209 találat a(z) megváltozott munkaképességű cimkére
Megváltozott munkaképességű szakvélemény időbeli hatálya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megváltozott munkaképességű munkavállaló komplex felülvizsgálatának 2019 májusában kellett volna megtörténnie, de eddig még nem kapott értesítést az újbóli vizsgálatra és az életkora miatt nem mentesülne alóla. A szakvéleményének az időbeli hatálya az a hónap, amikor a felülvizsgálatnak meg kellett volna történnie? Köszönettel.
Kiva-kedvezmény utólag
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kivás kft. megváltozott munkaképességű munkavállalót alkalmaz, de 2019-ben a kedvezményt nem vette figyelembe a kiva-előleg bevallásoknál, mert az alkalmazott nem mutatta be a komplex minősítéséről szóló igazolását. (Ami alapján egyébként jogosult lenne a kedvezményre.) 2020. januárban végül leadta az említett igazolást. A kérdésem az lenne, hogy a kft. igénybe veheti-e 2019-re a kedvezményt? Ha igen, akkor miképpen? A negyedéves kivás előlegbevallások önrevíziója szükséges ehhez, vagy megteheti, hogy a májusban határidős éves elszámoló bevallásában veszi figyelembe? Csatolni kell a bevalláshoz az igazolást, vagy elég ha csak megvan? Köszönöm!
Megváltozott munkaképességűek többes jogviszonyban
Cikk
A megváltozott munkaképességű személy esetében sem tiltja jogszabály, hogy egyidejűleg több jogviszonyt létesítsen, illetve több jogviszonyban folytasson keresőtevékenységet.
Rehabilitációs hozzájárulás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném kérni a segítségét. Több (kettő) munkáltató által létesített munkaviszonnyal, megváltozott munkaképességű (egészségi állapota 60 százaléktól kisebb mértékű) munkavállalót foglalkoztat a kft., napi 4 órában. A két munkáltató közül a mi cégünk a kijelölt, aki a bérfizetésért, illetve az adóhatóság felé a bért terhelő adók és járulékok megfizetésért felelős. Ugyanannak a munkavállalónak napi másik 4 órában, egy másik munkaszerződés alapján szintén több (kettő) munkáltató által létesített munkaviszonya van. Mindkét kijelölt munkáltató rehabilitációs hozzájárulás fizetésére kötelezett. A kérdésem az, hogy a kötelezettség meghatározása során mindkét kijelölt munkáltató ugyanazon megváltozott munkaképességű munkavállalót, a megváltozott munkaképességű személyek számának megállapítása során 1 fő csökkentő tényezőként figyelembe veheti? Köszönettel: Gyarmatiné Tóth Katalin
Adószámos magánszemély szocho-kedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy adószámos magánszemély, aki fogyatékossági támogatásban részesül és a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 30%-os egészségi állapottal rendelkezik. A Szocho tv. 13. §-a szabályozza a megváltozott munkaképességű személyek kedvezményét. Kérdésem ezzel kapcsolatban annyi, hogy az adószámos magánszemély érvényesítheti-e ezt a fajta szocho-kedvezményt, tekintve, hogy bevétele nem kifizetőtől származik és saját maga után kötelezett szociális hozzájárulási adó fizetésére az önálló tevékenységből származó jövedelme után. Válaszát előre is köszönöm!
Megváltozott munkaképességű alkalmazottak – ekkor kérhet állami támogatást
Cikk
Több ösztönző intézkedés is segíti a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását, ilyen például a munkaadókat terhelő szociális hozzájárulási adó csökkentése, illetve a bértámogatás – hívta fel a figyelmet a Prohumán 2004 Munkaerő Szolgáltató és Tanácsadó Kft. az MTI-nek eljuttatott közleményében.
Táppénzjogosultság társas vállalkozó esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy társas vállalkozó táppénzjogosultsága lejár 2019. október 28-án, de továbbra is beteg, sőt, október hó folyamán kórházi műtét is vár rá, akkor október 29-étől – függetlenül attól, hogy nem munkaképes – fizetni kell a társas vállalkozói jogviszonya alapján a kötelező járulékokat? A megváltozott munkaképesség elbírálása folyamatban van. Válaszát előre is köszönöm.
Megváltozott munkaképességű társas vállalkozók járuléka, szochója
Cikk
Sokszor okoz bizonytalanságot a kereseti korlát, illetve a szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség vonatkozásában, ha a megváltozott munkaképességű egyéni vagy társas vállalkozót a garantált bérminimumnak megfelelő összeg után terheli az adó-, illetve a járulék.
