429 találat a(z) kölcsön cimkére
Kölcsön a kivában Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiva alá tartozó társaságunk a 2018. évben házipénztárából – megfelelve az szja törvény előírásainak – munkáltatói kölcsönt adott egyik dolgozójának, mely összeg teljes egészében nem került visszafizetésre. Kérdésünk arra irányul, hogy az említett ügylet kapcsán keletkezik-e cégünknek kivaalap-korrekciója? (Véleményünk szerint nem.) Köszönjük válaszát!
Kétmillió forint feletti készpénzkifizetés magánszemélynek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. kétmillió forint feletti készpénzt fizetne kölcsön címen egy munkavállalójának. Ezt milyen feltételekkel teheti meg, és be kell jelenteni a NAV felé? Köszönöm válaszát!
Ingatlanáfa Kérdés
Lakásépitő kft. befektetője a kölcsön ellenében a kész lakás tulajdonjogát kapja. Értékesítésnek minősül ez, és áfavonzata van?
Kapcsolt vállalkozások között kölcsön elengedése Kérdés
Tisztelt szakértő, szeretném tájékoztatását arról, hogy ha kapcsolt vállalkozás lemond a másik kapcsolt vállalkozásnak adott kölcsönéről, van-e adóalap-növelés, illetve kell-e illetéket fizetni az összeg után? Köszönöm.
Durván eladósodnak a magyarok karácsonykor Cikk
Rekordösszegű hitelfelvételre számít a Magyar Nemzeti Bank (MNB) idén karácsonykor: 450 milliárd forint fölött lehet a felvett személyi kölcsönök összege – mondta Binder István, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szóvivője az M1 aktuális csatornán.
Követelésapport Kérdés
X Kft. tulajdonosa Y Kft-nek. X Kft. az Y Kft.-nek adott hosszú lejáratú kölcsönét beapportálja Y Kft.-be. A követelés egy része jegyzett tőke, nagyobbik része tőketartalék lesz Y Kft.-ben. Hogyan kell ezt X Kft.-nél könyvelni? Jelenleg tehát az 1-es számlaosztályban van kimutatva az adott kölcsön. Köszönöm
Tagnak adott kölcsön Kérdés
Bt. beltagja elhunyt, és a könyvelésből az derült ki, hogy a beltagnak a cég kölcsönadott 5 millió forintot 2015-ben A cégben maradt kültag az elhunyt felesége, átvette a cég ügyvezetését, de a céget nem tudja fenntartani, mert elvesztette a megrendelőit. Szeretné megszüntetni a bt.-t de az 5 millió forintot nem tudja visszafizetni. (Köteles lenne-e megtenni?) Mit tehet, hogy meg tudja szüntetni a bt.-t?
Kapcsolt fél Kérdés
Tisztelt Szakértő, Hivatkozva a https://adozona.hu/kerdesek/2018_12_5_Kapcsolt_fel_meghatarozasa_sqk kérdésre szeretnék válaszolni, hogy ellentmondást érzek egy korábbi ezzel kapcsolatos választ illetően: Tagi kölcsön (2017. 11. 01., Kneitner Lea válaszadó: "Ha a társaság többségi tulajdonosa nyújtja a tagi kölcsönt, a tag és a cég között többnyire fennáll a kapcsolt vállalkozási viszony. Amennyiben kamatmentes a tagi kölcsön, egyéb bevételekkel áll szemben a kamatráfordítás. Az összeg a piaci kamaton alapul, számítási módszereket az 1996. évi LXXXI. trv. (a társasági adóról és az osztalékadóról) nyújt. A lekönyvelt piaci kamatösszeg adóalap-növelő tételt jelent." Kneitner Lea), ahol piaci kamatösszeg növelő tételként írja elő a kamatmentes tagi kölcsön kamatát. Mit értelmezek rosszul? Köszönöm!
Hitelezési gyakorlat miatt bírságolt az MNB Cikk
Az MNB kiemelt összegű, 17 millió forint bírsággal sújtotta a HITELCENTRUM Szolgáltató Kft.-t, mert a pénzpiaci többes ügynök nem az elvárható gondossággal – a kockázatoknak az érintett felek számára való jelzésével – közvetített ugyanazon fogyasztóknak egyidejűleg jelzáloghitelt és személyi kölcsönt, nem adott át kellő számú versengő ajánlatot ügyfeleinek, illetve panaszkezelési szabályzata és gyakorlata nem felelt meg a jogszabályoknak.
Követelésleírás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy a társasági adóban növelő tétel lesz-e egy ki nem fizetett vevői követelés összege, melyet 3 éve nem egyenlítettek ki, 2018-ban leírtuk, és nem is fogjak cégünknek kifizetni? Illetve cégünk – egy kft. – 4 éve kölcsönt adott egy másik kft.-nek, mely céggel szemben felszámolási eljárás van folyamatban; ezt a kölcsönt cégünk veszteségként szintén leírja. Tao-növelő tétel ez is? Köszönöm válaszát!
Csoportfinanszírozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! EU-s anyavállalat a Magyarországon működő leányvállalatai tevékenységének finanszírozásához tagi kölcsönt nyújtott induláskor. A Hpt. törvény szerint: "Nem minősül pénzforgalmi szolgáltatásnak n) az anyavállalat és leányvállalata, vagy az anyavállalat leányvállalatai közötti fizetési művelet és kapcsolódó szolgáltatás, ha a csoporthoz tartozó pénzforgalmi szolgáltatón kívül harmadik fél a fizetési műveletben nem vesz részt." A leányvállalatok a saját tevékegységük finanszírozásához bankhiteleket vettek, vesznek fel, emellett egymásnak kölcsönöket nyújtanak, fizetnek vissza. A kérdésem: elfogadható-e az ismertetett körülmények (bankhitelek igénybe vétele) mellett, hogy nem minősül a leányvállalatok egymás közti kölcsönnyújtása pénzügyi szolgáltatásnak? Válaszát tisztelettel megköszönöm, B. Ilona
Fizetés tag által fizetett szállítói számla után Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság szállítói számláját kifizetheti-e a tulajdonos a magán bankszámlájáról, és ezt kölcsönszerződéssel vagy engedményezéssel dokumentálhatják-e? Amennyiben ez elfogadható, úgy hogyan tudja érvényesíteni a magánszámlán felmerült bank költséget? Ugyancsak kérdés ,hogy a magán bankkártyával történt fizetés esetén a társaság nevére szóló számla elszámolható-e és a tagnak akár pénztárból, akár átutalás útján megfizethető-e? válaszukat előre is köszönöm.
Adott kölcsön elengedése kapcsolt vállalkozások között Kérdés
Tisztelt Szakértő! "A" Kft. és "B" Bt. kapcsolt vállalkozás. "A" Kft. (jelenleg evásként a számviteli törvény hatálya alá tartozik, 2019-től szeretne kilépni az evából) pénzügyi nehézségek miatt kölcsönt nyújtott "B" Bt.-nek 6 millió forint értékben. "B" Bt. évek óta nem tudja a kapott kölcsönt visszafizetni, mert nincs akkora bevétele. A kérdésünk az, hogy ha "A" Kft. elengedné a kölcsön visszafizetését, milyen adó-, illetve illetékfizetési kötelezettség terhelné mindkét vállalkozást? Válaszát előre is köszönjük!
Jelzálog érvényesítése elévül-e? Kérdés
A hitelező és az „adós” kft.-k közötti kölcsönszerződés 20 millió forint átadásáról szól. A kölcsön lejárata 12 hónap, évi 10 százalék kamat felszámításával. A felek késedelmes fizetés esetén 8 százalék késedelmi pótlékban is megegyeznek. A kikötött kamat is tőkésedik, ha azt esedékességkor nem fizetik ki. Fedezetül az adós a saját tulajdonú ingatlanát ajánlotta fel, melyre a jelzálogot a földhivatal be is jegyezte a kölcsön erejéig. A szerződés 2003. április 14-ei keltezésű. Az adós sem tőkét, sem kamatot, sem késedelmi pótlékot nem fizetett az elmúlt 15 év alatt. A hitelező érvényesíteni akarja jogait, és igényt tart az ingatlanra. Milyen lehetősége van erre jogilag, mi az eljárás menete, mik a teendői? Hogyan kell könyvelnie a hitelezőnek és az adósnak? Kinek, milyen adófizetési kötelezettsége áll fenn?
Munkavállalónak adott kölcsön adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég kamatmentes kölcsönt adott a munkavállalónak 24 hónapra, milyen adófizetési kötelezettsége van a cégnek vagy a dolgozónak, és a 08-as bevallásban is szerepeltetni kell és mikor kell bevallani és befizetni?