201 találat a(z) megváltozott munkaképességű cimkére
Vállalkozó megváltozott munkaképessége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémára keresnénk megoldást: egyéni vállalkozó egyéves táppénze lejárt, de dolgozni továbbra sem tud, elindította a leszázalékoltatását. Most kapott egy elutasító határozatot, melyben állapotát D csoportba sorolták, egészségi állapotának mértéke 30%. Keresőtevékenység végzésére (vállalkozás) hivatkozással elutasították, illetve közölték, ha megszünteti a vállalkozást, akkor újra beadhatja az igényét. Ez a vállalkozó kisboltot üzemeltet alkalmazottakkal; tényleg meg kell szüntetni a vállalkozását, hogy járadékot kapjon? Köszönöm válaszát.
Ugyanannyi pénzből gazdálkodhat a szociális szféra, jóval többől a honvédelem Cikk
Az ideivel szinte azonos összegből gazdálkodhat jövőre a szociális terület - derül ki a 2020-as költségvetési törvényjavaslatból, amelyet kedden délután tettek közzé az Országgyűlés honlapján. Több mint 100 milliárd forinttal emelik a honvédelmi kiadások keretét: jövőre mintegy 616 milliárd forint juthat honvédelemre. Ez az összeg a jövőre jelzett nominális GDP nagyjából 1,26 százalékának felel meg. Az idei költségvetésben ez az arány 1,16 százalék volt.
Rehabilitációs, rokkantsági ellátás: ezért sem mindegy, ki, mit kap Cikk
Mi a jelentősége a munkaadó (vállalkozás) szempontjából annak, hogy a megváltozott munkaképességű alkalmazottja (tagja) rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesül?
Szochokedvezmény – megváltozott munkaképességű munkavállalók Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megváltozott munkaképességű személynek minősül-e a szocho tekintetében, aki új komplex minősítéssel rendelkezik (a rehabilitációs hatóság minősítése alapján az egészségi állapota 60 százalékos vagy kisebb mértékű), a komplex minősítésben szereplő felülvizsgálati idő lejárt, még nem hívták vissza felülvizsgálatra, de a rokkantsági ellátást továbbra is folyósítják számára? Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két esetről szeretném véleményét kikérni: a. Átlagos állományi létszám: 2018. 1. né 22,3 fő, 2. né 21,6 fő, 3. né 26 fő, 4. né 27 fő. 3. negyedévről 404 ezer forint előleg bevallása megtörtént. Éves összeg számítása: átlagos létszám éves szinten 24,3 fő, tehát nincs fizetési kötelezettség. A 1801 bevalláson éves elszámolással nullát kell bevallani? Hogyan igényelhető vissza az előleg? b. Átlagos állományi létszám: 2018. 1. né 21,3 fő, 2. né 24,3 fő, 3. né 30,7 fő, 4. né 33,3 fő. Éves átlag: 27,4 fő. Alkalmazva 1 fő megváltozott munkaképességű személy 06.18-12.31-ig napi 8 órában, illetve másik személy 05.02-06.29-ig napi 8 órában. 3. negyedévre bevallva 165 ezer forint. Éves összeg megállapítása: 27,4 fő * 5% = 1,4 fő, megváltozott munkaképességű személy: 0,7 fő (1 fő 06.18-12.31-ig, illetve másik fő 05.02-06.29-ig alkalmazva), 1,4-0,7 = 0,7 fő. Éves összeg 1 242 000 Ft/év /4 né * 2 né = 621 ezer Ft, 0,7 * 621 ezer Ft = 435 ezer Ft. Levonva a 3. né-i előleg 435 e Ft - 165 e Ft = 270 e Ft a 1801 bevalláson bevallandó összeg. Helyes-e a számítás? Köszönettel: Kiss Anita
Megváltozott munkaképességű munkavállaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállalónak orvosi igazolása van arról, hogy össz szervezeti egészségkárosodása 51%, egészségügyi állapota 49%. Kérdésem: megváltozott munkaképességű dolgozónak minősül a munkavállaló? Köszönöm a válaszát.
Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulás számítása során 2019.01.01-től a munkaviszonyban (minimum 4 órás) álló nyugdíjas az átlagos statisztikai létszámba beszámít-e? Figyelembe vehetek-e olyan megváltozott munkaképességű dolgozót, aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és öregségi nyugdíjat folyósítanak számára? Köszönöm mielőbbi válaszát!
Nőtt a rehabilitációs hozzájárulás Cikk
A munkaadók által évente fizetendő rehabilitációs hozzájárulás idén az előző évhez képest 8 százalékkal, 1 341 000 forintra emelkedett – közölte a Trenkwalder Személyzeti Szolgáltató Kft. csütörtökön az MTI-vel.
Megváltozott munkaképességű munkavállaló Kérdés
Két munkáltató által 4-4 órában foglalkoztatott megváltozott munkaképességű munkavállaló (megfelel a munkaképesség-változás a rehabilitációshozzájárulás-kedvezmény szabályainak) után mindkét munkáltató igénybe veheti a rehabkedvezményt? A két munkáltató nem kötött megállapodást munkáltató kijelölésével kapcsolatosan.
Rokkantsági járadékos tébéje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyermekem 31 éves, autista. Eddig nem igényeltünk neki semmilyen ellátást. Sajnos jelentkeztek nála egyéb betegségek is. Most már úgy döntöttünk, beadunk kérelmeket, mert sokan mondták, hogy buták vagyunk, hogy nem élünk a lehetőségekkel. Utánajártam sok mindennek, de 1-2 dologra nem nagyon, vagy ellentmondó, zavaros választ kaptam. 1. A gyerekemnek egyáltalán nincs, és nem is volt jogviszonya, nem dolgozott soha sehol. Kérdésem az, hogy ilyen esetben csak a rokkantsági járadék jöhet szóba? Megváltozott munkaképességűek ellátása semmilyen módon nem? 2. Beadtam a kérelmet a fogyatékossági támogatásra is, szerintem ezt is megkapjuk. Jól tudom, ezen jogalapon jár a közgyógyellátás is? 3. Eddig én fizettem neki a tb-t, ami jelenleg 7320 forint, amennyiben a fenti két ellátást megállapítják részére, mentesül az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése alól? 4. Van-e esetleg olyan ellátás, amit ilyen esetben igényelhetnénk, de nem tudunk róla? Nagyon szépen köszönjük a választ! Hálás köszönet! Fazekas Lajos
Rehabilitációs hozzájárulás statisztikai létszám meghatározása Kérdés
Tisztelt Adózóna, szeretnék érdeklődni, hogy rehabilitációs hozzájáruláshoz az átlagos statisztikai létszámba a megváltozott munkaképességű dolgozók és a napi 2 órás munkaviszonyos munkavállalók is beletartoznak? Köszönöm
Rehabilitációs hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulással kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy éves szinten arányosítva kell-e kiszámolni a hozzájárulást? Tehát például, ha egy megváltozott munkaképességű személy nem dolgozott egész évben, akkor az év azon napjaira, amelyeken nem dolgozott még, arányosan kell-e rehabilitációs hozzájárulást fizetni? Ha például év közben lépett be, 06.01-én, akkor az azt megelőző időszakra kell-e számolni rehabilitációs hozzájárulást?
Nyugdíjas megváltozott munkaképességű Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 1954. 02. 21-én született férfi a nyugdíjkorhatár betöltése után is megváltozott munkaképességűnek minősül-e? Utolsó felülvizsgálata 2011. 04. 28-án volt, az egészségkárosodása 51 százalékos, további felülvizsgálata nem szükséges.
Megváltozott munkaképességű dolgozó Kérdés
https://adozona.hu/munkajog/Megvaltozott_munkakepesseguek_munkaviszonya_OWYJRR A cikkel kapcsolatban kérdezném. "Itt kívánok utalni arra, hogy az indokolási kötelezettség alól csak a határozatlan idejű munkaviszony esetén mentesül a munkáltató, határozott idejű foglalkoztatás esetén a nyugdíjas munkavállaló munkaviszonyának felmondással történő megszüntetését indokolni kell. Ebből következően a rokkantsági ellátásban részesülő dolgozó munkaviszonya bármikor megszüntethető felmondással, mindenféle indok megjelölése nélkül. Végkielégítésre sem lesz jogosult, felmondási időre járó távolléti díj azonban megilleti." Eszerint a határozott idejű munkaszerződést indokolni kell vagy nem. A két egymás utáni mondat ellentétes értelmű. A határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkező, rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló nem részesülhet végkielégítésben felmondás esetén? Válaszát előre is köszönöm.
Megváltozott munkaképességűek a munkajogban Cikk
A rokkantsági ellátás és a rehabilitációs ellátás a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai. Mindkét fogalomhoz kapcsolódva alapvetően a társadalombiztosításra asszociálunk, miközben nagy jelentőségük van a fennálló munkaviszony megítélése szempontjából. A rokkantsági ellátásban részesülő munkavállaló ugyanis munkajogi szempontból nyugdíjasnak minősül, míg a rehabilitációs ellátásban részesülő személy nem. Mindezek a körülmények a felmondás szempontjából lényegesek.