Vállalkozó megváltozott munkaképessége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémára keresnénk megoldást: egyéni vállalkozó egyéves táppénze lejárt, de dolgozni továbbra sem tud, elindította a leszázalékoltatását. Most kapott egy elutasító határozatot, melyben állapotát D csoportba sorolták, egészségi állapotának mértéke 30%. Keresőtevékenység végzésére (vállalkozás) hivatkozással elutasították, illetve közölték, ha megszünteti a vállalkozást, akkor újra beadhatja az igényét. Ez a vállalkozó kisboltot üzemeltet alkalmazottakkal; tényleg meg kell szüntetni a vállalkozását, hogy járadékot kapjon? Köszönöm válaszát.
Ugyanannyi pénzből gazdálkodhat a szociális szféra, jóval többől a honvédelem
Cikk
Az ideivel szinte azonos összegből gazdálkodhat jövőre a szociális terület - derül ki a 2020-as költségvetési törvényjavaslatból, amelyet kedden délután tettek közzé az Országgyűlés honlapján. Több mint 100 milliárd forinttal emelik a honvédelmi kiadások keretét: jövőre mintegy 616 milliárd forint juthat honvédelemre. Ez az összeg a jövőre jelzett nominális GDP nagyjából 1,26 százalékának felel meg. Az idei költségvetésben ez az arány 1,16 százalék volt.
Rehabilitációs, rokkantsági ellátás: ezért sem mindegy, ki, mit kap
Cikk
Mi a jelentősége a munkaadó (vállalkozás) szempontjából annak, hogy a megváltozott munkaképességű alkalmazottja (tagja) rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesül?
Szochokedvezmény – megváltozott munkaképességű munkavállalók
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megváltozott munkaképességű személynek minősül-e a szocho tekintetében, aki új komplex minősítéssel rendelkezik (a rehabilitációs hatóság minősítése alapján az egészségi állapota 60 százalékos vagy kisebb mértékű), a komplex minősítésben szereplő felülvizsgálati idő lejárt, még nem hívták vissza felülvizsgálatra, de a rokkantsági ellátást továbbra is folyósítják számára? Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Rehabilitációs hozzájárulás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két esetről szeretném véleményét kikérni: a. Átlagos állományi létszám: 2018. 1. né 22,3 fő, 2. né 21,6 fő, 3. né 26 fő, 4. né 27 fő. 3. negyedévről 404 ezer forint előleg bevallása megtörtént. Éves összeg számítása: átlagos létszám éves szinten 24,3 fő, tehát nincs fizetési kötelezettség. A 1801 bevalláson éves elszámolással nullát kell bevallani? Hogyan igényelhető vissza az előleg? b. Átlagos állományi létszám: 2018. 1. né 21,3 fő, 2. né 24,3 fő, 3. né 30,7 fő, 4. né 33,3 fő. Éves átlag: 27,4 fő. Alkalmazva 1 fő megváltozott munkaképességű személy 06.18-12.31-ig napi 8 órában, illetve másik személy 05.02-06.29-ig napi 8 órában. 3. negyedévre bevallva 165 ezer forint. Éves összeg megállapítása: 27,4 fő * 5% = 1,4 fő, megváltozott munkaképességű személy: 0,7 fő (1 fő 06.18-12.31-ig, illetve másik fő 05.02-06.29-ig alkalmazva), 1,4-0,7 = 0,7 fő. Éves összeg 1 242 000 Ft/év /4 né * 2 né = 621 ezer Ft, 0,7 * 621 ezer Ft = 435 ezer Ft. Levonva a 3. né-i előleg 435 e Ft - 165 e Ft = 270 e Ft a 1801 bevalláson bevallandó összeg. Helyes-e a számítás? Köszönettel: Kiss Anita
Megváltozott munkaképességű munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállalónak orvosi igazolása van arról, hogy össz szervezeti egészségkárosodása 51%, egészségügyi állapota 49%. Kérdésem: megváltozott munkaképességű dolgozónak minősül a munkavállaló? Köszönöm a válaszát.
Rehabilitációs hozzájárulás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rehabilitációs hozzájárulás számítása során 2019.01.01-től a munkaviszonyban (minimum 4 órás) álló nyugdíjas az átlagos statisztikai létszámba beszámít-e? Figyelembe vehetek-e olyan megváltozott munkaképességű dolgozót, aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és öregségi nyugdíjat folyósítanak számára? Köszönöm mielőbbi válaszát!