832 találat a(z) minimálbér cimkére

Szakképzettség eldöntése? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A szakképzett munkakör kizárólag a feor-besorolástól függ? A 9-es feor-osztályban sok olyan munkakör nem szerepel, amihez kifejezett szakképzettség nem szükséges. Például, akinek gimnáziumi érettségije van, nem szakképzett, de el tud látni irodai adminisztratív feladatokat. Ilyen esetben a jelenlegi szabályok alapján 3-as és 4-es feor-osztályba sorolásnál kötelező-e a szakképzett minimálbért megadni, vagy lehetséges a szakképzetlen bért és járulékot fizetni? Megbüntethet-e a NAV egy esetleges ellenőrzéskor, amikor egyéb irodai ügyintézőhöz nem a szakképzett bér van besorolva? Vagy ragaszkodjunk a 9-es feor-osztály munkaköreihez, és a többi munkakör mind 129 000 forintos bérrel helyes csak? Várom válaszukat.

Táppénz, csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő helyzetben kérném a segítségét. Munkaviszony állt fenn: 2015. 04. 01-06. 29-ig, majd 2015. 08. 01-2016. 01. 26-ig. 2016.01. 27-től főállású egyéni vállalkozó lenne a kismama. A szülés várható időpontja 2016. 08. 25. Egy hónap keresőtevékenység után megfizetné a járulékokat, és magasabb járulékalapot választana, nem a szakmás minimálbért. Mondjuk a minimálbér kétszeresét. Elegendő-e megfizetni a járulékokat a magasabb járulékalap után ahhoz, hogy a táppénz és a csed számításánál egy magasabb ellátást kapjon, vagy ez esetben a minimálbér kétszeresét ki is kellene, hogy vegye vállalkozói kivétként, és a személyi jövedelemadót is meg kell-e fizetni ez esetben? Így mi lenne az alapja a táppénznek és a csednek?

Közreműködő ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft.-nél két magánszemély a tulajdonos. Az ügyvezető már 4 éve egy harmadik személy, aki 8 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva a mindenkori minimálbéren (2015-ben 105 ezer forint), és semmilyen rokoni kapcsolatban nem áll a tulajdonosokkal. Az egyik tulajdonos is már 4 éve közreműködik a cégben, heti 4 órás munkaviszonyban, havi 70 ezer forint összeget kap. Ez a tulajdonos 2015-től ügyvezető is lett a cégben, a 70 ezer forint díjazása nem változott. Így jelenleg 2 határozatlan időre kinevezett ügyvezető van (a másik tulajdonos nem működik közre a cégben). A kft. üzletviteli tanácsadással foglalkozik. Kérdéseink: 1. A nem tulajdonos ügyvezető részére meg kell-e fizetni a szakképzett minimálbért (2016-ban 111 ezer forint lenne a bére) vagy helyette kötelező neki adni a 129 ezer forintot? 2. A 4 órás munkaviszonyban közreműködő tulajdonos esetében, mivel 2015-ben ügyvezető is lett, a részére kifizetett 70 ezer forint munkabér megfelel-e a szabályoknak (kell-e utána a minimálbér összegének figyelembe vételével fizetni a járulékokat)? És ha igen, akkor a 111 vagy a 129 ezer forint összeg után kell fizetni? Válaszukat előre is köszönöm.

Szakképzettség és egyszerűsített munkavállalás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy szakképzettség nélküli betanított munkára szakképzett munkát illető minimum órabér vagy szakképzettség nélküli órabér jár? Például a munkavállaló hegesztő végzettségű, de a lakatosmunka egyes fázisait végzi, amit adott munkahelyen tanul meg egy lakatostól. Akkor a munkabére szakkézettséggel járó bér vagy sem? Másik kérdés. Egyszerűsített munkavállaló például reggel 6-tól 3 óráig dolgozik, fél óra étkezési szünete van. Ki kell részére fizetni az étkezési időt is? Vagy a fél óra túlórára jár 50 százalékos túlórapótlék? Túlórapótlék mindenképpen jár? Ha jól emlékszem, akkor alkalmi munka esetén nem jár szabadság. Ha egy munkavállaló havi 2-3 napon végez mezőgazdasági idénymunkát egyszerre 1 napot, akkor egy 50 év feletti, 3 gyermekes munkavállaló részére hogyan jár szabadság? Köszönettel: K.

Németországi munkavállalás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó Németországban foglalkoztat munkásokat, akik után itthon fizeti be a járulékokat. 2015-től Németországban ugye felemelték a minimálbért 8,5 euróra. A kérdésem az lenne, hogy mi a teendő ebben az esetben: 1. Kint is be kell jelenteni a munkavállalót, és mindkét helyen fizetni a minimálbér után? 2. Itthon fizetni csak, de a németországi minimálbér alapján? 3. Vagy a németországi minimálbért egyáltalán nem köteles náluk alkalmazni? Köszönöm szépen a segítséget!

Alkalmi munkára fizetendő új összegek Cikk

Egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munka) esetén – mivel 2016-ban változott a minimálbér és a garantált bérminimum összege – mennyi a minimum fizetendő napi összeg? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Végelszámoló biztosítási jogviszonya: ki, mikor, mennyi közterhet fizet? Cikk

Számos kérdés érkezik az Adózóna.hu-hoz a végelszámolók társadalombiztosítási jogviszonyával kapcsolatban. Az alábbi cikkben részletesen bemutatjuk, milyen jogviszonyokban, milyen tb-közterhek mellett láthatja el a végelszámoló a feladatát.

Nemzetközi gépkocsivezetők kötelező bére Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy a nemzetközi tehergépkocsi-vezetők szakképzettnek minősülnek-e, ha igen, akkor számukra mennyi az elfogadható munkabér: minimálbér vagy a kötelező bérminimum? A választ köszönöm!

Foglalkoztatott végzettsége Kérdés

Azt szeretném megtudni, ha munkaviszonyt szeretnénk létesíteni egy olyan személlyel, akinel nincs végzettsége az adott munkakörhöz, viszont nagyon ért az adott munkához, akkor hogyan tudjuk alkalmazni? Azt mondják, hogy január 1-jétől kötelezően kell egy NAV-nyomtatványt kitölteni, ahol a végzettségről is nyilatkozni kell. A mi emberünknek nincs ahhoz a munkához végzettsége, amire felvennénk. Mit kell ilyenkor tennünk? Köszönöm.

Takarító OKJ-képesítéssel foglalkoztatva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Takarító OKJ-képesítéssel van foglalkoztatva. FEOR: 9119 A minimálbér vagy a garantált bérminimum alapján kell-e besorolni? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Bankóné

Emelik a minimálbért Romániában is Cikk

A román kormány elfogadta, hogy májustól 1250 lejre (87 500 forintra) emelkedjen a minimálbér.

Ezért kerül sokba a vállalkozóknak a minimálbér emelése. Példákkal Cikk

Januártól nő a minimálbér és a garantált bérminimum is, bár jogszabályban még nem hirdették ki az erről kötött egyezséget. Mindez a fizetendő járulékok miatt sokba lesz a vállalkozóknak. Természetesen vannak, akik számára előnyt hoz az emelés.

Minimálbér: részleges egyezség után felszállt a füst Cikk

Bruttó 111 ezer forintos jövő évi minimálbérről és bruttó 129 ezer forintos garantált bérminimumról írt alá egyezséget három munkaadói szervezettel és két szakszervezeti szövetséggel Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára kedden Budapesten.

Minimálbér: kényszerpassz a kormánynak Cikk

Nem született megállapodás a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) a 2016-os minimálbér és garantált bérminimum emelésének mértékéről.

Minimálbér: engedtek a szakszervezetek Cikk

Csökkentette a szakszervezeti oldal a korábbi bruttó 9 százalékos minimálbér és bruttó 13 százalékos garantált bérminimum emelési javaslatát a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF), a minimálbér esetében bruttó 7, a szakmunkás bérminimum esetében pedig bruttó 7,4 százalékos emelést tart szükségesnek – mondta a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) elnöke a hétfői VKF-tárgyalásról az MTI-nek.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egészségügyi szolgáltató áfalevonási lehetősége

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Teljesítési dátum

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Építési telek és új lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink