311 találat a(z) napidíj cimkére
Belföldi kiküldetés, napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy belföldi egyéni vállalkozó, aki fuvarozással is foglalkozik. A fuvarozás álltalában építkezéseken belül történik, értem ez alatt, hogy egy új beruházásnál, építkezésnél anyagot mozgat. Például útépítésnél egyik helyről a másikra hordja a földet az építkezésen belül. Esetleg a Tüzépről anyagot hoz vagy a mart aszfaltot elszállítja az út felújítása során. A kérdés az lenne, hogy a sofőrök, akik napi 8 órát dolgoznak, kaphatnak-e adómentesen 3000 forint napidíjat? Köszönöm.
Üzemanyag-megtakarítás plusz napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy van két fuvarozással foglalkozó ügyfelem, akik ez idáig adtak az alkalmazottaiknak havi szinten üzemanyag-megtakarítás, illetve napidíj címen a béren felül juttatást. Jól gondolom-e, illetve jól jártunk-e el azzal, hogy havi szinten 100 ezer forint összegben az alkalmazottnak számfejtettünk üzemanyag-megtakarítást. A munkáltató – mivel 100 ezer forintos havi mentes összeg alatt adott ilyen juttatást az alkalmazottaknak – nem adózott utána. A napidíjat úgy számítottuk idáig, hogy ha az adott alkalmazott fuvarlevél szerint egy nap többet vezetett, mint 6 óra, akkor számítottunk neki 3000 forint napidíjat, ami szintén adómentes juttatásként szerepelt ez idáig. Kérdésem, hogy a fentiek alapján helyesen jártunk-e el, illetve van-e valamiféle változás 2019-ben ezekre vonatkozólag? Előre is köszönöm segítő válaszukat. N. Tünde
Mikor fizethető 3000 forintos belföldi fuvarozásra napidíj? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk pékséget üzemeltet. Saját árut (pékárut) saját teherautóval, saját munkavállaló közreműködésével szállítjuk ki vevőinknek. Telephelyünk és a vevők közigazgatásilag eltérő településen vannak. Más részére viszont nem végzünk fuvarozási tevékenységet, az ahhoz szükséges közúti árufuvarozói engedéllyel cégünk nem rendelkezik. Halottam róla, hogy 2019. évtől saját áru fuvarozása esetén is fizethető a sofőrnek és árukísérőnek belföldi fuvar esetén napi 3000 forint napidíj. Kérdésem, a mi esetünkben, azaz amikor csak saját árut szállítunk ki más településekre, van-e lehetőség a 3000 forintos napidíj fizetésére, és ha van, milyen egyéb feltételeknek kell megfelelni. Köszönöm válaszát! B.B.É.
Béren kívüli juttatás Kérdés
Kedves Szakértő! A tehergépkocsi-vezetőknél az üzemanyag-megtakarítás, valamint a 3000 forintos napidíj béren kívüli juttatásnak minősül-e, és kell -e utána fizetni szociális hozzájárulást, valamint kivát? Köszönjük a választ.
Kiküldetés, napidíj elszámolása visszamenőleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként fuvarozást végzek. A belföldi napidíjat és a külföldi kiküldetési díjat elszámolhatom-e saját részemre visszamenőleg? Ha elszámolható visszamenőleg, akkor adóéven belül vagy korábbi évekre is? Megtisztelő válaszát köszönöm!
Egyéni vállalkozó légikísérő elszámolható napidíja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó légikísérő csak egy légitársaságnak dolgozik. Az USA és Budapest közötti vonalon utazik. Az oda- és a visszautak között a légitársaság szállásolja el a vállalkozó légikísérőt. Ez van, amikor több nap is lehet; ez időre a vállalkozó milyen mértékű napidíjat számolhat el az ott tartózkodása költségeire? Erre a célra a légitársaságtól a szálláson kívül más költségtérítést nem fizet. Ugyanez a vállalkozó katázhat-e? Köszönettel: Imre Mónika
Határon átnyúló szolgáltatás – Ausztria Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar székhellyel rendelkező cég, Ausztriában végez építőipari (villanyszerelési) munkáltatokat. A munkavállalók Magyarországon laknak, tehát a két ország között ingáznak minden nap. A munkaszerződésükben a munkavégzés helyének megjelölése: a változó munkahely. Milyen főbb dolgokra kell figyelni ebben az esetben? Kiküldetésnek számít? Kell-e és mennyi napidíjat fizetni? Adózni melyik országban kell a munkavállalónak? Egészségbiztosítási járulék fizetése hol történik? Köszönettel: Ján-Kiss Katalin
Külföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több munkavállalónkat ausztriai munkára rendelték ki. A munkáltató fizeti a szállást és az utazást is. Emellett mennyi napidíjat szükséges adni? A napidíj teljes mértékben adó- és járulékköteles, csak a bizonylat nélkül elszámolható rész lehet a 30%, de maximum 15 Euro/nap – ezt jól értelmezem? Köszönettel.
Kiva adóalap napidíj esetén Kérdés
Társaságunk a munkavállalók külföldi kiküldetésére napidíjat fizet. Ennek 15 EUR adómentes része beleszámít-e a kisvállalati adó alapjába?
Külföldi napidíj nyugdíjas társas vállalkozónál Kérdés
Kft. kiegészítő tevékenységű (nyugdíjas) társas vállalkozója – aki személyesen is közreműködik a cég ügyeiben – hivatalos útra külföldre utazik. A részére fizetett külföldi napidíj után (az adóköteles 70 százalék után) milyen adót, járulékot kell megfizetnie, illetve levonnia a cégnek? Az egészségügyi szolgáltatási járulékot (7320 forintot) a cég minden hónapban megfizeti utána.
Letiltás napidíjból Kérdés
Kérdésem a letiltás alapjának meghatározására irányulna. Mentes a letiltás alól a kiküldetéssel, külszolgálattal és munkába járással összefüggő költségtérítés. Ugyanakkor a letiltás alapja bármely munkából eredő olyan díjazás, juttatás, amelyet rendszeresen vagy időszakonként visszatérően kap. Számos állásfoglalásban az szerepel, hogy a költségtérítésként kapott összeg nem vehető mentes jövedelemnek, ha az e címen feltüntetett és kifizetett összegről megállapítható, hogy annak rendeltetése nem a felmerült költségek megtérítése, hanem a végzett munka anyagi elismerését szolgálja. A konkrétan, a tehergépkocsi-vezetőknek juttatott belföldi/külföldi napidíj összege beleszámít-e a letiltás alapjába vagy nem? Elviekben ez egy (bizonyos összegig) adómentesen adható a munkavállaló költségeinek fedezetére szolgáló juttatás (a munkáltató más költséget nem számol el, például szállásköltség stb.), és nem az elvégzett munka díjazása, ugyanakkor rendszeres, hiszen minden hónapban kapja a munkavállaló. Van-e különbség a napidíj megítélésében aszerint, hogy a letiltás gyerektartásdíj vagy bármilyen más letiltás, például hiteltartozás? Az erre a kérdésre adott válaszban megjelölt jogi hivatkozások pontosítására volna szükségem, hogy hivatkozni tudjak rájuk a fellebbviteli bíróságon.(Mfv. I. 10.305/2000.).(BH 1993.772.). Ugyanis hiába írom be így a google keresőbe nem ad ki semmi értékelhetőt.
Munkaügyi kérdés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy Magyarországon bejegyzett kft. foglalkoztat 2 főt, akik azonban a Németországi anyavállalatnak végeznek munkát. Fizetésüket a magyar kft.-től kapják, a magyarok fizetik a járulékokat, és a 2 fő munkavállalása (például szabadság, táppénz) a magyar jogszabály alapján kerül elszámolásra. A munkaszerződésükben is a magyar kft. a munkáltató. A 2018. évre a magyar kft. nem hárít át semmilyen költséget a német anyacégnek, azonban megállapodásuk szerint következő év januárjától a magyar kft. kiszámlázza a 2 dolgozó után fizetett összes költséget (bér és járulékok). A 2 dolgozó munkaköréből kifolyólag sokszor utazik külföldre, az utazási költségeket a német anyacég fizeti, azonban a szállásköltséget a mai napig nem vállalta fel senki, a munkavállaló hitelezte. A német cég nem fizeti, mert a 2 magyar nem munkavállalója, a magyarok meg azt mondják, ez nem az ő dolguk. A magyar cégnek elkészült egy külföldi kiküldetésre vonatkozó szabályzata, miszerint minden dolgozót 50 euro/nap napidíj illet meg. A fent említett 2 dolgozó kérését, hogy a napidíjat fizessék ki, azzal hárította el a kft., hogy ők a magyar céggel állnak munkaviszonyban, de rájuk ez a napidíjszabályzat nem vonatkozik (a megfogalmazott napidíj-ellátmányban nincs olyan kitétel, hogy ez a 2 főre nem vonatkozik). Szeretném tudni, hogy a magyar cég jogszerűen jár-e el, hogy nem fizeti ki a szállás- és napidíjat? Hogyan számlázhatja majd ki jövő évben a munkavállalók bérét és járulékait? Ez nem burkolt munkaerő-kölcsönzés?
Letiltás munkabérből Kérdés
Tisztelt Szakértő! A letiltás munkabérből témakörben 2018. 10. 14-én olvastam válaszát. Ezzel kapcsolatosan merült fel kérdésem. Vállalkozásunk nemzetközi fuvarozással fogalakozik. Dolgozóinknak számfejtjük a német minimálbér óradíját, ha Németország területén végeznek munkát. Ez a díjazás tudomásom szerint nem adó- és járulékköteles. Letiltás szempontjából ez napidíjnak minősül-e? Vagy esetleg bérnek? Köszönöm válaszát, Németh Helga
Pizzafutárok gépkocsitérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. pizzakiszállítással foglalkozik. Futárok vannak bejelentve munkaviszonyban. A kérdésem, hogy a gépkocsihasználatot hogyan tudnák egyszerűen elszámoltnak tekinteni? Kell-e kiküldetési rendelvényt írni? Kell-e ehhez a gépkocsitankolás számlája? Lehet-e átalányként megállapítani egy összeget, és ha igen, akkor annak mi lehet a számítási alapja? Mint gépkocsi-költségtérítésnek adó- és járulékmentesnek kellene lennie. Hogyan lehetne ezt egyszerűbben, kevesebb adminisztrációval megoldani? Vonatkozhat-e rájuk a fuvarozókra alkalmazható a 3000 forintos napidíj? Várom válaszukat.
Napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következző: 10.16-án elindult kamionunk belföldi telephelyünkről belföldi lerakójára, ahova még 10.16-án megérkezett. 10.17-én reggel felrakodott és elindult külföldi célállomására. A határt 10.17-én 14:50-kor lépte át. A rendeltetési állomáson lerakodott, és 10.18-án felrakodás után visszaindult magyar lerakójára. A határt 10.18-án 16:40-kor lépte át. 10.19-én 10:20-kor megérkezett a célállomásra. Ez idő alatt egyszer sem jött vissza telephelyünkre. Melyik napra (10.16., 10.17., 10.18., 10.19.), milyen napidíj (belföldi/külföldi) számolható el számára? Köszönettel: Oláh Krisztina