105 találat a(z) lakásbérbeadás cimkére
Lakásbérbeadás – szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! A férjemmel van egy közös tulajdonú lakásunk, melyet bérbe adunk. Ha a férjem írásban hozzájárul, akkor a bérbeadás csak az én nevemen történik. Lehetséges? Továbbá azt szeretném még kérdezni, hogy ebben az esetben is lehetséges-e a betegség miatti adókedvezmény igénybevétele?
Lakásbérbeadás költségeinek számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakásbérbeadó számlát állít ki a bérletidíj-bevételről. A 2019. évtől nem kell bevételként bevallani a közüzemi költségeket. A számla kiállításakor nem kell bevételként feltüntetni a ház felé havonta fizetendő hideg víz, meleg víz, fűtés, közös költség összegét, vagy csak az Elmű felé fizetendő összeget? Köszönettel: F. Á.
1853-as bevallás hiánypótlása Kérdés
Tiszelt Tanácsadó! Segítséget szereznék kérni a következő javításban. A családi gazdaságnak két tagja van, a 1853-as bevallásban lakásbérbeadásból, illetve őstermelésből származó bevétel szerepel, a 18SZJA-12-01. lap c részében. A családi gazdaság másik tagjának bevallásából kimaradt az östermelésből származó bevétel. A NAV ügyfélszolgálatán azt mondták, hogy önrevízióval nem lehet kitölteni a mezőgazdasági kistermelő nemleges nyílatkozatát, a választási lehetősége azzal elveszett, hogy a beadott bevallásba nem írt be adatot. Ő már nemleges nyílatkozatot nem tehet, nem önrevíziózhat a 12-01 lapon. A két tagnak egyforma adózási elszámolást kell folytatni, hogyan lehet ezt megoldani? Kérdésem, lehetséges-e, hogy az egyik tag a 12-01. lapon nemleges nyílatkozatot tett, a másik meg a 12-02. lapon tételesen számol el? Előre is köszönöm a segítséget. Tisztelettel: Kutasi Gabriella
Egyéni vállalkozó – bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg szünetelő evás egyéni vállalkozó lakást szeretne bérbe adni úgynevezett kereskedelmi szálláshely online foglalási rendszeren (Airbnb) keresztül. Mi lenne neki a legjobb megoldás erre vonatkozóan? Szüntesse meg a vállalkozását, és váltson ki mint magánszemély bérbeadásra adószámot? Vagy vegye fel a tevékenységi körébe a bérbeadást? Ha az utóbbit választja, akkor mint evás vállalkozó hogyan adózik utána? Köszönöm: Burián Tamásné
Ingatlan-bérbeadás. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új lakást bútorozottan, háztartási gépekkel felszerelve szeretnénk bérbe adni. A bérleti díjból költségként elszámolható-e a berendezés értéke és hogyan? Köszönöm válaszát.
Lakásbérbeadás utáni kettős adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakást adok bérbe egy városban, ahol ha nem életvitelszerűen élek, építményadó címén évi 66000 Ft adót fizetek, a bérbeadás után pedig 15% szjafizetésem van. A kérdésem, hogy a számított adóból levonhatom-e az építményadó összegét. Válaszát előre is köszönöm.
Lakásbérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszukat arra vonatkozóan, hogy magánszemély (nem adószámos) maximum hány lakást adhat bérbe. Van-e ennek korlátja? Amennyiben igen, mi a teendő, illetve mik a feltételei annak, hogy egy magánszemély a tulajdonában álló négy lakását bérbe adja? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Sajátrezsis beruházás – 5 százalékos áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. kész lakóingatlanok generálkivitelezésével és értékesítésével foglalkozik. Idén 5 lakást értékesített 5 százalékos áfával (megfelelt a törvényi feltételeknek). A hatodik ingatlant nem tudta eladni, de jelentkezett a lakásra bérlő. A bérleti szerződés előtt a kft. bejelentkezett a lakásbérbeadásra vonatkozó különleges, 27 százalékos áfafizetési kötelezettségre. A bérbeadás előtt aktiválta az ingatlant, a használatba vétel ezt 3 hónappal megelőzte, de akkor még az eladás volt a cél. Sajátrezsis beruházásként, mint új tárgyieszköz-létesítés után élhet az 5 százalékos áfakötelezettség bevallással? (Megfelel a törvényi feltételeknek.) A tárgyieszköz-létesítés után megfizetett 5 százalék áfát levonható áfaként is kezelheti ezzel párhozamosan, mint sajátrezsis beruházás után levonható áfát? Eredeti cél az értékesítés volt, emiatt az elmúlt egy év során folyamatosan levonta, visszaigényelte az ingatlan építéséhez szükséges anyag-, fuvar-, stb. számlák áfatartalmát. Ezeket szükséges korrigálni arra tekintettel, hogy nem új akóingatlan eladása, hanem az eladás meghiúsulása miatt, lakásbérbeadási szerződés alapján került hasznosításra az ingatlan? A lakásbérbeadási tevékenység bejelentésére és az erre vonatkozó áfakötelezettség választására a bérleti szerződés előtt, de az ingatlan használatba vétele után került sor, ez milyen adózási problémát vet fel?
