334 találat a(z) megbízási szerződés cimkére

Házastárs foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egy kis boltot üzemeltet, alkalmazottja nincs, ritkán (egyszer egy hónapban) kisegítésre szorulna. A bolti feladatok ellátására foglalkoztathatja-e házastársát ingyenes megbízási szerződés keretében? Köszönettel: Filip Emese

Így segíthet a nyugdíjas családtag ingyen a vállalkozásban Cikk

Egyéni vállalkozó férj foglalkoztathatja-e öregségi nyugdíjas feleségét díjazás nélkül? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.

Ingyen segítene a családtag a vállalkozásban? Erről is papír kell Cikk

Milyen formában segíthetnek a vállalkozás feladatainak elvégzésében a családtagok? – kérdezték olvasóink. A kérdésekre két szakértőnk, dr. Hajdu-Dudás Mária és dr. Radics Zsuzsanna válaszolt. Cikkünkben összefoglaljuk a tudnivalókat.

Szja önálló tevékenység után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély fordítási munkát végez megbízási szerződés alapján. Kérdésem, hogy a megbízási díj jogdíj része után is alkalmazható-e a 10 százalékos költségátalány a kifizetéskor? Várom válaszukat, köszönettel: Gróf Erzsébet Akkord Zenei Kiadó Kft.

Megbízási díj elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni: iskolánknál munkaviszonyban álló dolgozókat külön (pedagógusi szakmai feladatok, kirándulás-szervezés, -bonyolítás stb.) munkákra megbízási szerződéssel foglalkoztatunk. A szerződések időtartama 2014.01.01.-2014.06.30. A tényleges munkavégzés jelenléti ívek alapján konkrét napokra megállapítható, például 03. 28. (3 óra)+ 04.08. (6 óra)+ 05.26-31. 2-2 óra/nap x 2 500 Ft/ óra. Kérdésem: ezekben az esetekben lesz-e biztosítási jogviszonyuk, vagy a szerződés szerinti időszakra kell elszámolnom és mivel ezen időszakban a naptári napok száma 180, ez lesz az osztószám. Így például, ha a számfejtett bruttó 202 000 forínt mínusz 10 százalék költség, és nem éri el a minimálbér 30 százalékát, a dolgozó nem biztosított, vagy külön dátumokra/hónapokra kell elvégezni a biztosítottság vizsgálatát? Szakmai segítségét előre is köszönöm! Tünde

Megbízási jogviszony Kérdés

Tisztelt Cím! Családi napközi vezetőjének (kisegítő) foglalkoztatása esetén lehetséges-e megbízási szerződést kötni nulla forintos díjjal?

Őstermelői megbízási szerződés Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy ha én jelenleg gyesen vagyok,(munkaviszonyból mentem gyesre), és szeretném kiváltani az őstermelői igazolványt, akkor járulékfizetési kötelezettségem van-e. Én úgy tájékozódtam, hogy igen. Ha ez így van, akkor édesanyám lehetne-e őstermelő, mert ő nyugdíjas? Viszont akkor én nem árulhatok a piacon, csak ő? Hallottam megbízási jogviszonyról, ez esetben ez járható út számomra? Mi ennek a módja, hol tudom intézni? Még hozzátartozik, hogy száraztésztát szeretnénk gyártani, és a piacon kimérve árulni. Köszönöm a választ!

Megbízási szerződéssel foglalkoztatott jutalma Kérdés

Tisztelt Szakértők! Van-e arra valamilyen megoldás, hogy a köztestületi tűzoltóság megbízási jogviszonyban foglalkoztatott tűzoltóit egyszeri jutalomban részesítse? Vannak a szervezetnek munkaviszonyban foglalkoztatott alkalmazottai is. Mindkét jogviszonyban vannak kiváló teljesítményt nyújtó tűzoltók, akik egyszeri jutalomban részesülnének. Milyen formában tudná a köztestület jutalmazni megbízásos jogviszonyban foglalkoztatott tűzoltóit? Segítségüket nagyon várom. Köszönöm szépen.

