79 találat a(z) koronavírus-járvány cimkére
Koronavírus miatti fizetés nélküli szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! A koronavírus miatt – ami várhatóan hosszabb ideig fog tartani – az összes szabadság kiadása után, milyen lehetősége van a munkáltatónak a munkavállalóval szemben? Nem szeretnénk a dolgozóknak felmondani, de ha nem lesz megrendelésünk – szolgáltató cég vagyunk –, nem lesz miből kifizetni a béreket és azok járulékait. Lehet-e csökkenteni például a 8 órás munkaviszonyt 4 órásra a dolgozó hozzájárulásával? Ha nem járulna hozzá, akkor kénytelenek lennénk elbocsátani, mivel nem lenne miből fizetni. Ha egy dolgozónak jár végkielégítés, amennyiben felmondanánk neki, a mostani helyzetben is ki kellene fizetni? Akkor csődbe menne a cég. Talán csökkentett óraszámmal (8 óra helyett 4-6 órás), az éves összes szabadság kiadásával át tudnánk vészelni az elkövetkező időszakot. Tisztelettel várom válaszát.
Adomány áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! A koronavírus terjedése miatt cégünk maszkokat ajánl fel adományként városunk lakói részére. Kérdésem, hogy milyen feltételekkel adható ez adómentesként, különös tekintettel az áfára? A maszkok beszerzésének áfája levonható?
Katás fodrász Kérdés
Katás egyéni vállalkozó fodrászatát kénytelen bezárni egy időre, mert nincs vendég. Katafizetési kötelezettségének kell eleget tennie áprilisban, vagy ő is halaszthat év végéig?
Munkaviszony fenntartása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól gondolom, hogy a jelen helyzetben a munkáltatók részéről egyik lehetséges megoldás, ha munkavállalóikat nem küldik el, nem csökkentik a munkaidejüket még akkor sem, ha nem tudnak munkát biztosítani? Arra gondolok, hogy továbbra is állományban tartják dolgozóikat, így megmarad azok tb-jogviszonya. Mivel munkavégzés nem történik, így nincs munkabérkifizetés, tehát járulékot sem kell fizetni. A 2008-as bevalláson lejelentik alkalmazottaikat folyamatos jogviszonnyal, 0 Ft bérrel. Ez előnyös lehet egy későbbi tb-ellátás megállapításánál is. Köszönöm válaszát: CsCs
Fizetésképtelenséget jelentett a Vapiano étteremlánc Cikk
Fizetésképtelenséget jelentett pénteken a Vapiano étteremlánc. A német társaság a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozására indított kormányzati programoktól reméli a csőd elkerülését.
A budapesti cégek 93 százaléka kedvezőtlennek látja üzleti kilátásait Cikk
A fővárosi vállalkozások 93 százaléka nagyon kedvezőtlenül látja üzleti kilátását – közölte a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) a járványügyi helyzet hatásáról készített gyors felmérésének részeredményét pénteken az MTI-vel.
Cafeteriarendszer visszaalakítása, adókedvezmények – a MAPI Klub javaslatcsomagja a krízishelyzetre Cikk
A hazai vállalkozói középréteg megerősítését célul tűző, mintegy 100 vállalkozást tömörítő Magyarok a Piacon Klub (MAPI Klub) tagsága online konferencia keretében tekintette át, hogy a kialakult járványhelyzet hogyan változtatta meg a gazdasági kilátásokat. A résztvevő cégtulajdonosok javaslatokat fogalmaztak meg arra, hogy milyen gyors kormányzati intézkedések jelenthetnek hatékony segítséget a magyar vállalkozók számára – írja sajtóközleményében a MAPI Klub.
Megjelentek a csomagküldés és a veszélyhelyzeti közbeszerzések új szabályai Cikk
Új szabályok vonatkoznak a csomagküldő és az üzleten kívüli kereskedelemre, valamint a közbeszerzésekre a koronavírus-járvány miatt a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent rendeletek szerint.
Koronavírus: ilyen adófizetési könnyítéseket alkalmazhatnak a vállalkozások Cikk
A koronavírus által okozott gazdasági nehézségek enyhítésében, a vállalatok likviditásának javításában alapvető segítséget nyújthatnak olyan adóeljárási lehetőségek, mint az adóelőleg módosítása, a fizetési halasztás vagy a részletfizetés – hívja fel a figyelmet sajtóközleményében a BDO Magyarország.
A koronavírus-járvány adatkezelési szempontból Cikk
Hónapokkal korábban már jelentkezett elsősorban nemzetközi hátterű munkáltatóknál az az igény, hogy a munkavállalókat, látogatókat, beszállítókat, ügyfeleket kérdőívekkel keresték meg, melyben arról érdeklődne az adott vállalkozás, hogy az érintett potenciális veszélyforrásnak tekinthető-e. A kérdések arra irányulnak, hogy az érintett személy járt-e, illetve jár-e fertőzéssel érintett területen, illetve érintkezett-e ilyen személlyel. Tekintettel ennek adatvédelmi szempontjaira, a kérdésben a tagállami adatvédelmi hatóságok és a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) is állást foglaltak.
Pandémiás vészforgatókönyv munkavállalóknak Cikk
A koronavírus-fertőzés következtében felmerülő gazdasági problémák számos munkáltatót arra ösztönöznek, hogy csökkentsék költségeiket, így munkaviszonyokat szüntetnek meg, átszerveznek, illetve a munkaszerződések feltételeinek újratárgyalását kezdeményezik. Érdemes áttekinteni, hogy kinek mihez van joga.
A járvány kihat a közlekedésre is: változások a budapesti közösségi és a nemzetközi vasúti forgalomban Cikk
Csütörtöktől tanszüneti menetrend szerint indulnak a közösségi közlekedési járatok Budapesten, nemzetközi vasúti személyszállítás pedig már csak néhány határállomáson keresztül lehetséges, olvasható az MTI oldalán.
Az MNB a lakossági hitelekre is törlesztési moratóriumot sürget Cikk
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a lakosság esetében is több intézkedést hozott a koronavírus-járvány miatt várható negatív gazdasági hatások ellensúlyozása érdekében. Az MNB felszólítja a bankokat, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel a lakossági ügyfelekkel szemben is alkalmazzanak törlesztési moratóriumot. Amennyiben a hazai bankok nem gondoskodnak a moratóriumról, az MNB felkéri a Kormányt, hogy maga hozzon ilyen rendelkezést.
Koronavírus: így kérhet adófizetési kedvezményt Cikk
Ha a járvány következtében a vállalkozások jelentős bevételtől esnek el idén, lehetőségük van meghatározott adófizetési kedvezményeket is igénybe venni. Jelen cikkünkben a részletfizetési, fizetési halasztási, valamint az adóelőlegmérséklési szabályokat mutatja be a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda.
Járvány: hogyan használható a munkaidőkeret a foglalkoztatási problémákra? Cikk
A járványügyi helyzet szükségképpen hatást gyakorol a munkaerőpiacra, ezért érdemes ismernünk azon lehetőségeket, melyek a rugalmas foglalkoztatás biztosítása szempontjából kiemelt jelentőségűek. Ezek közül a legfontosabb az úgynevezett egyenlőtlen munkaidőbeosztás, illetve annak egyik formája, a munkaidőkeret. Nézzük, mire is tudjuk használni!