Nem a tulajdonos adná bérbe a lakást II. Kérdés
Kedves Lepsényi Mária! Hadd pontosítsam azonos című kérdésemet. A család nagykorú gyermekének tulajdonába került egy lakás. Ennek bérbeadását készítik elő. (A lakásbérleti szerződések szokásos formulája szerint "a ... lakás a bérbeadó tulajdonában van".) Ezt azonban nem a tulajdonos, hanem az ő nyugdíjas édesanyja szeretne bérbe adni, aki egy másik, saját tulajdonú lakásában lakik. Tehát nem bérlemény további bérbeadásáról van szó. Lehet-e a gyermeke lakásának bérbeadója az édesanya úgy, hogy a bérleti díjat is ő kapja, és az szja-t is ő fizeti? Újabb válaszát külön köszönöm.
Haszonkölcsönbe vett lakás bérbeadásakor értékcsökkenés elszámolása Kérdés
A tulajdonomban lévő lakást két felnőtt gyerekemnek 5 évre haszonkölcsönbe adtam, hogy azt bérbe adhassák, és ebből kiegészítő jövedelmük legyen. Az adózásnál a tételes költségelszámolási módot választják. Elszámolhatják-e az értékcsökkenési leírást is a költségek között?
Lakásbérbeadás – tételes költségelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakásbérbeadás tételes költségelszámolásával kapcsolatban merült fel az a kérdés, hogy ha a lakásomat éveken keresztül kiadtam, tételes költségszámolást választottam, aminek keretében az értékcsökkenést is bekalkuláltam, 5 évet meghaladóan eladom, ebben az esetben is hozzá kell adnom a bekerülési értékhez az évenként elszámolt értékcsökkenést? Mivel 5 év elteltével a lakás után már nem adóznék egyébként sem. Vagy ez a beszámítási kötelezettség csak az 5 éven belül eladott ingatlanoknál merül fel? Köszönöm a válaszukat.
Bérbeadott ingatlan tárgyi eszközeinek elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakásbérbeadás esetén a lakásban található bútorok, háztartási gépek értékcsökkenését hogyan számolhatja el a bérbeadó magánszemély (nem vállalkozó) a bérleti díj bevételével szemben? Elszámolható-e például a lakásba vett szőnyeg, lámpa? Ha 100 ezer forintnál nagyobb értékű a berendezés, akkor is elszámolható rá értékcsökkenés? Köszönettel: Nagyné
Lakásbérbeadás – bevétel csökkentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben vásárolok lakást azon a településen, ahol bérlek, és azt kiadom, csökkenthetem-e továbbra is a más településen kiadott lakásaim utáni bevételt a bérleti díjjal? Köszönettel: Dávid Emese
Lakásbérbeadó ehója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Látszólag jó hír, hogy az ingatlanbérbeadók 14 százalékos ehóját eltörölték 2018-tól. Mivel azonban az ingatlan-bérbeadás összevonás alá eső jövedelem, és sem járulékot, sem szochót nem kell utána fizetni, nem látom, hogy miért ne kellene általános mértékű ehót fizetni utána. Kérdésem tehát az lenne, honnan olvasható ki, hogy az ingatlan-bérbeadóknak 2018. évtől nem kell 19,5 százalékos ehót fizetniük a teljes jövedelemre? Köszönettel: Nagy Péter
Budapesti lakást adna bérbe? Ilyen hozamra számíthat Cikk
Meghaladta a bruttó 7 százalékot 2016-ban a lakásbérleti hozam Budapesten és több hazai egyetemi városban is, ami nemcsak a többi régiós fővároshoz viszonyítva magas érték, hanem európai összehasonlításban is kiemelkedő – derül ki a Deloitte Európai ingatlanindex-tanulmányából.