333 találat a(z) megbízási szerződés cimkére

Kata és ekho együttes alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozót – a vállalkozása mellett – egy cégnél megbízási szerződéssel foglalkoztatják oly módon, hogy a minimálbér után az általános szabályok szerint teljesíti az adófizetési kötelezettségét, a fennmaradó összegre pedig ekhót választ. Mivel megbízási szerződésről beszélünk és nem munkaszerződésről, ezért az lenne a kérdésünk, hogy ebben az esetben az egyéni vállalkozásában főállású kisadózó lesz-e, vagy nem főállású? Köszönettel.

Kft. ügyvezetője: kell-e megbízási szerződés, lehet-e ingyen dolgozni? Cikk

Kell-e külön megbízási szerződést készíteni az ügyvezetői tevékenységek ellátására, van-e lehetőség díjazás nélkül végezni ezeket a feladatokat? Milyen bejelentési és járulékfizetési kötelezettség terheli a kft.-t a megbízási jogviszony alapján? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Webes értékesítés Kérdés

Kereskedelmi kft. webfelületen meghirdetett új termékekkel is szeretne foglalkozni. Ezeket a vevők e-mail útján rendelhetnék meg. Tevékenységi körünkben szerepel a 4791 TEÁOR. A webes felületet másutt főállású ismerős (továbbiakban: „A”) otthonában, szabadidejében kezelné, ő rendelné meg cégünk nevében a termékeket, kiállítaná a vevőszámlákat, és elkészítené a csomagokat. Az átadás és a készpénzes fizetés viszont a boltunkban történne (ahol ezek a termékek kereslettől függően később a polcra is kikerülhetnek). Kell-e bejelentés a jegyzőnek, ha igen, melyik címre? Ha a bevételt beütjük a pénztárgépbe, kötelező-e számlát írni, és kötelező-e rajta a magánszemély vevő adószámát feltüntetni? „A” jutalékot kapna. Elég a megbízási szerződés, vagy munkaszerződést kell kötni vele?

Megbízási szerződés – egyes meghatározott juttatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízási szerződéssel foglalkoztatott személynek adható az egyes maghatározott juttatások valamelyike, az ezen juttatásokat terhelő 15 százalékos szja és 22 százalékos eho terhek megfizetésével? Köszönettel, Csorba Balázs

Gépjárműhasználat biztosítása más vállalkozás részére Kérdés

Cégünk kereskedelmi kft., mely termékeit az egész ország területén értékesíti. A megrendelések felvételét és az áruk eladását üzletkötők végzik. Ők nem alkalmazottai a cégünknek, hanem tevékenységüket különböző vállalkozási formában végzik, van közöttük egyéni vállalkozó, kft.-tag, bt.-tag, katás egyéni vállalkozó, katás bt. tagja. Havonta állítanak ki részünkre ügynöki jutalákról számlát. A tevékenységükhöz eddig a saját, illetve vállalkozásaik tulajdonát képező gépjárműveiket használták (személygépkocsi, vagy kisteherautó). Most cégünk úgy döntött, hogy kft.-nk tulajdonát képező személygépkocsit, illetve kisteherautót biztosít ezen vállalkozások részére a feladat elvégzéséhez. Ezáltal kevesebb összegről állítanak ki felénk jutalékszámlát. Tehát a járművekkel kapcsolatos kiadások, például értékcsökkenés, üzemanyag, kgfb, casco, javítási költségek, cégautóadó, autópálya-matrica, parkolási stb. költségek elszámolása mind a könyvelésünkben történik, a cégünk nevére szóló számla alapján. A megtett kilométerekről tehergépkocsi esetében menetlevelet, személygépkocsi esetében útnyilvántartást vezetnek ügynökeink. (A járműveket csak a kft.-nk részére végzett üzletszerzési céljából használhatják.) Ezen nyilvántartásokat csak megőrizzük, hogy az üzleti célú használat bizonyítható legyen. Kérdéseim a következők: 1.) Van-e egyáltalán lehetőség arra, hogy egy másik vállalkozásnak gépjárművet biztosítsunk a megbízási szerződésben foglalt feladatok elvégzéséhez? 2.) Ha igen, mire kell ügyelni a megbízási (vállalkozási ) szerződésben foglaltaknál?

Kazah előadóművész Kérdés

Tisztelt Szakértő! Feltennék újra egy előző kérdést, amelyet pontosítanék. Számfejtek egy operának, és az operafesztiválra jön egy kazah előadóművész. Pár napot fog itt tölteni, megbízási szerződéssel. Véleményem szerint adómentességet élvez az itt megszerzett tevékenységéért a magyar-kazah egyezmény (1999. évi XIV. törvény 17. cikk 3. bekezdése) értelmében, mert a tevékenységét egyik vagy másik állam közpénzeiből támogatják, illetve a tevékenység kifejtésére a szerződő államok között kulturális egyezmény vagy megállapodás keretein belül kerül sor. Az operafesztivál csak annak felel meg, hogy közpénzből támogatja a kazah előadóművész tevékenységét, ez elég az adómentességhez, vagy a másik két feltétel valamelyikének is meg kell felelniük?Ha adómentességet élvez, milyen igazolásokkal kell ezt alátámasztani? Illetve – mivel a megbízási díja nagyösszegű lesz – keletkezik-e járulékfizetési kötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm.

Kft.-ügyfélnél végzett egyéb munka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelőirodánk egyik ügyfele jelezte, hogy a nagy munkaerőhiányra tekintettel legyek szíves hétvégén segíteni nekik egy egész más munkakörben. A kérdésem az, ha könyvelőiroda tagjaként – ahol heti 40 órás munkaviszonyban állok – személyesen végzem x ügyfélnél az ügyviteli feladatok ellátását, akkor az ezen kívüli alkalmi tevékenységet (például hétvégi mosogatás, csomagolás, pultos) milyen keretek között láthatom el? A könyvelőiroda kft. és az x ügyfél kft. között kell egy újabb megbízási szerződést kötni vagy esetleg elláthatom a tevékenységet magánszemélyként egyszerűsített foglalkoztatás keretében? Ha katás egyéni vállalkozó is vagyok, esetleg ez is szóba jöhet? Tudtommal a hatóságok nem nézik jó szemmel, ha több jogviszony keretében végzi tevékenységét valaki adott cégnél. Szíves válaszát előre is köszönöm!

Bt.-ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! A betéti társaság mindhárom alapító tagja ügyvezető, megbízási szerződéssel. Egy alkalmazottja most felmondott. Hogyan folytathatja a működést az ügyvezető? Munkaviszonnyal? Megbízással, esetleg nulla forint bérért?

Könyvelési szerződés vs. beszámoló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen a következő kérdésben. Szerződő felek könyvelési megbízási szerződést kötöttek egymással. A szerződés nem tartalmazza a beszámoló elkészítését, csak a könyvelési feladatok ellátását, adóbevallások elkészítését. Köteles-e a szolgáltató fél a beszámolót is elkészíteni ebben az esetben? Különösen lényeges körülmény, hogy a megbízó fél jelentős megbízásidíj-tartozást halmozott fel, és emiatt beállt a rendkívüli felmondásra okot adó körülmény állapota. Továbbá köteles-e beszámolót készíteni a könyvelő olyan esetben, amikor a megbízó fél olyan lényeges dokumentumot nem ad át könyvelésre, mint a fordulónapi készletleltár? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: S.G.

Munkaerő-piaci járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy megbízási szerződéssel, ha valaki biztosítottá válik, és nincs főfoglalkozása, a munkáltatójának kell-e a megbízási díjából munkaerő-piaci járulékot vonni?

