359 találat a(z) megbízási szerződés cimkére
Tgyás, gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 2014 decemberében szülő nő 2008. június 1-től 2013. szeptember 18-ig munkaviszonyban állt. 2013. szeptember 22-től 2013. december 15-ig munkanélküli járadékban részesült. 2013. december 16-tól határozatlan idejű megbízási szerződéssel dolgozott a minimálbér 30 százalékát elérő havi jövedelem mellett 2014. augusztus 20-ig. Ezt követően nem volt biztosított 2014. október 15-ig. 2014. október 15-től munkaviszonyban áll, havi 250 ezer forint fizetéssel. Szeretném megkérdezni, hogy a terhességi-gyermekágyi segély hogyan kerül megállapításra, mi fogja képezni annak az alapját? Mi képezi majd a tgyás utáni gyed alapját? Változna-e és ha igen, hogyan a Tgyás és a Gyed alapja akkor, ha a biztosítás folyamatos lenne, azaz 2014. augusztus 21-től kezdődne a jelenlegi munkaviszonya? Válaszát előre is köszönöm.
Gyed melletti megbízás Kérdés
Kedves Szakértő! Ügyfelem 8 hónapos gyermekével van gyeden. Alkalmanként egy cég foglalkoztatni szeretné megbízási szerződéssel. Kérdésünk, hogy foglalkoztatható-e ebben az esetben a gyed mellett, mivel még a gyermek nincs egy éves? Köszönjük a válaszukat.
Katából kilépés esetén járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Bt. katás adózási módot választott, azonban nyugtaadási kötelezettség elmulasztása miatt mulasztási bírsággal sújtották. Emiatt a kata adózási körből 09. 02-án kiesett. Az nem kérdés számomra, hogy az 50 ezer forintos havi katatételt meg kell fizetni, hiszen ha valaki egy napig is volt katás, nem tehet mást. Azonban azzal, hogy a társasági adótörvény hatálya alá helyeződött 09.03-ától, a beltag után (aki után eddig kellett fizetni az katát, és semmilyen jogcímen nem mentesülhet a járulékfizetés alól) meg kell fizetni az időarányos tb-járulékot? Felteszem, annak jelentősége a kérdés szempontjából nincs, hogy munkaszerződésesként vagy megbízási szerződésesként kíván tovább működni a beltag a cégben. Válaszát előre is köszönöm.
Megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg egyéni vállalkozás keretében végzett tevékenységet (869003) szeretnénk adószámos magánszemélyként tovább végezni, mert az adózási szempontból kedvezőbb volna. Megbízási szerződést kötöttünk egy kft-vel, havonta számlázunk. Kérdésem: ha megszüntetjük az egyéni vállalkozást, végezhetjük-e a tevékenységet adószámos magánszemélyként? Az áfatörvény 6. § (5) bekezdése alapján szerintünk végezhetjük, de várjuk mielőbbi válaszát. Köszönjük!
Megbízással dolgozik az ügyvezető? Nem mindegy, milyen a jogviszonya Cikk
A megbízási jogviszony két típusát kell elkülöníteni a társadalombiztosításon belül a tagi ügyvezetők úgynevezett minimális alapok utáni járulékfizetése nyomán. Cikkünkben áttekintjük, mit is foglal magába a megbízás, és az egyes esetekben milyen közterhekkel kell számolni.
Mikor köthető felhasználói szerződés? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnénk kihasználni a felhasználói szerződés megbízási szerződéshez viszonyított kedvezőbb adóvonzatát. Egy kft. szeretne megbízni egy jelenleg műszaki egyetemista diákot, hogy készítsen látvány- és kiviteli terveket konkrét üres telkek közösségi hasznosítására (játszótér, pihenőpark). A megbízott magánszemély, nem egyéni vállalkozó, és nem tagja társas vállalkozásnak sem. A megbízás egyszeri alkalomra szól, a megbízott másnak sem végez hasonló tevékenységet. Kérdésünk az, hogy az egyetemistával köthet-e felhasználói szerződést a kft., (80 százalék szerzői jog/20 százalék munkadíj arányban), tekintettel az alábbiakra: – még nincs tervezői végzettsége (a tanulmányai folyamatban vannak), – nincs egyéni vállalkozása. Szakértő segítségét előre köszönöm. Tisztelettel, Bozsik István
Végkielégítés közalkalmazott Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha közalkalmazotti, határozott idejű kinevezésemet nem hosszabbították meg, jár-e nekem végkielégítés? A munkáltatóm nem az én munkámat tartotta rossznak, hanem a pénzügyi nehézségeire hivatkozott. Hat és fél éve dolgozom itt, mindig 2-3 havi, határozott idejű kinevezéssel; egyszer meg kellett szakítani ezt a folyamatot hathavi megbízási szerződéssel, majd egy éve ismét kinevezéssel dolgoztam. Közeleg a 30 éves közalkalmazotti jubileumi jutalom ideje, de ezt már nem tudom érvényesíteni. 60 éves vagyok, szinte "egyik napról a másikra" közölték velem, hogy szeptember 1-jétől nem tudnak tovább alkalmazni. Válaszát megköszönöm.
Megbízási szerződés óraadó esetén Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Oktatási intézményünkben óraadó pedagógust alkalmazunk megbízási szerződéssel. A mai napon a NAV ügyfélszolgálatán azt a tájékoztatást kaptam, hogy ha valaki hosszabb távon ugyan, de hetente csak 2 napot dolgozik megbízási szerződéssel, akkor hetente kell vele szerződést kötni. MI eddig keretszerződést kötöttünk, és a hónapban ledolgozott óraszám alapján számoltuk ki a jövedelmét és a járulékait. Helyesen jártunk el, vagy módosítanunk kell a szerződéseket? Előre is köszönöm válaszukat. Tisztelettel: Vincze Ildikó
Időszakos munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szezonális tevékenysége miatt szükségessé vált plusz egy fő munkaerő, határozott időtartamra, két hónapra. Ha munkaerő-kölcsönzőnél nem sikerült megfelelő végzettségű embert találnunk, viszont egy másik cégnél igen, akkor milyen jogviszonyban tudjuk "kölcsönvenni", foglalkoztatni? Ennél a másik cégnél egyébként munkaviszonyban áll az illető. Lehet szó itt határozott idejű munkaszerződésről? Ebben az esetben mi történik az eredeti munkaviszonyával? Az is megmarad, vagy erre az időre megszűnik? Lehet esetleg megbízási jogviszony? Az eredeti munkaviszonya a másik céggel ekkor meg tud maradni? Milyen más lehetőségünk van? Köszönettel: Biró Katalin
Alkalmazás órabérben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaügyi kérdésben szeretném kérni a segítségét. Lehetősége van-e a munkáltatónak olyan szerződést kötni az alkalmazottjával, hogy tisztán órabéres elszámolásban alkalmazza a munkavállalót? Megengedik-e a jelenleg hatályos törvények, hogy olyan szerződést kössön, amelyben nem határozza meg, hogy heti/napi hány órában alkalmazza? Az alkalmazás 20-25 óra között mozogna. A munkaadó nem szeretne túlórát fizetni, azonban esetenként – természetesen közös megállapodás alapján – 20 óránál több órát dolgozna az alkalmazott. Mindenképpen meg kell határozni, hogy hány órában alkalmazza, hiszen a bejelentésben meg kell adni az alkalmazás óraszámát? Esetleg megoldás lehet ilyen esetekre a megbízási szerződés, ha alkalmazottként ez nem lehetséges? Válaszát előre is köszönöm!
Házastárs foglalkoztatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egy kis boltot üzemeltet, alkalmazottja nincs, ritkán (egyszer egy hónapban) kisegítésre szorulna. A bolti feladatok ellátására foglalkoztathatja-e házastársát ingyenes megbízási szerződés keretében? Köszönettel: Filip Emese
Így segíthet a nyugdíjas családtag ingyen a vállalkozásban Cikk
Egyéni vállalkozó férj foglalkoztathatja-e öregségi nyugdíjas feleségét díjazás nélkül? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Ingyen segítene a családtag a vállalkozásban? Erről is papír kell Cikk
Milyen formában segíthetnek a vállalkozás feladatainak elvégzésében a családtagok? – kérdezték olvasóink. A kérdésekre két szakértőnk, dr. Hajdu-Dudás Mária és dr. Radics Zsuzsanna válaszolt. Cikkünkben összefoglaljuk a tudnivalókat.
Szja önálló tevékenység után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély fordítási munkát végez megbízási szerződés alapján. Kérdésem, hogy a megbízási díj jogdíj része után is alkalmazható-e a 10 százalékos költségátalány a kifizetéskor? Várom válaszukat, köszönettel: Gróf Erzsébet Akkord Zenei Kiadó Kft.
Megbízási díj elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni: iskolánknál munkaviszonyban álló dolgozókat külön (pedagógusi szakmai feladatok, kirándulás-szervezés, -bonyolítás stb.) munkákra megbízási szerződéssel foglalkoztatunk. A szerződések időtartama 2014.01.01.-2014.06.30. A tényleges munkavégzés jelenléti ívek alapján konkrét napokra megállapítható, például 03. 28. (3 óra)+ 04.08. (6 óra)+ 05.26-31. 2-2 óra/nap x 2 500 Ft/ óra. Kérdésem: ezekben az esetekben lesz-e biztosítási jogviszonyuk, vagy a szerződés szerinti időszakra kell elszámolnom és mivel ezen időszakban a naptári napok száma 180, ez lesz az osztószám. Így például, ha a számfejtett bruttó 202 000 forínt mínusz 10 százalék költség, és nem éri el a minimálbér 30 százalékát, a dolgozó nem biztosított, vagy külön dátumokra/hónapokra kell elvégezni a biztosítottság vizsgálatát? Szakmai segítségét előre is köszönöm! Tünde