adozona.hu
Cafeteriarendszer visszaalakítása, adókedvezmények – a MAPI Klub javaslatcsomagja a krízishelyzetre
//adozona.hu/koronavirus_jarvany/A_MAPI_Klub_javaslatcsomagja_a_krizishelyze_YJUYX2
Cafeteriarendszer visszaalakítása, adókedvezmények – a MAPI Klub javaslatcsomagja a krízishelyzetre
A hazai vállalkozói középréteg megerősítését célul tűző, mintegy 100 vállalkozást tömörítő Magyarok a Piacon Klub (MAPI Klub) tagsága online konferencia keretében tekintette át, hogy a kialakult járványhelyzet hogyan változtatta meg a gazdasági kilátásokat. A résztvevő cégtulajdonosok javaslatokat fogalmaztak meg arra, hogy milyen gyors kormányzati intézkedések jelenthetnek hatékony segítséget a magyar vállalkozók számára – írja sajtóközleményében a MAPI Klub.
A kilencpontos javaslatcsomag elemei a következők:
1. Ahhoz, hogy elkerüljük 1 millió munkanélküli ember megjelenését, akiket majd az államnak kell eltartania, gyors, határozott támogatást kérünk iparágtól függetlenül. A munkaadói járulékok teljes eltörlését a 2019-es év átlagbér mértéke alatt, amivel a leginkább rászorult réteget támogathatjuk a munkában tartással.
2. Aki 2020. január előtt alkalmazott volt és a 2019-es átlagbér alatt keresett, annak járjon 100 ezer forint havi juttatás, akár munkaállományban van jelenleg, akár nem. Ha állományban van, akkor ez segít, hogy abban is maradjon, ha már munkanélküli, segít az életben maradásban. Ez 3,5 millió embert érint, azokat, akiknek a legkevesebb tartalékuk van. Ez az összeg a magyar GDP 0,8 százaléka havonta. Mindezzel a cégek fizetési terhe csökkenne alkalmazottként és havonta 100 ezer forinttal.
3. A hitelmoratórium bevezetését támogatjuk céges és egyéni szinten egyaránt. Ez viszont lefagyasztja a hiteleket, és nagy valószínűséggel blokkolni fogja majd az új hitelek kihelyezését is a bankok részéről, hiszen az amúgy is volatilis és kockázatokkal terhelt helyzetben a moratórium mellett nem fognak új hiteleket adni. Ez éppen a hitelképes és működőképes vállalatoknak lesz káros. Ezt áthidalandó, szükséges lenne a hitelezést más eszközökkel élénkíteni.
4. Ne elsősorban a pótlólagos, új hitelekre koncentráljanak a támogatások! Új hitelre csupán néhány cégnek van szüksége, amelyek az élelmiszeripar, gyógyszeripar területén működnek. Azok számára, akiknek a piaca elveszett vagy nincs alapanyaga, a hitel nem releváns segítség.
5. Munkajogi jogszabályok flexibilisebbé tétele 2020. év végéig a munkahelyek megőrzése érdekében.A munkáltató egyoldalúan elrendelhesse például a részmunkaidőt, 3-4 napos munkahetet, állásidőt, az előző évi átlagbér meghatározott százalékát fizetve stb.
6. Állami beruházások elkezdése nem presztízs, látvány területeken, hanem utak, kórházak, iskolák, bérlakások és informatikai központok terén.
7. Közfoglalkoztatás megerősítése.
8. A Növekedési Kötvény Program kereteit szélesebbre kellene nyitni a kkv-k előtt és alkalmas módon bele kellene kötni a Garantiqa Hitelgaranciát mint garantőrt, mert ez bővíti a forráskihelyezést a gazdaságba.
9. Újraélesztési programok előkészítése, például iparágspecifikus adókedvezmények, cafeteriarendszer visszaalakítása a belföldi szolgáltatások/turizmus majdani erősítése érdekében – olvasható a közleményben.
Az Adózóna járványügyi helyzettel összefüggő korábbi cikkeit itt olvashatja el!
Hozzászólások (0)