Alvállalkozó vagy "almegbízott"? Kérdés

A fenti témával kapcsolatban közzétett írásukra reagálva szeretném feltenni az alábbi kérdésemet: Cégünk szociális szolgáltatással, ezen belül házi betegápolással foglalkozik. Külföldi ügyfeleink/betegeink maradéktalan kiszolgálása érdekében alvállalkozók szolgálatait vesszük igénybe, akik e tevékenységre szóló vállalkozói igazolvánnyal rendelkeznek. Ha jól értem az Önök hasonlatát, a nyelvtanár munkája nem mérhető, hiszen az eredményt főként a diák szorgalma garantálja. Ezzel a hasonlattal élve: ezek szerint alvállalkozóink munkájának eredménye sem lenne mérhető, hiszen legnagyobb erőfeszítéseik ellenére is a(z idős) beteg általában továbbra is beteg marad. Ugyanakkor úgy véljük, alvállalkozóink munkájának eredménye az ügyfél ápolással való elégedettsége, azaz, ha az alvállalkozó munkájával, az ápolás minőségével nem elégedett, akkor nekünk, mint megbízottjának fel fog mondani. A tanácsadó cégekre felhozott példájuk is sántít egy picit, hiszen nem csak a tanácsadó megbízottja, hanem maga a tanácsadó cég sem tudja garantálni, hogy az ügyfél megfogadja a tanácsát, mégsem megbízási, hanem – vállalkozás, illetve vállalkozó lévén – szolgáltatási szerződést köt az ügyféllel. Az eredmény az, hogy az ügyfél elégedett-e vagy sem a szolgáltatás, ez esetben a tanácsadás minőségével – a döntés így is, úgy is az ő kezében van. Úgy gondoljuk, nem az adóhivatal tiszte eldönteni, hogy valaki megbízott vagy alvállalkozó, ez az egyén döntése kell(ene), hogy legyen!

Iparűzési adó: vigyázat, nem mindenki alvállalkozó, aki annak látszik! Cikk

Az iparűzési adó bevallása kapcsán fontos szerepet játszanak az alvállalkozói szerződések. Azonban nem mindenki alvállalkozó, aki annak látszik.

Megbízási szerződés – költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy úszómester megbízási szerződéssel dolgozik egy uszodában. A bevételét kifizetőtől kapja. A tételes költségelszámolást választotta. Milyen költségeket számolhat el a bevételével szemben? Munkába saját gépjárművével jár. Hogyan, és milyen költséget számolhat el a gépjármű-használattal kapcsolatban? Kell-e cégautóadót fizetnie?

Főiskolai tanuló Kérdés

Nappali tagozatos főiskolai hallgatót szeretnénk foglalkoztatni, nincs hallgatói szerződés sem vele, sem az iskolával, nem szakmai gyakorlat lenne. Mik a szabályok a bejelentés, az szja és a járulékok tekintetében?

Útiköltség fizetése megbízás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy amennyiben megbízási szerződéssel foglalkoztatnak és a 10 százalékos költségátalányt választottam, kaphatok-e ezen felül 9 Ft/km útiköltség-térítést adómentesen, vagy ebben az esetben a tételes költségelszámolást kellett volna választanom?

Megbízott ügyvezető bejelentése Kérdés

Be kell-e jelenteni a T1041 bejelentőlapon egy kft. ügyvezetőjének jogviszonyát, aki megbízási szerződés alapján látja el tevékenységét, és havi rendszerességgel kifizetett megbízási díja nem haladja meg a minimálbér 30 százalékát, ha egy másik megbízási összeg is lesz számfejtve, és így a kifizetés együttesen már meghaladja a minimálbér 30 százalékát? Ha igen, akkor mikor?

Ügyvezetés Kérdés

Részvénytársaság nyugdíjas vezérigazgatója heti 40 órás munkaviszonyban megfizeti az szja-t (16 %), a nyugdíjbiztosítási járulékot (10 %) és az egészségbiztosítási járulékot (4 %). A társaság kiva szerint adózik. A nyugdíjas vezérigazgató másik két kft.-ben ügyvezetői feladatokat lát el megbízási szerződéssel. A megbízási díj összege nem éri el egyik kft.-ben sem a minimálbér 30 százalékát. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a két kft.-t és az ügyvezetőt?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink