból jogszabálysértést és alkalmaztak jogkövetkezményeket. A Kúria sajtótitkársága tájékoztatót adott ki az ügyről.
Online pénztárgép: több százmilliárdos bevételt hozott a konyhára
Cikk
Három év alatt 530 milliárd forinttal több bevétel folyt be költségvetésbe az online pénztárgépek és más, az adóbeszedés hatékonyságát javító intézkedések nyomán, az Európai Unió Bizottságának tanulmánya szerint. A Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) naponta átlagosan 10 millió nyugta adatai futnak be, ami nemcsak az ellenőrzésre történő kiválasztást segíti, hanem a végrehajtást is sokkal hatékonyabbá teszi. Az online adatokból ugyanis az is látszik, hogy mennyi pénz van a nagy összegű tartozását már hosszú ideje nem rendező vállalkozó kasszájában.
Pizzafutár
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A pizzafutár által kiszállított pizzát rögzíteni kell az online pénztárgépben. Hogyan kell szabályszerűen bizonylatolni? Ha már a rendelés megérkezésekor beüti az online pénztárgépbe, az tűnik a legbiztosabbnak, mert odaadja az online pénztárgépben rögzített nyugtát, ezért nem szankcionálható. Viszont nem lehet tudni, hogy a kiszállított pizza ellenértékét készpénzzel vagy bankkártyával fogják kiegyenlíteni. Így a futár visszaérkezésekor rendszeresen korrigálni kellene gépi nyugtákat, amire nincs kapacitás, másrészről nagy hibalehetőség rejlik ebben a megoldásban. Mi a bevett gyakorlat? Mi a legegyszerűbb jogszerű megoldás? Segítségét előre is köszönöm!
Balatoni ellenőrzéssorozatot indít a NAV jövő héten
Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2019. július 15-én országos ellenőrzési akciót indít a Balaton környéki településeken – írja honlapján a NAV.
Razziázik a NAV: strandokon és fürdőkben cirkálnak az ellenőrök
Cikk
Több megye strandjain és fürdőinél működő vállalkozásokat ellenőriz a következő hetekben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), és egyes helyeken a napozáshoz, a fürdéshez szükséges kellékeket kínáló kereskedőknél is kopogtatni fognak az ellenőrök – írja a Magyar Nemzet.
Áregyeztetésért bírságolt a GVH
Cikk
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megállapította, hogy az Irodatechnikai és Pénztárgép Szervizek Országos Ipartestülete, valamint számos forgalmazó és szervizelő cég jogsértő magatartást tanúsított, amikor egyeztetett árakat és forgalmazói díjakat vezettek be a pénztárgépek éves felülvizsgálatára, valamint ezekre vonatkozó ajánlásokat is közzétettek. A hatóság a jogsértések miatt összesen mintegy hetven millió forintnyi bírságot szabott ki.
Izer Norbert: a kisebb cégeknél 30 százalékos forgalombővülést hozott az online pénztárgép bevezetése
Cikk
Az online pénztárgépek jelentősen megnövelték a kis cégek bejelentett forgalmát. A szálláshely-szolgáltatási, valamint a vendéglátási szektor kisvállalkozói 30-40 százalék többletbevételt értek el az online pénztárgépek használatával – tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár.
Catering szolgáltatás: kell-e online pénztárgép?
Cikk
Kell-e a cégnek online pénztárgépet használnia catering szolgáltatáshoz? Ha nem szeretne pénztárgépet használni, akkor üzemeltethet-e bankterminált a kártyás fizetések elfogadásához? – kérdezte az Adózóna olvasója. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
Online pénztárgép használata
Kérdés
Egyéni vállalkozó főtevékenysége masszázs (960401 – Frissítő, relaxáló masszázs), melyet minden esetben külső helyszínen végez, masszázsszalon nem áll a rendelkezésére. Emellett még adminisztrációs feladatokat lát el (821101 – Összetett adminisztratív szolgáltatás). Kell-e a vállalkozónak online pénztárgéppel rendelkeznie? Ha mindenkinek számlát állít ki, kiváltható-e az online pénztárgép PTGSZLAA keresztüli adatszolgáltatással? Ha adminisztrációs szolgáltatásról állít ki számlát, arról is kell-e adatot szolgáltatnia ezen a nyomtatványon?
Bankkártyás árbevétel vendéglátásban
Kérdés
Kisvendéglőben a helyben fogyasztás esetében a vendég (általában cég, magánszemély is) bankkártyával fizet. Pénztárgépen kívül van bankkártyaleolvasó és külön modul alapján számlázó program. A vendég számlát kér a fogyasztásról. Ez rögzítésre kerül a kártyaleolvasóban. Az online pénztárgépbe viszont nem, nyugta nem kerül kibocsátásra, mert a vendég számlát kér. 1./ A leírt eljárás megfelel a törvényi előírásoknak? Nem okozhat problémát, hogy az online pénztárgépbe nem kerül rögzítésre a bankkártyás bevétel ? 2./ A vendéglátó egyéni vállalkozó, egyszeres könyvvitelt vezet. A leírt bankkártyás árbevételt milyen módon és milyen időpontban köteles a naplófőkönyvben szjaalapot képező árbevételként és fizetendő áfaként könyvelni ? 3./ Az éttermi szolgáltatás számla szerinti értéke 19 000 Ft, a vendég (aki a számlát is kéri) bankkártyával 20 000 Ft-ot fizet. A vendéglőben nincs szervízdíj, a borravalót a pincérek kapják "ajándékba" a vendégektől. Hogyan kell ebben az esetben az 1000 Ft borravalót könyvelni ? 4./ A vendéglátóipari szolgáltatásról kiállított számlán hogyan kell szerepeltetni az 5 százalékos áfakulcsba tartozó ételt, alkoholt nem tartalmazó saját készítésű italt, süteményt, desszertet, kávét, illetve a 27 százalékos italokat? A számlában soronként tételesen kell felsorolni, vagy mint éttermi szolgáltatás, összesíteni gyűjtősorokban? Például: ételforgalom 5% 4 fő 12 000 Ft, saját készítésű ital 5%, 4 fő 4000 Ft, egyéb ital 27% 3 fő 3000 Ft, összesen 19 000 Ft? A szíves válaszadását köszönöm.