adozona.hu
Járvány: hogyan használható a munkaidőkeret a foglalkoztatási problémákra?
//adozona.hu/koronavirus_jarvany/Jarvany_igy_hasznaljuk_a_munkaidokeretet_a__O978SW
Járvány: hogyan használható a munkaidőkeret a foglalkoztatási problémákra?
A járványügyi helyzet szükségképpen hatást gyakorol a munkaerőpiacra, ezért érdemes ismernünk azon lehetőségeket, melyek a rugalmas foglalkoztatás biztosítása szempontjából kiemelt jelentőségűek. Ezek közül a legfontosabb az úgynevezett egyenlőtlen munkaidőbeosztás, illetve annak egyik formája, a munkaidőkeret. Nézzük, mire is tudjuk használni!
A munkaerőigényt a szükséglethez tudjuk igazítani
A munkaidő-beosztás szabályait a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. (Mt.) 96. §-a alapján a munkáltató határozza meg. A munkaidő beosztható általános munkarendben, amikor a munkavállaló hétfőtől péntekig a napi munkaidővel azonos mértékben végez munkát. Ez azonban sok esetben nem praktikus.
A piaci fluktuáció, a járványügyi helyzet, a nyersanyagszállítás akadozása a munkáltatók számára egyre kiszámíthatatlanabbá teszi a munkaidő tervezését. Azt pedig fontos tudni, hogy a munkáltató a munkaszerződésben kötelezettséget vállal arra, hogy a munkavállalót a munkaszerződésben meghatározott mértékben foglalkoztatni fogja. Amennyiben erre nem képes, az „alulbeosztás” okán állásidő-fizetési kötelezettsége keletkezhet. Ezt tudja orvosolni a munkaidőkeret, melyben a munkáltató a munkaidőt egy hosszabb időszak alapulvételével, egyenlőtlenül oszthatja be.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan kell meghatározni a munkaidőkeretet, valamint, hogy a gyakorlatban mi az előnye!
OLVASSA EL kapcsolódó cikkeinket is!
Koronavírus: mutatjuk mit tehetnek a munkáltatók, és mit kell tenniük
Koronavírus-járvány: kisokos munkáltatóknak, munkavállalóknak
Hozzászólások (2)
Tisztelt Hozzászóló,
az Ön által kifogásolt utolsó bekezdés a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I.tv. (Mt.) 156.§ (1) bekezdés szövege, illetve a (2) bekezdés tartalma. Sajnálom, ha ez nem egyértelmű.
Olvassuk csak el az utolsó bekezdést! Legalább ötször átolvastam. Tehát órabéres elszámolás esetén kifizetjük először az általános munkarend szerinti gázsit: átlagos hónapban ez ez 174 óra. "Ezt követően a felek a ténylegesen ledolgozott óraszámnak megfelelően számolnak el". Tegyük fel, hogy ez 180 óra volt, de hogy kíméletesek legyünk a munkaadóhoz, legyen csak 150 ór a példában. A munkavállalónak ez így is úgy is aranybánya, mert előző 180 órára 354 (174+181)órányi, 150 órára 334 órányi bért kap. A cikk utolsó mondata szerint eltérően is megállapodhatnak. Kár, mert elmennék órabérbe dolgozni.
Figyeljünk már jobban, nem ez az első eset, hogy nyilvánvaló böszmeség jelent meg. A NAV sokkal irgalmasabb az adóvitákban: ha legutóbb az Adózóna által közölt álláspontot képviselte volna velem szemben egy adóvitában, fizetek, mint a katonatiszt. Így viszont még azt sem értette a revizor, miért izgulok. HITELESSÉG!