197 találat a(z) letiltás cimkére

Elrontott munkabérletiltás javítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló bérét több letiltás is terheli, ezért a szabályok szerint a munkabérének 50 százaléka letiltásra került. A napokban olvastam a jogszabályt, mely szerint az öregségi nyugdíj legkisebb összegének megfelelő bérnek a letiltásmentesnek kell maradnia. A munkavállalónak több hónapon keresztül le lett tiltva a munkabérének az 50 százaléka, azonban az így kézhez kapott bére kevesebb lett, mint 28 500 forint. A letiltott összegek át lettek utalva a jogosult és a végrehajtó részére. Az lenne a kérdésem, hogy ezt a bérszámfejtőnek kötelező-e visszamenőleg revíziózni? Vagy hogyan lehetne javítani ezt a hibát? Esetleg megfelelő javítás-e az, hogy a különbözetet például ebben a hónapban nem utaljuk el a végrehajtónak, hanem kifizetjük a munkavállaló részére? Úgy gondolom, hogy a jogosultaktól a levonást visszakövetelni sokkal bonyolultabb eljárás lenne. Kérem segítségét, hogy mi a helyes eljárás egy ilyen esetben. Válaszát előre is köszönöm!

Akár félmilliós bírságot is fizethet a munkáltató, ha nincs adminisztrálva az új munkavállaló tartozásigazolása Cikk

Egy cégbe felvett új munkavállalónak a munkaviszony létesítése előtt kötelessége nyilatkozatot tennie arról, hogy nincs függőben lévő tartozása, ellenkező esetben – tartozás esetén – akár 500 ezer forintig terjedő bírság megfizetésére is kötelezhetik a céget és az ügyvezetőt, hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.

Levonás munkabérből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy dolgozó munkabérelőleget vesz fel a munkáltatójától, közben egy bírósági letiltással is rendelkezik. A munkabéréből havonta levonásra kerül a letiltás összege, valamint a munkabérelőleg összege. Közben újabb bírósági letiltási felszólítás érkezik. A kérdésem az, hogy a két letiltás mellett a munkabérelőleg is levonható-e vagy a munkabérelőleget bele kell mint bértartozást számítani a havonta levonható maximum 50 százalékos mértékbe? Azt olvastam, hogy a munkabérelőleg nem letiltás, korlátlanul levonható a bérből, csak nem tudom, hogy jól értelmeztem-e? Köszönöm szépen!

Munkabérből letiltás öregségi nyugdíj ötszöröse felett Kérdés

Munkabérből történő letiltással kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Adott egy dolgozónál két egyéb kategóriába sorolt 33 százalékos letiltás. A dolgozó nettó 346 000 forintot keres, tehát az öregségi nyugdíj ötszörösét meghaladja a két letiltás levonása után fennmaradó összeg. Ha levonok a két letiltásra 33 százalékot és 17 százalékot, vagyis 173 000 forintot, akkor marad neki 173 000 forint jövedelme, tehát a 142 500 forint (az öregségi nyugdíj ötszöröse) feletti összeg még levonható, vagyis 30 500 forint. Ezt hogyan osztom fel a két letiltás között? Ugyanúgy 33–17 százalék, vagy pedig az első letiltásban a 33 százalék már kielégítésre került, így a másodiknál mehetek tovább 17 felett még 33 százalékig? Vagy ilyenkor az is lényegtelen, hogy 33 százalékot kért, ha beleférne a bérébe, akkor vonhatok akár 80-80 százalékot is, ha így is marad 142 500 forint nettó jövedelme? Köszönettel.

Letiltás munkabérből: amikor az új felülírja a régit Cikk

A munkavállaló béréből parkolásidíj-tartozás miatt le kell tiltani bizonyos összeget a munkáltatónak Ugyanezen munkavállaló szabálysértés is elkövetett, nem fizette meg a bírságot, így ezt az összeget is a munkabéréből kell visszatartani. A kettő összege viszont már meghaladja a nettó bére 50 százalékát, mi a teendő ilyen esetben? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.

Munkabérletiltási sorrend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik munkavállalója nettó bérének 50 százalékáig letiltást vonunk parkolási szerződésekből eredő tartozások miatt. Az egyik letiltást 2017 decemberétől, a másikat 2018 júliusától vonjuk. 2018. augusztus 15-én ugyanerre a munkavállalóra kaptunk egy szabálysértési eljárásból eredő letiltást. Kérdésem a következő: ugyan a Vht. 165. §-a kimondja, hogy ez a harmadik letiltás a kielégítési sorrendben megelőzi az egyéb követelésnek számító, parkolási szerződésből adódó letiltásokat, de mivel azokat már vonjuk, nem lehet akkor kielégíteni ezt a harmadik tartozást, amikor az előző kettő lejár? Vagy az egyéb követelésből eredő tartozásokat fel kell függeszteni addig, amíg a sorrendben megelőzőt ki nem fizeti a munkavállaló? Mindhárom esetben a letiltás összege jóval meghaladja a nettó bér 50 százalékát, tehát egy összegben nem teljesíthető egyik sem. Köszönöm a választ. Üdvözlettel: Slága Andrea Zsuzsanna

Letiltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak volt egy letiltása, melyet havonta a nettó munkabérének 33 százalékáig teljesítettünk. A dolgozó munkaviszonya megszűnt, kilépő igazolásain feltüntettük a tartozás részleteit. Kilépését követően újabb letiltása érkezett. Visszaigazoltunk a végrehajtónak, hogy a munkavállaló már nem áll az alkalmazásunkban, a letiltást nem tudjuk foganatosítani. Néhány hónap után a munkavállalót újra alkalmazzuk, közben csak egyszerűsített foglalkoztatással dolgozott. A kérdésem, hogy mindkét letiltást figyelembe kell venni az új munkaviszony első bérszámfejtésénél?

Letiltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszát: Egyik munkavállalónknak letiltása érkezett. Munkavállaló bruttó bére (példaként) 134 400 forint. A nettó bére 89 376 forint. A letiltás a bér 33 százaléka. Ha vesszük a nettó bért, akkor annak a 33 százaléka 29 494 forint. Az lenne a kérdésem, hogy a letiltás összege 29 494 forint, vagy a nettó bérből levesszük a mentes részt – 28 500 forintot, és az után vesszük a 33 százalékot? Tehát a példa szerint a nettó bér 89 376 forint, levonva a 28 500 forintot és ennek a 33 százaléka pedig 20 130 forint. A kérdésem az lenne, hogy a két levonás alapján melyik felel meg a törvényi előírásoknak, ugyanis többféle megoldást is mondtak már. Szíves válaszukat várva, köszönettel.

Munkabérből letiltás postai utalása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyik munkavállalójával szemben bírósági letiltás érkezett gyermektartás jogcímen. Kérdésem a letiltás összegének felpereshez történő eljuttatásával kapcsolatos. A letiltás nem tartalmazott számlaszámot, és a felperes közvetlen megkeresésünkre is határozottan elzárkózott a számlájára történő utalástól, postai úton kéri a munkabérből levont összeget. Kérdésem: megteheti-e, hogy elzárkózik a tartásdíj átutalással történő rendezésétől (természetesen rendelkezik bankszámlával), és amennyiben jogosan kéri a postai utalással történő rendezést, akkor ügyfelemnek joga van-e levonni a postai feladás díját, érvényesíteni ezzel kapcsolatos többlet költségét. Azt, hogy a feladás készpénzt és időt igényel, nem is említem. Tapasztalataikat a hasonló ügyekben köszönettel fogadom. Mielőbbi válaszukat előre is köszönöm.

Letiltás kamata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünkhöz (kft.) egy bírósági végrehajtói irodától egy alkalmazottunk irányában végrehajtói letiltás érkezett. A letiltásban előírt illetékeket, végrehajtói munkadíjakat, költségátalányokat, valamint a tőkét (főkövetelés összegét) is letiltottuk már. A következőkben kérném a segítségüket. A letiltásban előírt kamatokkal kapcsolatban abban szeretnék útmutatást kérni, hogy az előírás szerinti kamatokat hol, milyen kalkulátor segítségével, illetve hogyan tudnám pontosan kiszámolni. 1. Az ügy kamata: 2016.03.12-től a kifizetés napjáig a főkövetelés összegére (tőkére) járó Ptk. 301. § (1) szerint meghatározott kamat, valamint 2. A letiltás foganatosításának dátumától, azaz 2016. 03.12-től (ez a letiltási határozat dátuma) a kifizetés napjáig ( 2018. 01. 05-.ig) a tőkére (főkövetelés összege) járó évi 14,5%-os kamat. Segítségüket előre is köszönöm.

Letiltás bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónál végrehajtó cég részére letiltást foganatosítunk, végrehajtói levél alapján. 2018. évtől szükséges-e a NAV részére erről jelentést benyújtani? Ha igen, akkor milyen nyomtatványt kell használni? Előre is köszönöm a válaszát! Tisztelettel.

Letiltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nettó 330 ezer forint bérrel rendelkező munkavállaló bérére letiltás érkezett adóhátralék miatt. Más letiltása nincs. Jelen esetben milyen havi összegben kell érvényesíteni a letiltást a bérből? A nettó bér 33 százaléka (110 ezer forint letiltás) kerüljön levonásra, vagy a minimálnyugdíj ötszöröséig, 142 500 forintig kell foganatosítanom (187 200 forint a letiltás)? Köszönettel: Anikó

Letiltás alkalmi munkabérből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknál főállású alkalmazottunk bérére letiltás érkezett. A munkaviszonyát közös megegyezéssel megszüntettük. A következő hét első munkanapjától kezdve egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmi munkavállalóként jelentettük be. A bejelentés az esetek nagy részében 1-1 napra történik. A napi bére 8 255 forint. Ebben az esetben a letiltást kell-e vonni az alkalmi bérből? Válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel: S. Ildikó

Kata és a letiltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmazotti státusz után katás lesz a magánszemély. Eddig minden hónapban fizetésletiltása volt végrehajtó által, amit a munkáltató fizetett, és a bérlapja alapján csökkent a nettó bére. Kérdésem az lenne, hogy ha ez az alkalmazott katás vállalkozó lesz, a letiltását a végrehajtó tudja vonni vagy nem? Mert elvileg jövedelemmel kell rendelkeznie a letiltáshoz. Itt most nem NAV-os letiltásról van szó, mert ugye 100 ezer forintot meghaladó NAV-os tartozása nem lehet egy induló katásnak. Köszönöm szépen.

Katás bt. tagjának pénzügyi letiltása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi témában kérem a segítségüket. Adott egy két tagból álló katás bt., mindkét tag havi 50 ezer forint katát fizet. A társaság – az egyik tag kezességvállalása miatt – közel hétmillió forintos pénzügyi letiltásra kapott felszólítást, havi 33 százalékig. Hogyan kell megállapítani a 33 százalék alapját az adott tagnál? Ráadásul bonyolítja a helyzetet, hogy kétféle tevékenységet folytatnak, így az egyik tagra eső árbevétel közel 80 százalék, míg a másik tagra eső árbevétel csak 20 százalék, de ők ketten a katás adózott jövedelmet elosztják maguk között. Várom mielőbbi válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hipa – távmunkavégzés

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

Munkábajárás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink