224 találat a(z) kültag cimkére
Kata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság beltagja megbízás alapján nulla forintért ügyvezetne, és személyesen közre is működne a bt.-ben. Máshol 40 órás munkaviszonya van. Igen ám, de a bt. kültagja be lett jelentve katásként. Ebben a formában hogyan alakul a beltag járulékfizetése ezen bt.-ben? Egy katás bt.-ben a tag csak katásként vagy munkaviszonyban dolgozhat? Vagy tagi jogviszony alapján is?
Ügyvezetők jogállása Kérdés
Tisztelt Cím! Az alábbi kérdésekre kérem állásfoglalásukat: A hatályos jogszabályok alapján a bt. kültag milyen esetekben lehet ügyvezető? Egyedüli bt-beltag szülési szabadság, illetve gyermekgondozás miatt fizetés nélküli szabadságon van. Csak ügyvezetőként van bejelentve munkaviszonyban. Van-e arra lehetősége, hogy az ügyvezetést, képviseletet meghatalmazással átadja a könyvelőnek, vagy az alkalmazottnak vagy egy családtagjának, aki nem tagja a bt.-nek vagy a bt. kültagjának? A bt. egyedüli beltagjának vagy egyszemélyes kft. tagjának a társasági szerződésben kötelező-e nyilatkoznia arról, hogy a társaság ügyvezetését megbízásban vagy munkaviszonyban látja el? Amennyiben nem nyilatkozik, van-e arra lehetősége, hogy saját hatáskörben döntsön arról, hogy az ügyvezetést milyen jogviszonyban látja el? Magyarországon biztosítotti jogviszonnyal rendelkező nő és gyermeke igénybe veheti-e az orvosi ellátás Németországban a férj családi biztosítása révén, amennyiben a kismama tartósan csed, gyed folyósítás alatt Németországban tartózkodik, de a biztosítási jogviszonya továbbra is Magyarországon áll fenn? Kérem, hogy az EU kártyával igénybevehető sürgősségi ellátáson kívüli orvosi ellátásra vonatkozóan válaszoljanak
Bt., kkt. áttérése katára: kinek érdemes, kinek nem? Példákkal Cikk
Sok vállalkozás az év vége felé szembesül az éves adójával, illetve kalkulál azzal a szerencsés helyzettel, hogy az adózásának módját megváltoztatva hozzáigazíthatja egy másik adózási rendszerhez. A következőkben a társaságiadó-alanyoknak a katára, azaz a kisadózó vállalkozások tételes adójára való áttérésének dilemmával és teendőivel foglalkozunk.
Evás cégben kültag Kérdés
Tisztelt tb-szakértő! Evás cégben kültag, személyesen nem közreműködik. Ezt mivel igazolja? Főállású katás egyéni vállalkozást kezdene, ki kell lépnie a cégből? Módosítania kell a társasági szerződést? Mit kell tartalmaznia a társasági szerződésnek ebből a szempontból? Kérem szíves válaszát.
Áttérés katára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság 2017.01.01-jétől át kíván térni a kata hatálya alá. A bt. beltagja öregségi nyugdíjas, aki már nem végez igazán munkát. Milyen minőségben lehet őt bejelenteni? Tehát fontos-e kisadózóként bejelenteni (mellékállásúként), vagy el lehet ettől tekinteni? A bt. kültagja egy másik katás bt. főállású kisadózója. Ő ebben az "új" bt.-ben mellékállású kisadózóként lenne bejelentve. A munkát ő végzi. Ez így járható út? Van még egy kültagja a cégnek, aki szintén nem végez munkát ténylegesen, és van főállású munkaviszonya. Vele mi a teendő? Még egy kérdés. A kata alá történő átjelentkezés bt. esetében a 16T201T nyomtatványon történik? Vagy még erre más bejelentkezési nyomtatvány is? Köszönöttel Szűcsné Urbán Ágnes
Katás kültag jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Egy főállású katás egyéni vállkozó lehet-e egy katás bt. kültagja (csak a bt. beltagja van bejelentve kisvállkozónak) és ott végezhet-e munkát megbízási jogviszony keretében? Jól gondolom-e, hogy ez a megbízási jogviszonya nem minősülne tagi jogviszonynak, hisz nem egyszerre áll fenn a tagi jogviszony és a bt képviseleti jogviszonya. A bt.-nek szüksége lenne a szakmai munkájára, és így a megbízási jogviszonya mellett katás jövedelemhez jutna, melynek járulékterhe a megbízás után számolódna. Ha tagi jogviszony keretében közreműködne, akkor a bt.-ben állna be a főállású státusza minimálbér utáni járulékfizetéssel és egyéni vállkozóként lenne 25 ezer forintos kiegészítő jogviszonyú? Válaszát előre is köszönöm.
Bt.-beltag eddig tanuló tagja utáni járulékfizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy családi bt., mely két tagból áll, a beltag, egy tanuló (aki eddig a tanulmányait végezte) semmilyen tevékenységet nem végzett és nem is fog a cégben, és a kültag, aki egyben a képviselő is és a személyesen közreműködő fél (nyugdíjas), minimális fizetést vesz fel. Amennyiben a beltag a tanulmányait nem folytatja, úgy elegendő-e, ha maga után megfizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot, amíg el nem helyezkedik, vagy a tanulmányait nem folytatja ismét? A bt.-ben továbbra sem végez semmit. A képviseletre a kültag jogosult. Vagy utána már a minimálbér/garantált bérminimum társas vállalkozókra vonatkozó része után kellene megfizetni a minimális járulékokat, akkor is ha nem részese a cég életének, nem vesz fel jövedelmet? Köszönöm válaszát.
Evaalany áttérése katára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Evaalany bt. 2017.01.01-jével áttérne katázásra. A 2016. évi árbevétele meghaladja a 8 millió forintot. Választhatja-e 2017. évtől katakörben az áfa alanyi mentességet? A kültagnak kell-e az osztalék után szja-t és ehót fizetni?
Bt.-beltag és kültag lehet katás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes bt. beltagja egyben a bt.-ben ügyvezető, a kültagja nem működött közre a bt.-ben 2016-ban. 2017-től a beltag és a kültag is katás szeretne lenni, és az áfakörből szeretne kijelentkezni a bt. A kültagnak heti 36 órás munkaviszonya van egy másik kft.-ben, ő nem lenne főállású katás, csak az ügyvezető. A kisadózókra vonatkozó törvény szerint ez lehetséges-e?
Katás bt.-ben beltag, kültag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt.-ben a férj a beltag, a feleség a kültag. A férjnek van 8 órás munkaviszonya máshol, a feleség pedig 4 órás munkaviszonyban dolgozik a bt.-ben. Katás bt. státuszban szeretnének működni januártól. Megtehetik-e, hogy csak a feleség lesz kisadozóként bejelentve? A férj, mint beltag személyes közreműködésre kötelezett, de az kizárólag csak a cégképviseletben testesül meg, azon kívül más munkát nem végez. Ezen személyes közreműködése biztosítási jogviszonyt nem hoz létre, de a kata szempontjából megtehetik-e, hogy csak a feleség, mint kültag lesz kiasadozóként bejelentve?
Katás bt. tagja csedre megy Kérdés
Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Egy katás bt. kültagja december 31-re - január 1-re van kiírva szülésre. Milyen teendője van a könyvelőnek, milyen bejelentést kell tennie, hogy a csedre jogosulttá váljon a tag? Csak a szülés után, és ugyanazon az Igénybejelentő nyomtatványon, amin az egyéb alkalmazottakat? Vagy van valami, amire külön oda kell figyelni ebben az esetben? Köszönöm a választ, üdvözlettel. Előfizető.
Katás jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem megerősítését.. Egy katás bt. főállású kisadózója (aki a társaság beltagja) egy másik katás bt.-ben mint kültag, ha személyesen munkát végez, csak munkaviszonyban láthatja el a feladatokat? Illetve ebben a bt.-ben ha a beltag saját jogú öregségi nyugdíjas, akkor nem főállású katásnak minősül, tehát havi 25 ezer forintot kell fizetnie? Illetve még egy kérdésem lenne, a 2017-es évre vonatkozóan. Ha a katás cég eléri a 8 millió forintot, tehát áfássá válik, akkor a következő évben már automatikusan áfás vagy újból alanyi mentes? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel Szűcsné Urbán Ágnes
Bt. kültag gondnokság alá helyezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság nyugdíjas kültagjáról van szó, akit Alzheimer-kór miatt gondnokság alá kell helyezni. A bt. beltagjai a kültag lánya és vője. Mivel a lánya lenne a gondnok, jogilag ez működhet-e így, vagy mi a teendő ebben az esetben? Vagy esetleg ez összeférhetetlen? Cégbírósági bejelentési kötelezettség van-e? Esetleg milyen más megoldás létezik? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Bodolai Marianna
Személyesen közreműködő kültag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság kültagja a társasági szerződés szerint személyes közreműködésre kötelezett. Máshol biztosítási jogviszonya nincs. A kültag a társasággal megbízási szerződés kíván kötni heti 1 órás munkavégzéssel és nulla forintos megbízási díjjal. A kérdésünk arra vonatkozna, hogy ezzel a szerződéssel elkerülhető-e a tb-fizetési és havi adatszolgáltatási kötelezettség? Szíves válaszát köszönjük!
Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés
Saját jogú nyugdíjasként évek óta (1.) "A" betéti társaság kültagja vagyok, melyben évek óta személyesen nem közreműködöm, semmilyen jövedelmet nem veszek fel (osztalékban nem részesülök), és (2.) egyidejűleg "B" betéti társaság beltagja is vagyok, mely társaságban személyesen nem működök közre (a bt. társasági szerződése alapján a képviseletre és üzletvezetésre a kültag jogosult, minden cégügyet ő intéz), továbbá "B" bt.-ből sem veszek fel semmilyen jövedelmet. Kérdés: fentiek alapján meg kell-e fizetni utánam a havi fix összegű egészségügyi szolgáltatási járulékot? Üdvözlettel Mvgyosz