Megbízási szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lehet-e megbízási szerződést kötni egy horgásztanya gondnoki teendőinek ellátására (a tanya rendben tartása, fűnyírás, kisebb karbantartási, javítási munkák elvégzése) figyelembe véve, hogy a megbízó "szolgálati lakást" biztosít a megbízottnak a megbízás idejére (tavasztól őszig). A gondnok munkaideje nincs meghatározva, saját maga dönti el, hogy mikor végzi a munkáját. A szükséges eszközöket (például fűnyíró) a megbízott biztosítja, a felmerült költségeket megtéríti. A gondnok pénzkezeléssel is meg van bízva. Köszönettel. Tulogdi Mária Tisztelt Szakértő! Nagyon köszönöm a válaszát. Sajnos a feltett kérdésemben elírás történt, mégpedig az, hogy a megbízott a tanya rendben tartását nem a saját, hanem a megbízó eszközeivel végzi. Ebben az esetben is fennállhat a megbízási szerződés lehetősége? Köszönettel. Tulogdi Mária

Megbízási szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lehet-e megbízási szerződést kötni egy horgásztanya gondnoki teendőinek ellátására (a tanya rendben tartása, fűnyírás, kisebb karbantartási, javítási munkák elvégzése) figyelembe véve, hogy a megbízó "szolgálati lakást" biztosít a megbízottnak a megbízás idejére (tavasztól őszig). A gondnok munkaideje nincs meghatározva, saját maga dönti el, hogy mikor végzi a munkáját. A szükséges eszközöket (például fűnyíró) a megbízott biztosítja, a felmerült költségeket megtéríti. A gondnok pénzkezeléssel is meg van bízva. Köszönettel. Tulogdi Mária

Alvállalkozói teljesítés könyvelése Kérdés

Építőipari cég tevékenységének végzése közben alvállalkozót vesz igénybe. A megbízási szerződés elfogadja az alvállalkozó igénybevételét, kimutatható, hogy az adott bevételhez mely alvállalkozói teljesítés kapcsolódik. Kérdésem, hogy ezt az alvállalkozói teljesítést 528-ra vagy 815-re könyveljem? Köszönöm a tájékoztatást, segítséget.

Cégvezetőnek bérelt ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. megbízási szerződést köt egy bolgár illetőségű céggel szakértői, vezetői konzultációs szolgáltatások nyújtására. A bolgár cég személyesen közreműködő tagja a szolgáltatások ellátása érdekében Magyarországra költözik, a szerződésük értelmében a magyar kft. köteles lakást bérelni a bolgár cég képselője részére Budapesten. A lakás bérleti díját a magyar kft. fizeti és nem számlázza tovább a bolgár cégnek. A szakértő magánszemély egyébként Bulgáriában biztosítási jogviszonnyal rendelkezik mint vállalkozó, de Magyarországon tartózkodik az év 2/3-ában és mellesleg svéd állampolgár. Szerintem a magyar kft. által nyújtott a lakhatás a szakértő adóköteles jövedelme Magyarországon - mint önálló tevékenységből szerzett jövedelem -, akkor is, ha két cég közötti megbízási szerződésben írják elő a lakhatás biztosítását a kirendelt tanácsadó részére. Jól értelmezem-e a helyzetet adózási szempontból? Köszönettel: Bolcsik Anita

Katás egyéni vállalkozó keresőképtelensége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem főállású katás egyéni vállalkozó hosszabb időre keresőképtelenné válik. Egyéni vállalkozásában közvetítési, ügynöki szolgáltatást, és egyéb számítástechnikai tevékenységet végez. Mentesülhet-e a havi 25 ezer forint megfizetése alól, és ez időre szerezhet-e bevételt, ha egy családtagja végezné a tevékenységet? További kérdésem hogy a családtag megbízási szerződéssel, mint magánszemély elláthatja-e a feladatot, vagy csak munkaviszony létesítésével? Köszönöm megtisztelő válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi kedvezmény válás után

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink