34 találat a(z) lakáseladás cimkére

Új építésű lakások számlázása 27 és 5 százalék áfával Kérdés

Eladott új lakás adója Kérdés

Vagyonszerzési illeték visszaigénylése Kérdés

Lakáseladás – szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ben magánszemélyként 14 millió forintért vásároltam egy panellakást, amit 2019-ben 29 millió forintért eladtam. 2015-ben – a vásárlást követően – a bejárati ajtót biztonsági ajtóra cseréltettem, amelynek költsége 140 ezer forint plusz áfa = 177 800 forint volt. Négy év telt el a vásárlás és az eladás között, tehát a 30 százalékát kell a jövedelemnek megfizetni. Jövedelem: 29-14-0,177800 = 14.8222 Fizetendő szja: 14.8222 * 0.15 * 0.3 = 666 999 forint Kérdésem, hogy az ingatlaneladás után mennyi szja-t kell a jövő évi adóbevallásban megfizetnem? A vásárláskor 280 000 Ft illetéket (2%) kellett fizetni. Tehát akkor Jövedelem: 29-14-0,177800-0.28 = 14.8222 Fizetendő szja: 14.5422 * 0.15 * 0.3 = 654 399 forint. Jól számolok?

Ingatlaneladás – szja-bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély 1998-ban telket vásárolt, 2005-ben használatba vételi engedélyt kapott a családi házas ráépítésre. 2017-ben leválasztotta a két szintet, és társasházat alapított. 2018-ban eladta a két különálló lakást, egyenként 25 millió forintért. A telket 700 ezer forintért vette, az építkezésről nincsenek már meg a számlák. A felújításra, leválasztásra 2016-ban és 2017-ben 2 millió 950 ezer forintot költött az adózó. Keletkezett szja-bevallási és -fizetési kötelezettség? Segítségét előre is köszönöm!

Örökölt ingatlan értéke eladásnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi lakás eladásánál szeretném megtudni az adó összegét: A tulajdonszerzés: – a lakás 50 százalékát 2014-ben örökléssel szereztem, a hagyatéki okiratban "beköltözhetően X1 Ft" és "lakottan Y1 Ft" szövegezéssel is szerepel lakásár. – ugyanezen lakás 50 százalékát 2017-ben örökléssel szereztem, a hagyatéki okiratban "forgalmi értéke X2 Ft" és "lakottan Y2 Ft" szövegezéssel is szerepel lakásár. A lakást 2018-ban eladnám, kérdéseim: – A hagyatéki okiratokból melyik lakásárakkal kell számolnom, és hogyan? – A hagyatéki eljárás közjegyzői díja csökkentheti-e a számítandó adóalapot? – Érdekes-e az, hogy a 2017-es hagyatékiban a lakás értéke körülbelül a duplája a 2014-es hagyatékiban szereplőnek (emelkedtek a lakásárak, de azért nem a duplájára)? Köszönöm, üdvözlettel: Miklós Attila

1 ingatlaneladás, 2 ingatlanvétel Kérdés

Ebben az évben eladtam a 15 évvel ezelőtt örökölt lakásomat, és vettem 1 lakást kevesebb pénzért. Ezután nem kell sem illetéket, sem szja-t fizetnem. Ha a maradék pénzért veszek még egy lakást, és a 2 új lakás értéke alatta marad az eladott lakás árának, kell-e illetéket fizetnem (a 2. lakás miatt)? Mi történik, ha a 2 lakás együttes vételára meghaladja az eladott lakás árát ?

Lakásvásárlási illeték: kedvezményről tárgyal a parlament Cikk

Egyről három évre nőhet azt az időtartam, amely alatt a korábbi lakást értékesíteni kell ahhoz, hogy annak értékét – mint illetékalap-csökkentő tényezőt – figyelembe lehessen venni az illeték megállapításakor. Az ezzel összefüggő, az illetékekről szóló törvény és az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvény módosítását kedden tárgyalta az Országgyűlés.

Lakásvétel, -eladás adózása Kérdés

Svédországban munkaviszonyban lévő, és évek óta ott adózó (bevallást beadó) svéd-magyar állampolgárságú személy (van magyarországii állandó lakcíme, személyigazolványa) Magyarországon lévő lakástulajdont elad, akkor a magyar vagy a svéd szabályok szerint adózik, és melyik országban kell bevallást beadnia? Ha Svédországban kell adóznia, akkor kaphatnék némi információt arról is? Köszönöm.

Ingatlanáfa Kérdés

Van „A” és „B” ingatlanforgalmazó cég. „A” cég az általános szabályok szerint adózik áfa szerint, „B” cég az eltérő adózást választotta. Újnak akkor tekintik az ingatlant, ha annak használatbavételi engedélyének jogerőre emelkedése még nem történt meg, illetve a használatbavétel és az értékesítés között még nem telt el két év. Ezt úgy kell érteni, hogy ha beleférünk a kétéves időtartamba, akkor, ha többször adják el az ingatlant, mindig 5 százalék az áfa? Jól értjük-e, ha félkészen vásárolják meg az ingatlant, és befejezés után értékesítik? „A” és „B”is 27 százalékos áfával vásárol és 5 százalékkal ad el a két éves időtartam alatt. Ha készen vásárolja meg a lakóingatlant: „A” és „B” cég is 5 százalékos áfakulccsal vásárol, és 5 százalékkal ad el a kétéves időtartam alatt. Vagy a második eladásnál ez már nem tekinthető új lakóingatlannak, és „A” 5 százalékkal vásárol, és áfa nélkül adja el, „B” 5 százalékkal vásárol és 27 százalékkal adja el. Előre is köszönöm.

Visszterhes vagyonátruházási illeték Kérdés

Magánszemély vásárol üdülőövezetben lévő ingatlant. Eladja a budapesti lakását, ebből fizeti ki az ingatlant. Kérdésem, hogy mi az illeték alapja? A vételárból levonható-e az eladott lakás ára? Köszönettel: Rácz Ildikó

Sorozatos lakáseladás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély használt lakást vásárol, felújítja és eladja. A lakásvásárlás és eladás folyamatos. Van-e, és milyen korlátja van az eladásoknak szja és áfa vonatkozásában? Éves szinten ez 3-4 lakást jelent. Köszönöm: Zsuzsa

Lakáseladás beépített gépekkel, bútorokkal – 5 százalékos áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk új építésű lakást vásárolt a múlt évben, értékesítési céllal. Most eladás előtt állunk, és az okozza a fejtörést, hogy a beépített gépeket, bútorokat számlázhatjuk-e az ingatlannal együtt (úgy, hogy az ingatlan vételára tartalmazza ezeket), hiszen az ügylet 5 százalékos áfás lesz (minden feltételnek megfelel)? Vagy külön kell őket számlázni, 27 százalékkal? Ezek a berendezések: beépített fürdőszobaszekrény plusz fürdőszobai szerelvények, beépített konyhaszekrény gépekkel, klímaberendezés, világítótestek, árnyékoló, melyeket már mi építettük be. Köszönettel.

Szja örökösödéskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szüleink után 2014-ben örököltünk egy lakást, amit 2015-ben eladtunk. A hagyatéki eljárásban az értékbizonyítvány szerinti forgalmi értéke 21 millió forint volt, a tényleges eladási ár pedig 25 millió forint. Így elvileg a 4 millió forint különbözet után kellene megfizetni 640 ezer forint szja-t (illetve arányosan a testvérek között elosztva). Amennyiben az említett különbözetet a fiam lakásvásárlására adom oda, vagy egy új lakásba fektetem 1 éven belül, akkor módosul-e a fizetendő szja alapját képező összeg, vagy ez csak az (esetleges ingatlanvásárlással kapcsolatos) illetékfizetési kötelezettséget befolyásolja? Válaszát előre is köszönöm!

Lakáseladás válás után Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2012 májusában 15 millió forintért vettünk egy félkész lakást ½ - ½ részben feleségemmel közösen. Ráköltöttünk az én nevemre és a feleségem nevére szóló számlák alapján 8 millió forintot még a házra. Feleségemmel elváltunk 2015. 06. hóban, meg is vásároltam tőle az ½ részét 4,5 millió forintért. Már egyedül én, 1/1 arányban adtam el a házat 38 millió forintért, 2015. 08. hóban. Kérem segítsenek benne, hogy mennyi szja-t kell bevallanom, és befizetnem az adóbevallásomban? Csak a nagyobb értékű dolgokat lehet elszámolni (például ablak), de például egy kád számláját már nem? Csak az én nevemre szóló számlákat, vagy az akkor még fennálló házasság miatt a feleségem nevére szóló számlákat is beleszámíthatom a szerzéskori értékbe? Külön-külön kell kiszámítanom az eltérő szerzési időpont miatt a szerzéskori értéket és a számított összeget, valamint, hogy mennyivel csökkenthetem a szerzéskori értéket az ½ - ½ részre? Segítségüket köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink