hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A mezőgazdasági felvásárlási árak enyhe emelkedése nem tükrözi a szélsőségeket

  • MTI

Tavaly decemberre a novemberi 5,2 százalékosról 0,6 százalékponttal 4,6 százalékosra szelídült a mezőgazdasági felvásárlási árak éves emelkedése, annak ellenére is, hogy a sertések felvásárlási ára 49,5 százalékkal magasabbra szökött – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján elérhető legfrissebb adatokból. A decemberi drágulás mértéke az egész évi 5,4 százalékos átlagnál is hajszállal alacsonyabb volt.

Az átlag nagy szélsőségeket hidal át, a búza árának kétszámjegyű csökkenése és a sertések felvásárlási árának csaknem 50 százalékos emelkedése között.

A növénytermesztési és kertészeti termékek átlagos felvásárlási ára decemberben 1,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi magas bázistól és 2,0 százalékponttal lefékeződött az előző havi mértékéhez képest. A tavalyi év egészét tekintve 4,1 százalékos volt a növényi termékek átlagos drágulása.

A gabonafélék átlagos felvásárlási ára a betakarítás idejétől, tavaly augusztustól folyamatosan elmaradt az egy évvel korábbi szinttől, decemberben 14,6 százalékkal voltak olcsóbbak, éves átlagban pedig mindössze 0,1 százalékkal emelkedtek. Decemberben a búza 12,7 százalékkal, a kukorica 6,7 százalékkal volt olcsóbb az egy évvel korábbinál.

A burgonya ára két hónap csökkenés után decemberre 15,9 százalékponttal magasabb lett a novemberinél és 12,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A zöldségek ára negyedik hónapja maradt alacsonyabb az egy ével korábbinál, decemberben 3,2 százalékkal kerültek kevesebbe, míg az egész év átlagában 13,4 százalékos emelkedést mért a KSH. Az átlagos csökkenéssel szemben a paradicsom ára decemberben 14,6 százalékkal, a karfiol 3,0 százalékkal drágább volt, mint egy éve, a sárgarépa viszont 31,4 százalékkal, a vöröshagyma 8,5 százalékkal, az uborka 0,6 százalékkal olcsóbb lett az előző évi nagy drágulás után.

A gyümölcsök 17,2 százalékkal drágultak egy év alatt tavaly decemberre, a 22,3 százalékkal olcsóbb szőlő nélkül számolva pedig 21,6 százalékkal szöktek fel az árak. Az alma felvásárlási ára 32,6 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi alacsony bázist, a körte viszont 2,6 százalékkal olcsóbb lett.

Az élő állatok 21,8 százalékkal magasabb felvásárlási árához a sertések árának 49,5 százalékos emelkedése járult hozzá, a marha ára mindössze 4,1 százalékkal, a baromfié 1,7 százalékkal nőtt az előző év utolsó hónapjához viszonyítva. Az állati termékek között a tej felvásárlási ára 6,4 százalékkal volt magasabb az előző decemberinél, a tojás ára viszont 3,6 százalékkal csökkent.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink